Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Znieczulenie zewnątrzoponowe sprawdzi się, gdy boisz się bólu
RF
Poród naturalny

Znieczulenie zewnątrzoponowe

To rodzaj znieczulenia porodu, na które decyduje się coraz więcej przyszłych mam. Bo metoda ta jest skuteczna, względnie bezpieczna, łatwa do podania, pozwala brać udział w porodzie. Jeśli decydujesz się na znieczulenie zewnątrzoponowe, sprawdź, co cię czeka.


O znieczulenie zewnątrzoponowe możesz poprosić, gdy wiesz, że nie wytrzymasz bólu (co może mieć wpływ na przebieg akcji porodowej). Lekarz zdecyduje o jego zastosowaniu, jeśli poród przebiega z wykorzystaniem kleszczy/próżnociągu, w przypadku ciąży mnogiej czy cesarskiego cięcia.

 

 

Jak działa znieczulenie zewnątrzoponowe?

Po podaniu środka znieczulającego tracisz czucie, ale tylko w dolnej części ciała. Preparat paraliżuje nerwy, które przewodzą impulsy bólu z macicy i szyjki macicy, dzięki czemu nie będziesz czuć - wcale albo trochę - skurczów porodowych. Niestety, blokada ta dotyczy też nerwów nóg oraz pęcherza. Dlatego spodziewaj się chwilowego "paraliżu" jednych i utraty kontroli nad drugim (wprowadza się wtedy do pęcherza cewnik, który go opróżnia). Po znieczuleniu będziesz przytomna, co pozwoli ci przeżyć poród w pełni.

 

 

 

Jak podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe?

Cały zbieg trwa około pół godziny, a znieczulenie utrzymuje przez kilka godzin. Znieczulenie polega na wstrzyknięciu środka między zewnętrzne opony rdzenia kręgowego (czyli w przestrzeń zewnątrzoponową). Preparat ten blokuje nerwy przewodzące ból.

 

  • Podłączenie kroplówki Jest potrzebne, by zapobiec nadmiernemu obniżeniu ciśnienia krwi podczas podawania cewnika do podawania środka znieczulającego miejscowo.
  • Odpowiednia pozycja Lekarz poprosi cię byś się położyła na lewym boku lub wyprostowała w pozycji siedzącej.
  • Odkażenie i znieczulenie miejscowe Anestezjolog najpierw odkazi miejsce wkłucia, a po chwili delikatnie wprowadzi igłę między kręgi w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Możesz wtedy poczuć niewielkie napięcie lub mrowienie. Zwykle jednak nie czuje się niczego.
  • Wprowadzenie cewnika Lekarz przez igłę wprowadza elastyczny cewnik z dawką środka znieczulającego. Cewnik mocuje się plastrem do twoich pleców, by nie przeszkadzał podczas porodu. Cewnik pozostaje w tym miejscu przez 24 godziny po porodzie - na wypadek, gdyby zaistniała potrzeba podania kolejnej dawki znieczulenia.
    Na pierwsze efekty znieczulenia czeka się od trzech do pięciu minut, na pełny efekt - około dziesięciu.
  • Podłączenie do KTG Jest potrzebne, bo zdarza się, że znieczulenie zewnątrzoponowe spowalnia czynność serca płodu - trzeba ją stale monitorować.

Sprawdź, jak przebiega badanie KTG

 

 

 

 

Czy warto zapisać się do szkoły rodzenia – film

Ból porodowy, jego odczuwanie można łagodzić różnymi metodami
Fotolia
Poród naturalny
6 sposobów na pokonanie bólu porodowego
Dla 40 proc. kobiet ból porodowy jest do zaakceptowania, 40 proc. odczuwa go jako silny, zaś 20 proc. czuje, że jest nie do zniesienia. Jak pokonać ból porodowy?

Ból porodowy odgrywa w ważną rolę w czasie narodzin dziecka. Umożliwia subtelną grę hormonów, która pomaga zmagać się ze skurczami, zmobilizować siły do ogromnego fizycznego wysiłku, a potem przeżyć spełnienie i radość. Czasem jednak ból jest tak silny, że zamiast pomagać, przeszkadza. Na szczęście odczuwanie bólu można łagodzić różnymi metodami.   1. Dolargan (petydyna) w czasie porodu To syntetyczny środek narkotyczny z grupy morfin. Podaje się go w zastrzyku domięśniowym lub dożylnie. Efekt przeciwbólowy zawdzięcza silnemu działaniu rozkurczowemu na wszelkie mięśnie gładkie. Stosuje się ją najpóźniej ok. trzy godziny przed końcem porodu. Najbardziej przydatny jest, gdy skurcze odczuwane są jako bardzo bolesne, a szyjka macicy pozostaje twarda i słabo się rozwiera. Podaje się go też kobietom, które na początku porodu są przygnębione, szybko tracą siły. Środek ten nie zlikwiduje bólu, ale znacznie go ograniczy, bo rozluźnia napięte mięśnie. Ulgę poczujesz po ok. 15 minutach (zastrzyk dożylny) lub po 30 minutach (domięśniowy). Co będziesz czuć po podaniu petydyny: poczujesz się pewniejsza siebie, polepszy Ci się nastrój. Łatwiej zdrzemniesz się między skurczami, by nabrać sił. Może Cię jednak ogarnąć nadmierna senność, a nawet ociężałość. Jak petydyna wpływa na poród: ułatwia i przyspiesza początek porodu. Skraca okres rozwierania się szyjki macicy i zmniejsza dolegliwości z tym związane. Skurcze stają się rzadsze, ale silniejsze. Jednak, gdy mięśnie będą zbyt wiotkie, możesz słabiej przeć. Czy petydyna jest bezpieczna dla Ciebie i dziecka: dolargan może powodować nudności i wymioty. Przenika z krwią matki do krwi dziecka – największe stężenie stwierdza się po ok. dwóch–trzech godzinach od podania go kobiecie. Aby noworodek nie był senny, nie miał problemów z oddychaniem i ssaniem piersi, podaje się...

poród, porodówka, torba do szpitala
Fotolia
Poród naturalny
Czy poród musi boleć?
Nie, poród nie musi boleć! Czy twój lekarz powiedział ci o tym? Pewnie nawet go o to nie pytałaś. Bo przecież wszyscy mówią, że poród musi boleć. No tak, ale ty wiesz, że tego nie wytrzymasz! Co robić? Poproś o znieczulenie.

Ból jest potrzebny, bo uruchamia mechanizm hormonalny, który odpowiada za prawidłowy przebieg porodu. Podpowiada też, jaką pozycję przyjąć i jak w tym czasie oddychać. To wszystko prawda. Jednak prawdą jest i to, że ból może spowolnić akcję porodową. Co wiemy o bólu? To, że nie ma jednej oceny jego nasilenia – inaczej ty postrzegasz swój ból, a inaczej osoba postronna (zwykle uważa za mniej silny). To, że każdy ma inny próg wrażliwości. Kobiety odczuwają go mocniej niż mężczyźni, a intensywność odczuwania zależy także od samopoczucia, stanu ducha. Dlatego każdy poród jest inny i każda kobieta inaczej odczuwa ból.   Kiedy znieczulenie porodu? Czy na samą myśl o bólu paraliżuje cię strach? Boisz się, że będzie tak dojmujący, że zamiast zbliżyć cię do narodzin dziecka, utrudni twoje starania? Nie musisz cierpieć. Znieczulenie nie szkodzi dziecku, wręcz jest korzystne dla niego i dla ciebie. Dzidziuś przychodzi na świat w lepszej kondycji, a ty niewyczerpana bólem chętniej wyciągniesz ręce po maluszka i szybko przystawisz go do piersi. O tym, czy zastosować znieczulenie, w niektórych wypadkach decyduje lekarz, zwłaszcza jeśli:     masz wadę serca, astmę oskrzelową, padaczkę, chorobę nerek, cukrzycę, cierpisz na poważne problemy ze wzrokiem (i silny ból przynosi ryzyko odklejenia się siatkówki), leczysz się na nadciśnienie tętnicze, podczas badania USG okazało się, że spodziewasz się dwójki, trójki dzieci, albo gdy maluch ułożył się nieprawidłowo, jest to poród przedwczesny. UWAGA! Nie skorzystasz ze znieczulenia, jeśli masz zaburzenia krzepliwości krwi (np. hemofilię) albo infekcje skóry w okolicy, w której lekarz powinien wkłuć cewkę.     Sprawdź, jak wygląda sala porodowa Jeśli zdecydowałaś skorzystać ze znieczulenia w czasie porodu, powiedz o tym...

Znieczulenie cesarskiego cięcia: rodzaje znieczuleń, jak działa znieczulenie cesarki
Fotolia
Cesarskie cięcie
Znieczulenie przy cesarskim cięciu
Zewnątrzoponowe, podpajęczynówkowe, ogólne... To od rodzaju znieczulenie podczas cesarskiego cięcia zależy, jak będziesz się czuła po zabiegu i jak szybko wrócisz do formy.

Decyzja, jakie wybrać znieczulenie należy wyłącznie do lekarza. Warto jednak poznać zasady działania i skutki wszystkich typów znieczulenia, jakie możesz mieć podczas cięcia cesarskiego, aby przygotować się w odpowiedni sposób.   Zobacz też: kiedy robi się cesarskie cięcie   Zewnątrzoponowe czy podpajęczynówkowe podczas cesarskiego cięcia Przy cesarskim cięciu najczęściej stosuje się je oba jednocześnie. Tuż przed zabiegiem pacjentka zostaje znieczulona podpajęczynówkowo, a zaraz po tym zostaje jej założony cewnik zewnątrzoponowy. Dzięki temu kobieta nie czuje bólu podczas operacji, a także może zostać łagodnie znieczulona jeszcze przez kilka godzin po cięciu. Kilkanaście minut przed cięciem anestezjolog: znieczuli miejsce na plecach, gdzie zostanie wkłuta igła – poczujesz jedynie chłód po chwili zostaniesz poproszona o pochylenie się do przodu i wygięcie pleców w „koci grzbiet” – postaraj się nie poruszyć, ponieważ anestezjolog musi precyzyjnie wprowadzić znieczulenie. To trwa tylko chwilkę. możesz się położyć, już po chwili od ukłucia odczujesz drętwienie od pasa w dół – nie będziesz w stanie poruszyć nogami i z pewnością nie poczujesz cięcia ani wyjmowania noworodka (sprawdź, jak wygląda noworodek ) kilkanaście minut później zobaczysz swoje dziecko. Zaletą znieczulenia zewnątrzoponowego i podpajęczynówkowego jest to, że: rodząca zostaje cały czas świadoma, może aktywnie uczestniczyć w porodzie po porodzie możesz przez pewien czas odczuwać ból głowy, ale ta – jedyna przy tego rodzaju znieczuleniu – dolegliwość występuje dość rzadko.   Zobacz też: jak karmić piersią po cesarskim cięciu   Przy cesarskim cięciu znieczulenie ogólne to ostateczność Kiedyś znieczulenie ogólne było jedynym sposobem na uśmierzenie bólu podczas...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz