Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Poród naturalny

Opieka okołoporodowa w Polsce jest źle badana – mówi ekspert z IMiD-u

Według oficjalnych wskaźników opieka okołoporodowa w Polsce jest idealna! O czym to świadczy? Tylko o tym, że mamy złe wskaźniki… – mówi dr hab. Katarzyna Szamotulska z Instytutu Matki i Dziecka. Posłuchaj wypowiedzi eksperta.

Jedynym oficjalnym wskaźnikiem opieki okołoporodowej w Polsce jest… umieralność noworodków i niemowląt. Nic zatem dziwnego, że  – jeśli weźmiemy tylko te dane – to okaże się, że opieka okołoporodowa w Polsce jest idealna. Dzięki dzisiejszej medycynie umieralność donoszonych noworodków jest na bardzo niskim poziomie, wynosi mniej więcej 5 zgonów na 1000 urodzeń. 

– Ale to nie znaczy, że nie mamy rozszerzać wskaźników opieki okołoporodowej. Z jednej strony o wskaźniki mówiące o sprawności noworodków, głównie będzie chodziło o ich układ oddechowy i nerwowy, ale też oczywiście mamy też mnóstwo aspektów dotyczących stanu zdrowia czy zadowolenia z opieki u kobiet – mówi dr hab. n. med. Katarzyna Szamotulska z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Zarówno chodzi tu o jakość opieki w czasie ciąży, jak również sposób prowadzenia porodu, zmniejszenie medykalizacji porodu, wczesne aspekty dotyczące opieki nad noworodkiem: kontakt skóra do skóry czy karmienie piersią. Takie wskaźniki powinniśmy konstruować. 

Opieka okołoporodowa powinna być badana m.in. wg: 

  • zadowolenia kobiety z przebiegu porodu
  • sposobu prowadzenia porodu
  • obecności zabiegów medycznych podczas porodu, np. nacięcia krocza lub podania syntetycznej oksytocyny
  • długości kontaktu „skóra do skóry” matki z dzieckiem po porodzie
  • czasu pierwszego karmienia piersią po porodzie
  • stanu kobiety po porodzie

Ekspertka z IMID–u konkluduje jednak, że konstruowanie nowoczesnych wskaźników opieki okołoporodowej jest bardzo trudne, ponieważ szpitale niechętnie dzielą się wiedzą na temat jakości porodów w Polsce. 

Obejrzyj także: Szpitale nie chcą mówić o swoich porodówkach! 

Poród naturalny po cesarce
fotolia
Przygotowania do porodu
Czy po cesarskim cięciu mogę rodzić naturalnie? film
Dawniej obowiązywała zasada „raz cesarka zawsze cesarka”, czy to się zmieniło?

Coraz więcej kobiet rodzi siłami natury po cesarskim cięciu . Nie zawsze jest to jednak możliwe. Naturalnie po cesarce Żeby uzyskać odpowiedź na pytanie: „Czy mogę rodzić naturalnie po cesarskim cieciu?” należy zastanowić się, z jakiego powodu była wykonywana pierwsza cesarka. Jeśli przyczyna jest trwała, wciąż aktualna, prawdopodobnie poród siłami natury nie będzie możliwy. Musimy też wziąć pod uwagę, że w kolejnej ciąży mogą się pojawić zupełnie inne wskazania do cięcia niż w poprzedniej. Jeśli jednak nie istnieją wskazania do cięcia, lekarze zachęcają kobiety do podjęcia próby porodu siłami natury. Zobacz film i sprawdź, o co jeszcze odgrywa ważną rolę w podjęciu decyzji o sposobie przyjścia na świat kolejnego dziecka.  Zobacz też: Naturalna cesarka jednak możliwa - film Naturalnie po cesarce – to możliwe! Cesarka czy siły natury? Mam porównanie i…

Fundacja Rodzić Po Ludzku
mat. prasowe
Aktualności
Jak wyglądają porody w Polsce? Psst – polskie szpitale wolą to trzymać w sekrecie!
„Problem w tym, że jeśli nie dowiemy się, jak NAPRAWDĘ wyglądają porody w Polsce, to nie będziemy też wiedzieć, co trzeba zmieniać” – mówi Fundacja Rodzić po Ludzku. Tylko że szpitale bardzo nie lubią się tymi danymi dzielić…

Ile w szpitalu jest łóżek na oddziale położniczym? Ile wykonuje się cesarskich cięć w roku?  Ile pracuje położnych? Jak długo po porodzie trwa kontakt skóra do skóry mamy i noworodka? Tych, i jeszcze wielu innych danych szpitale strzegą jak największej tajemnicy! – wynika z badań Fundacji Rodzić Po Ludzku. I nie chodzi tu tylko o to, że szpitale na swoich stronach internetowych nie publikują takich informacji – choć powinny. Chodzi też o to, że zapytane wprost, unikają odpowiedzi jak mogą. Kręcą: „że nie muszą odpowiadać”, co jest kompletną bzdurą, ponieważ owszem – muszą. Każda placówka, która świadczy usługi publiczne, ma obowiązek ustawowy w ciągu 2 tygodni odpowiedzieć na pytania postawione przez obywatela.  Fundacja Rodzić Po Ludzku pyta – szpitale nie odpowiadają Przez ostatnie pół roku Fundacja Rodzić po Ludzku zapytała wszystkie polskie szpitale położnicze (łącznie 403 placówki) o to, jak wyglądają ich porodówki. Na rozesłane ankiety odpowiedziało w ustawowym terminie (wspomniane  14 dni) tylko 30 proc. szpitali. Żeby uzyskać odpowiedź od kolejnych kilkudziesięciu procent trzeba było wielu miesięcy pisania ponagleń, przypomnień, a nawet straszenia skargą do sądu.  I do tej pory – choć wszystkie ankiety zostały rozesłane już w sierpniu 2016 r. – niektóre szpitale wolą bronić się w sądzie, i tracić tam czas i pieniądze, niż udzielić Fundacji prostych odpowiedzi.    ”Musimy to wszyscy wiedzieć!” Joanna Pietrusiewicz i Iwona Adamska-Sala z Fundacji Rodzić Po Ludzku, a także Szymon Osowski z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska (która przeprowadzała badania razem z Fundacją), tłumaczą, że jeśli takie dane, o jakie prosili w szpitalach – np. na temat dostępności znieczulenia porodowego czy liczby łóżek na oddziałach...

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci
Fotolia
Aktualności
Tłumy na porodówkach! Rośnie liczba urodzeń w Polsce
Szacuje się, że w 2016 roku przyszło na świat o 15 tysięcy dzieci więcej niż w 2015 roku. Czy to pierwsze efekty programu 500 plus? Nie wszyscy się z tym zgadzają!

Chociaż Główny Urząd Statystyczny nie przedstawił jeszcze oficjalnych danych dotyczących urodzeń w 2016 roku, już teraz możemy przypuszczać, że ubiegły rok był rekordowy! Rośnie liczba urodzeń W wywiadzie dla TVP Info Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że w 2016 roku na świat przyszło 15 tysięcy więcej dzieci niż w 2015 roku (w 2015 roku urodziło się 370 tysięcy maluchów, a szacowana liczba urodzeń w 2016 roku wynosi 383-386 tysięcy). Jeśli te dane się potwierdzą, będzie to najlepszy wynik od kilku lat! Według Rafalskiej tak duży wzrost urodzeń jest wynikiem programu 500 plus. "Realizacja rządowego programu 500 plus przynosi spodziewane efekty. Porównując listopad roku 2016 do roku 2015 w skali całego kraju, urodziło się ponad 5 tys. dzieci więcej" – powiedziała Rafalska. Czy wzrost liczby urodzeń to efekt 500+? Już w sierpniu pisaliśmy o rekordowej liczbie narodzin w pierwszym półroczu 2016 roku , w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według naszych czytelniczek dodatkowe 500 zł nie ma jednak wpływu na liczbę urodzeń w Polsce. Przeczytajcie, co napisały pod artykułem: "Żadne 500+nie zmusi mnie do zajścia w ciążę. Mam swoje dzieci i rząd nigdy nic mi nie dał, jak zaszłam w ciążę, zostałam zwolniona z pracy, a macierzyńskie też nie miałam wypracowane takie były czasy" – Maja "Mam 36 lat, dobrą pracę. Dobrą pracę ma także mój mąż. Jestem w pierwszej ciąży. Nie z powodu 500+, a z tego, że już najwyższy czas. Na pewno nie wpłynął na to program. Wiele zamożnych rodzin też raczej nie kieruje się nim w podejmowaniu decyzji o pierwszym czy kolejnym dziecku. Dzieci to nie biznes . Mamy je, bo chcemy je kochać" – AB "Myślę, że więcej urodzeń nie jest wynikiem programu 500+, a efektem programu in vitro finansowanego za rządów PO!!!" –...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak