Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobieta, mama, zegar, ciąża, brzuszek
Poród naturalny

Jak nie urodzić za wcześnie i dotrwać do terminu porodu?

Im bliżej końca ciąży, tym bardziej chciałabyś ją mieć już za sobą. Ale każdy dzień pracuje na korzyść twojego dziecka. Poród w terminie daje mu większą szansę na zdrowie.
Bożena Kowalska - ginekolog położnik
dr n. med. Bożena Kowalska-Raczyńska
Konsultacja merytoryczna

Coraz więcej dzieci rodzi się przed terminem. Wpływa na to nie tylko zdrowie przyszłej mamy, ale również jej styl życia. Dlaczego przedwczesny poród nie jest dobry dla dziecka? Bo przychodzi ono na świat, gdy jest do tego nie gotowe. Zbyt krótki pobyt w macicy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dziecko może urodzić się z niedojrzałością wielu układów. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz zadbać o to, by nie urodzić wcześniaka - tą nazwą określa się dzieci, które przychodzą na świat pomiędzy 22. a ukończonym 36. tygodniem ciąży, z wagą poniżej 2,5 kg. 

1. Leczysz infekcje intymne

Do przedwczesnego porodu mogą doprowadzić infekcje bakteryjne miejsc intymnych. Gdy wydzielina z pochwy zmieni kolor, pojawi się swędzenie lub inny niepokojący objaw, idź do lekarza. Zwykle między 35. a 37. tygodniem ciąży przyszłym mamom wykonuje się posiew z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B.

2. Unikasz wysiłku

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz tylko leżeć lub siedzieć. Wskazane są spacery, lekka gimnastyka. Nawet jeśli rozpiera cię energia, nie podnoś ciężkich przedmiotów. Podczas dźwigania napinają się mięśnie brzucha, obniża się macica jak podczas parcia, a to może grozić przedwczesnym porodem.

3. Jesteś spokojna

Zmartwienia, zwłaszcza te, które długo rozpamiętujesz, mogą przyspieszyć poród. Stres uwalnia adrenalinę, która odpowiada za skurcze macicy. Codziennie znajdź czas tylko dla siebie – na drzemkę, spacer, słuchanie muzyki, czytanie, relaks. Wypoczęta łatwiej zachowasz spokój.

4. Nie palisz

Palenie papierosów sprawia, że dziecko styka się z czterema tysiącami substancji. Niektóre działają rakotwórczo, inne mogą przyczynić się do powstania wad wrodzonych i przedwczesnego porodu. Szkodzi też bierne palenie. Postaraj się, by nikt w twoim otoczeniu nie sięgał po papierosa.

5. Dbasz o zęby

Próchnica to nie tylko twój problem, bakterie z chorego zęba docierają także do dziecka. Nawet kamień nazębny może być przyczyną przedwczesnych skurczów lub urodzenia dziecka z niską wagą. W ciąży też możesz leczyć zęby w znieczuleniu, ale uprzedź dentystę o swoim stanie.

6. Badasz się

Podczas każdej wizyty lekarz zleca jakieś badania. Wykonywanie ich ogranicza do minimum ryzyko komplikacji podczas ciąży. Badanie lekarskie pozwala też wykluczyć stan zagrożenia przedwczesnym porodem.

7. Dobrze jesz

Niedożywienie to jeden z czynników przedwczesnego porodu. Przed czasem częściej rodzą kobiety bardzo szczupłe przed ciążą i te, które w ciąży zbyt mało przytyły. Od czwartego miesiąca zjadaj w ciągu dnia o ok. 300 kcal więcej. Zażywaj witaminy i kwas foliowy (u kobiet, które przyjmowały go już rok przed zajściem w ciążę, ryzyko przedwczesnego porodu spadło o 70 proc). Od początku ciąży staraj się stosować zasady zdrowej diety. 

Czytaj też: 9 superproduktów w diecie przyszłej mamy

 

Lepiej urodzić dziecko w 7 niż w 8 miesiącu. Prawda czy mit? [WIDEO]

Wskazania do cesarskiego cięcia
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Kiedy robi się cesarkę? Wskazania do cięcia cesarskiego
Czasami cesarskie cięcie to jedyny sposób, aby poród zakończył się pomyślnie. Sprawdź, czy choroby, na jakie cierpisz, są wskazaniem do cesarki.

Cesarskie cięcie jest wykonywane najczęściej z powodu zaburzeń tętna płodu podczas porodu (to oznaka niedotlenienia), zakażenia wewnątrzmacicznego, nieprawidłowego postępu porodu lub niewłaściwego ułożenia dziecka. Częstym wskazaniem do cesarskiego cięcia jest również nagły krwotok spowodowany przedwczesnym oddzieleniem łożyska lub tzw. łożyskiem przodującym. Wskazania do cesarskiego cięcia Polskie Towarzystwo Ginekologiczne dzieli wskazania do cesarki na położnicze i pozapołożnicze. Położnicze są związane zarówno ze stanem dziecka, jak i z matki. W przypadku dziecka wskazaniem jest np. nieprawidłowe położenie płodu (dzieje się tak, gdy częścią przodującą nie jest główka dziecka, a jego pośladki lub miednica). Cesarskie cięcie jest zalecane również w przypadku porodu przedwczesnego, gdy poród naturalny niesie za sobą zbyt duże ryzyko uszkodzenia płodu. Wykonuje się je też, gdy tętno dziecka jest zbyt wolne i w przypadku braku prawidłowej czynności skurczowej macicy. Wskazaniem do zabiegu jest także wypadnięcie pępowiny, przedwczesne odklejenie łożyska, podejrzenie krwotoku wewnętrznego na skutek pęknięcia macicy oraz dystocja szyjkowa.  Wśród wskazań do cc z uwagi na stan matki wymienia się ciężki stan przedrzucawkowy (czyli obecność tzw. zatrucia ciążowego, inaczej gestozy), odwarstwienie siatkówki, zmiany naczyniowe na dnie oka, patologie położnicze w obrębie miednicy i kręgosłupa. Nie bez znacznie są także choroby neurologiczne i tokofobia , czyli patologiczny lęk przed porodem zaliczany do chorób psychicznych. Lekarz może również zadecydować o przeprowadzeniu cięcia cesarskiego, gdy kobieta mierzy się z ciężkimi chorobami układu krążenia i płuc. Wskazania do cesarskiego cięcia występujące podczas porodu: lista Nieprawidłowe rozwieranie się szyjki macicy podczas porodu; Słaba akcja skurczowa, która może...

bakteryjne zapalenie pochwy a ciąża
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Czy bakteryjne zapalenie pochwy może być groźne w ciąży?
Infekcje intymne mogą być szczególnie niebezpieczne, jeśli jesteś w ciąży. Zobacz, jak uchronić się przed bakteryjnym zapaleniem pochwy i dlaczego ta infekcja jest groźna dla ciężarnych.

Bakteryjne zapalenie pochwy, znane również jako waginoza bakteryjna to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości. Bardzo łatwo dochodzi do bakteryjnej infekcji intymnej – przyczynami bakteryjnego zapalenia pochwy są m.in. aktywność seksualna, przyjmowanie antybiotyków czy nawet silny i długotrwały stres.   Jeśli jesteś w ciąży , szczególnie musisz uważać na bakteryjne infekcje intymne. Zapalenie pochwy w ciąży może być niebezpieczne – zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla płodu znajdującego się w brzuchu. W ciąży wiele kobiet skarży się na upławy oraz pieczenie okolic intymnych, co jest najczęściej spowodowane zmianami hormonalnymi . Jednak jest kilka objawów, które mogą być związane z bakteryjnym zapaleniem pochwy i różnią się nieco od zwykłych ciążowych dolegliwości. W czasie ciąży zmienia się pH pochwy, przez co okolice intymne są bardziej narażone na zakażenie bakteryjne czy grzybicze. Przed ciążą odczyn śluzówki pochwy był kwaśny, co zapobiegało namnażaniu się bakterii, jednak podczas ciąży odczyn ten zmienia się w stronę bardziej zasadowego.   Bakterie, które atakują mikroflorę pochwy podczas bakteryjnego zapalenia pochwy, są szczególnie groźne dla ciężarnych. We wczesnych miesiącach ciąży, nieleczona bakteryjna infekcja intymna może doprowadzić nawet do poronienia . W ciąży zaawansowanej może prowadzić do przedwczesnego pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu, a także urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową.   Oprócz powyższych zagrożeń, zignorowanie bakteryjnego zapalenia pochwy w czasie ciąży wiąże się również z szeregiem powikłań : zapalenie błony śluzowej macicy zapalenie przydatków nawracające zapalenia dróg moczowych By zapobiec bakteryjnemu zapaleniu pochwy w czasie ciąży musisz przede wszystkim: szczególnie zadbać o higienę intymną (ale...

ciąża, kobieta, poród przedwczesny
Elena Stepanova - Fotolia.com
Poród naturalny
Jak nie urodzić przed terminem? - sprawdź, kiedy ryzyko rośnie
Czy urodzenie wcześniaka da się przewidzieć? Czasem tak! Sprawdź, co może wywołać poród przed terminem i jak możesz temu zapobiec.

Jeśli poród następuje między skończonym 22. a 37. tygodniem ciąży , na świat przychodzi wcześniak . Powinnaś być wyczulona na pewne sygnały płynące z twego organizmu, które mogą oznaczać, że istnieje ryzyko porodu przed czasem. Kiedy wzrasta ryzyko porodu przedwczesnego? Gdy pierwsze dziecko było wcześniakiem, jest duże prawdopodobieństwo, że drugie też nim będzie. Dbaj o siebie – unikaj stresu i ciężkiej pracy w jednej pozycji. Powinnaś odpowiednio przybierać na wadze – częściej rodzą przed czasem kobiety bardzo szczupłe przed ciążą i te, które w ciąży zbyt mało przytyły. Jako wcześniaki częściej przychodzą na świat bliźniaki oraz wieloraczki, dzieci mam, które przeszły zakażenie (np. nerek), borykają się z nadciśnieniem tętniczym, doznały jakiegoś urazu, np. w wypadku samochodowym, mają wady anatomiczne macicy. Czy infekcje dróg moczowych mogą spowodować, że poród zacznie się wcześniej ? Jeśli są nieleczone, mogą zwiększać ryzyko przedwczesnego porodu. Jeśli masz skłonność do takich infekcji, dużo i często pij (minimum dwa litry dziennie). Popijaj też wodę z sokiem z żurawin lub łykaj witaminę C. Dzięki temu mocz stanie się kwaśny i nie będą się w nim rozwijać groźne bakterie. Pamiętaj też, by korzystać z toalety od razu, gdy poczujesz taką potrzebę, i nie wstrzymywać moczu. Co robić, gdy dojdzie do infekcji pochwy ? Nieleczone infekcje pochwy też mogą przyczynić się do porodu przedwczesnego. Jeśli wydzielina zmienia się z białawej, mlecznej na ropną, zaczniesz odczuwać pieczenie – idź do lekarza. Konieczne może być zastosowanie leków. Warto też zrobić proste badanie wydzieliny określające odczyn w pochwie. Powinien być kwaśny – jeśli jest zasadowy, potrzebne będzie leczenie, ponieważ w takim środowisku łatwo namnażają się niebezpieczne bakterie. Kiedy na szyjkę macicy trzeba...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj