
O znieczulenie zewnątrzoponowe możesz poprosić, gdy wiesz, że nie wytrzymasz bólu (co może mieć wpływ na przebieg akcji porodowej). Lekarz zdecyduje o jego zastosowaniu, jeśli poród przebiega z wykorzystaniem kleszczy/próżnociągu, w przypadku ciąży mnogiej czy cesarskiego cięcia.
Jak działa znieczulenie zewnątrzoponowe?
Po podaniu środka znieczulającego tracisz czucie, ale tylko w dolnej części ciała. Preparat paraliżuje nerwy, które przewodzą impulsy bólu z macicy i szyjki macicy, dzięki czemu nie będziesz czuć - wcale albo trochę - skurczów porodowych. Niestety, blokada ta dotyczy też nerwów nóg oraz pęcherza. Dlatego spodziewaj się chwilowego "paraliżu" jednych i utraty kontroli nad drugim (wprowadza się wtedy do pęcherza cewnik, który go opróżnia). Po znieczuleniu będziesz przytomna, co pozwoli ci przeżyć poród w pełni.
Jak podaje się znieczulenie zewnątrzoponowe?
Cały zbieg trwa około pół godziny, a znieczulenie utrzymuje przez kilka godzin. Znieczulenie polega na wstrzyknięciu środka między zewnętrzne opony rdzenia kręgowego (czyli w przestrzeń zewnątrzoponową). Preparat ten blokuje nerwy przewodzące ból.
- Podłączenie kroplówki Jest potrzebne, by zapobiec nadmiernemu obniżeniu ciśnienia krwi podczas podawania cewnika do podawania środka znieczulającego miejscowo.
- Odpowiednia pozycja Lekarz poprosi cię byś się położyła na lewym boku lub wyprostowała w pozycji siedzącej.
- Odkażenie i znieczulenie miejscowe Anestezjolog najpierw odkazi miejsce wkłucia, a po chwili delikatnie wprowadzi igłę między kręgi w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Możesz wtedy poczuć niewielkie napięcie lub mrowienie. Zwykle jednak nie czuje się niczego.
- Wprowadzenie cewnika Lekarz przez igłę wprowadza elastyczny cewnik z dawką środka znieczulającego. Cewnik mocuje się plastrem do twoich pleców, by nie przeszkadzał podczas porodu. Cewnik pozostaje w tym miejscu przez 24 godziny po porodzie - na wypadek, gdyby zaistniała potrzeba podania kolejnej dawki znieczulenia.
Na pierwsze efekty znieczulenia czeka się od trzech do pięciu minut, na pełny efekt - około dziesięciu. - Podłączenie do KTG Jest potrzebne, bo zdarza się, że znieczulenie zewnątrzoponowe spowalnia czynność serca płodu - trzeba ją stale monitorować.
Sprawdź, jak przebiega badanie KTG