Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
poród, przebieg porodu, skurcze porodowe, ból porodowy, znieczulenie zewnątrzoponowe
Panthermedia
Przygotowania do porodu

10 faktów o porodzie - prawda czy fałsz?

Na pewno słyszałaś wiele opowieści, jak może przebiegać poród. Jedne cię uspokajają, inne przerażają. Zamiast się bać, sprawdź, jak jest naprawdę.

Wokół żadnego innego wydarzenia nie krąży tyle niesamowitych historii. A to że drogami natury urodziło się ośmiokilogramowe dziecko, a to że poród trwał 48 godzin... Ile w tym fikcji, a ile faktów? Sprawdziliśmy.

Dwa parcia i już po wszystkim, czyli poród jak w filmie

Fałsz. Nie martw się, że początek porodu cię zaskoczy i urodzisz w sklepie lub taksówce – to zdarza się naprawdę bardzo rzadko. Mogłaś jednak słyszeć o błyskawicznych akcjach porodowych – to dlatego, że czasem można po prostu nie czuć pierwszych, delikatnych skurczów. Gdy pojawiają się w nocy, niektórym kobietom udaje się nawet je przespać! Bywają też nietypowe sygnały początku porodu. Spowodowane skurczami biegunkę i nudności możesz wziąć za objawy kłopotów żołądkowych. A kiedy zorientujesz się, że czas do szpitala, zaczynasz się śpieszyć. Bierzesz kąpiel, dzwonisz do męża, pakujesz torbę... Dużo się ruszasz, co naturalnie przyśpiesza rozwieranie się szyjki macicy. I wtedy rzeczywiście na finał nie trzeba jakoś długo czekać. Tak czy owak, poród trwa co najmniej kilka godzin (około 14 przy pierwszym dziecku i nieco mniej, bo osiem, przy kolejnym).  

Nie każda kobieta potrzebuje znieczulenia przy porodzie

Prawda. Każdy z nas ma inny próg odczuwania bólu. To, co dla jednej kobiety będzie zaledwie dyskomfortem, dla innej może się okazać trudne do wytrzymania. Kiedy skurcze odczuwasz jako bardzo bolesne, możesz zacząć z nimi walczyć, zamiast się poddać ich rytmowi. Jeżeli na dodatek nie możesz przyjąć wygodnej pozycji (np. leżysz na plecach, zamiast się poruszać i słuchać swego ciała), ból okazuje się czasem tak duży, że spowalnia akcję porodową. Dobrym rozwiązaniem bywa wówczas znieczulenie zewnątrzoponowe. Dzięki niemu skurcze są niebolesne (chociaż odczuwalne) i można aktywnie uczestniczyć w porodzie.

Masaż zazwyczaj łagodzi ból porodowy

Prawda/Fałsz. Czuły dotyk bliskiej osoby z reguły przynosi ulgę i odpręża. Warto więc, żeby twój mąż nauczył się w szkole rodzenia, jak prawidłowo robić masaż ciężarnej, gdzie i z jaką siłą uciskać. Ale zdarza się i tak, że podczas porodu kobieta nie lubi być dotykana, ponieważ to ją drażni i rozprasza. Masaż może być wtedy dla niej nawet bolesny i przynosić więcej szkody niż pożytku. A więc pamiętaj – nic na siłę!

Kobiety czasem chcą przerwać poród

Prawda. W pewnym momencie możesz dojść do wniosku, że dłużej nie wytrzymasz i... będziesz chciała uciec z sali porodowej. To zdarza się na ogół w chwili, gdy rozwarcie ma 7–8 cm. Skurcze są już bardzo silne i długie, a przerwy między nimi krótkie. Jesteś zmęczona wysiłkiem, bólem i nie wiesz, jak długo jeszcze to potrwa. Ale ten kryzys oznacza, że finał blisko! Gdy usłyszysz od położnej, że widać główkę dziecka, poczujesz przypływ sił.

Po cięciu cesarskim nie da się rodzić inaczej

Fałsz. Kiedyś cięcie wykonywano wzdłuż linii biegnącej od pępka w dół. Istniało ryzyko, że w trakcie kolejnego porodu blizna się rozejdzie, więc kobiety były od razu przygotowywane do zabiegu. Dziś nacięcie jest mniejsze i przebiega poprzecznie. Ryzyko pęknięcia jest dużo mniejsze. Jeśli miałaś cesarskie cięcie, a teraz na razie nie powtórzyły się przyczyny jego wykonania, masz szansę urodzić drogami natury.

Strach przed porodem – jak sobie z nim radzić? Wyjaśnia Jeannette Kalyta

kobieta, mam, poród, porodówka, szpital
Poród naturalny
Jak przebiega poród naturalny - tłumaczy ginekolog położnik. Plus film z porodu
Co to znaczy „urodzić naturalnie”? Czy zawsze potrzebne jest znieczulenie? Na te i inne pytania o poród odpowiada doświadczony ginekolog położnik dr n. med. Wojciech Puzyna.

Dr n. med. Wojciech Puzyna, ginekolog położnik. Był wieloletnim dyrektorem Szpitala Św. Zofii w Warszawie. Aktualnie przyjmuje pacjentki w Przychodni Specjalistycznej Św. Zofii. Czym się różni poród siłami natury od porodu naturalnego? Poród naturalny to taki, który zaczął się samoistnie i przebiegał bez interwencji medycznych czy farmakologicznych: bez podawania znieczulenia czy leków, bez wykonania nacięcia krocza, podawania oksytocyny lub używania próżnociągu albo kleszczy.  Poród drogami natury również odbywa się drogą pochwową , ale doszło podczas niego do jakichś działań medycznych, np. zastosowano znieczulenie zewnątrzoponowe lub nacinano krocze rodzącej.   Zobacz też: Wyprawka do szpitala Małgorzata Zduńska: Czy poród naturalny, czyli siłami i drogami natury, musi boleć? Dr n. med. Wojciech Puzyna: W XXI wieku poród nie musi być traumatycznym przeżyciem. Znamy różne skuteczne metody znoszenia bólu porodowego . Znieczulenie to jednak zawsze sprawa indywidualna. Zwykle poród przebiega na tyle prawidłowo i szybko, że kobiecie wystarcza tylko opieka personelu medycznego oraz miła atmosfera na sali porodowej, np. pomoc bliskiej osoby. Duży odsetek rodzących nie wymaga lub nie chce znieczulenia do porodu . Jednak wiele kobiet odczuwa skurcze porodowe w sposób szczególnie nieprzyjemny i bolesny i wtedy znieczulenie jest rozsądnym wyjściem, bo ból uniemożliwia im współpracę z personelem medycznym i utrudnia poród. W wielu wypadkach pozwala nawet odbyć poród drogami natury , a więc uniknąć porodu zabiegowego lub nawet cięcia cesarskiego. Najczęściej wykonuje się znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe. Czy poród naturalny jest bezpieczny dla mamy i dziecka? Bezpieczne znieczulanie porodu opiera się na doświadczeniu anestezjologa, zminimalizowaniu dawki leku przeciwbólowego, odpowiednim...

dianatal
Panthermedia
Poród naturalny
Jak pomóc dziecku przyjść na świat?
Większość porodów przebiega zupełnie naturalnie i bez komplikacji. Czasem jednak potrzebne jest specjalistyczne wsparcie. O tym, czy i kiedy powinno nastąpić, decyduje lekarz położnik w trakcie akcji porodowej. Dowiedz się, co może cię czekać

Metody instrumentalne w trakcie porodu Każdy poród niesie ze sobą ryzyko. Nawet prawidłowo przebiegająca ciąża nie gwarantuje, że poród przebiegnie się w sposób przewidziany przez lekarza. Zdarza się, że akcja porodowa kończy się użyciem kleszczy lub próżniociągu. Przyszła mama nie powinna panikować – chociaż zachowanie spokoju w takim momencie to wyczyn iście ekstremalny. Wszystko co robi lekarz, ma na celu doprowadzenie do pomyślnego rozwiązania i zapewnienia bezpieczeństwa rodzącej i maleństwu. Poród kleszczowy O użyciu kleszczy decyduje ryzyko zagrożenia zdrowia (a nawet życia) matki i dziecka wynikające z kontynuowania porodu siłami natury. W takiej sytuacji kobieta nie jest w stanie przygotować się do tego co ma się wydarzyć, nie ma szans na rozmowę z lekarzem i rozwianie swoich wątpliwości. Jest zdenerwowana – boi się o siebie i przede wszystkim, o dziecko – czy kleszcze nie zrobią mu krzywdy?  Tymczasem forma porodu nie ma większego znaczenia jeśli maleństwo urodzi się zdrowe. A czasami to kleszcze właśnie dają mu tę szansę. Wykorzystuje się je w drugim okresie porodu, kiedy główka dziecka wchodzi do kanału rodnego kobiety. Istnieje miejsce od którego nie ma już odwrotu, tzn. wyjęcie dziecka przez cesarskie cięcie jest niemożliwe. Jeśli na tym etapie pojawi się zagrożenie dla matki lub dziecka lekarz może zdecydować o użyciu kleszczy, dzięki którym ściąga dziecko w dół kanału rodnego. Kleszcze wyglądają jak dwie, duże, wygięte łyżki. Ich kształt dopasowany jest do kształtu główki noworodka oraz kanału rodnego kobiety. Za pomocą kleszczy lekarz bardzo delikatnie łapie główkę malca i ostrożnie wyciąga. Ściąganie główki musi odbywać się, gdy kobieta ma skurcze parte . Zazwyczaj jedynym śladem po porodzie kleszczowym są niegroźne otarcia, lekkie zasinienie lub odkształcenie na główce, które znika po kilku dniach....

szpital, poród, kobieta, ciąża, mama, lekarz
Panthermedia
Poród naturalny
9 wielkich mitów o porodzie
Wokół żadnego innego wydarzenia nie krąży tyle niesamowitych opowieści. Poznaj prawdę o porodzie.

Mit 1. Nie da się urodzić bez znieczulenia Da się, ale musisz wiedzieć, że każdy człowiek ma inny próg odczuwania bólu. To, co dla jednej kobiety będzie zaledwie niewielkim dyskomfortem, dla drugiej może okazać się naprawdę trudne do wytrzymania. Kiedy skurcze odczuwasz jako bardzo bolesne, możesz zacząć z nimi walczyć zamiast się poddać ich rytmowi. Jeśli dodatkowo nie możesz przyjąć wygodnej pozycji, ból okazuje się czasem tak duży, że spowalnia akcję porodową. Wówczas dobrym rozwiązaniem bywa znieczulenie zewnątrzoponowe. Gdy jest prawidłowo wykonane, skurcze stają się niebolesne (choć wciąż odczuwalne) i można aktywnie uczestniczyć w porodzie. Sprawdź pozycje, w których poród boli mniej . Mit 2. Wystarczą dwa parcia i po porodzie To tylko wymysł scenarzystów. Nie martw się więc, że początek porodu cię zaskoczy i urodzisz w sklepie lub taksówce – tzw. porody uliczne zdarzają się naprawdę niezwykle rzadko. Mogłaś jednak słyszeć o błyskawicznych akcjach porodowych, bo pozory mylą. Czasem można po prostu nie czuć pierwszych skurczy. A jeśli pojawią się w nocy, można nawet je przespać! Bywają też nietypowe sygnały rozpoczynającego się porodu . Spowodowane skurczami rozwolnienie lub nudności możesz wziąć za objawy kłopotów żołądkowych. A kiedy zorientujesz się, że czas do szpitala, zaczynasz się spieszyć. Bierzesz kąpiel, dzwonisz do męża, pakujesz torbę... Dużo się ruszasz, a to bardzo przyspiesza rozwieranie szyjki macicy. Na finał nie trzeba długo czekać. Tak czy owak – poród trwa kilka godzin (ok. 14 przy pierwszym dziecku i ok. 8 przy kolejnym). Mit 3. Masaż podczas porodu pomaga każdej kobiecie Czuły dotyk bliskiej osoby z reguły przynosi dużą ulgę, odpręża, łagodzi ból. Warto więc nauczyć się w szkole rodzenia, jak prawidłowo wykonywać masaż, gdzie i z jaką siłą uciskać. Istnieje jednak ryzyko, że...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak