Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
co zabrać do do porodu do szpitala, wyprawka na porodówkę, rzeczy potrzebne do porodu, jakie dokumenty na porodówce
Fotolia
Przygotowania do porodu

Co koniecznie należy zabrać na porodówkę? - radzi ginekolog

Jest wiele różnych list wyprawkowych, ta zawiera rzeczy absolutnie niezbędne. Opracowała ją dla nas lekarka, która na co dzień przyjmuje porody. Sprawdź, czy czegoś ci nie brakuje.
dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka
Konsultacja merytoryczna

Przygotowanie torby do szpitala, to bardzo ważne zadanie, którego nie warto zostawiać na ostatnią chwilę. Zdaniem dr Marzeny Jurczak-Czaplickiej, ginekologa położnika z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie, torbę z rzeczami, które będą potrzebne na porodówce, warto spakować już ok. 35. tygodnia ciąży. „Gdy zacznie się akcja porodowa, nie będziemy pakować się w panice, tylko dołożymy niezbędne drobiazgi i pojedziemy do szpitala” – wyjaśnia lekarka. To, co jest niezbędne podczas przyjmowania do porodu, większość placówek podaje na swoich stronach internetowych. Dr Jurczak-Czaplicka wymienia rzeczy, które są absolutnie niezbędne.

Rzeczy do szpitala:

Dla mamy:

  • dokumenty:  karta ciąży, dowód osobisty, dokument grupy krwi i pozostałe wyniki spakowane do teczki lub segregatora (wynik posiewu na GBS, USG, WR, HIV, aHCV, HBsAg i inne),
  • 2–3 koszule – najlepiej bawełniane z ułatwiającym karmienie rozpięciem z przodu, 
  • biustonosz dla karmiących, 
  • szlafrok, kapcie, klapki pod prysznic, 
  • przybory toaletowe i ręcznik kąpielowy, 
  • podpaski lub pieluchy (przydatne po porodzie, gdy pojawi się krwawienie), majtki jednorazowe, 
  • przyjmowane na stałe leki, 
  • niegazowana woda do zwilżania ust lub popijania (możliwość picia podczas porodu zależy od szpitala, niektóre placówki podłączają rodzącym nawadniającą kroplówkę). 

Dla dziecka: 

  • bawełniane body lub kaftaniki (4 szt.), 
  • śpioszki lub pajacyki (3 szt.), 
  • czapeczki (2 szt.), 
  • skarpetki i rękawiczki (ochronią buzię przed podrapaniem ostrymi paznokietkami), 
  • pieluszki jednorazowe (w tym 5 szt. tetrowych), 
  • rożek, kocyk, 
  • ręcznik kąpielowy, 
  • ubranie na wyjście ze szpitala (w zależności od pory roku i zgodnie z zasadą, że dziecko potrzebuje jednej warstwy odzieży więcej niż dorosły). 
  • kosmetyki dla dziecka, jeśli szpital ich nie udostępnia


Najlepsze butelki do karmienia - sprawdź opinie rodziców

Sprawdź pełną listę wyprawkową dla dziecka

Dla taty

O odpowiednie przygotowanie powinni zadbać również ojcowie, którzy zamierzają być przy porodzie lub inne osoby chcące wspierać przyszłą mamę (sprawdź też: Plusy rodzinnego porodu). Dr Jurczak-Czaplicka zwraca uwagę, żeby wziąć pod uwagę kilkugodzinną obecność przy rodzącej – Warto zabrać ze sobą kanapkę i picie, ewentualnie bilon do automatów z napojami – wylicza lekarka.

Czytaj też:

Co zabrać dla noworodka do szpitala? [WIDEO]

Noworodek
Co powinno się znaleźć na liście zakupów dla noworodka? Co możesz odpuścić?
Wyprawka dla noworodka potrafi być całkiem pokaźna! Przeczytaj niezbędnik rodziców noworodka, żeby nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy (i nie zagracać mieszkania!).

Czy naprawdę ta mała istota, którą dopiero co przyniosłaś ze szpitala, tak wiele potrzebuje? Wydawałoby się, że tak naprawdę jest jej potrzebne tylko mleko mamy, jej czułość i obecność. Ale już wkrótce zdasz sobie sprawę, że oprócz miłości i bezpieczeństwa noworodek potrzebuje kilku rzeczy materialnych, które i jemu, i tobie, znacznie ułatwią życie. Warto z wyprzedzeniem przygotować się do powitania dziecka na świecie, ale zanim pójdziesz do sklepu, żeby skompletować wyprawkę dla noworodka, zorientuj się, co tak naprawdę może się przydać (a co spokojnie możesz odpuścić lub zostawić na później!). Oto nasze sugestie: 1. Akcesoria do karmienia Dziecko będzie domagać się jedzenia już od pierwszych dni życia i na to musisz być gotowa. Jeżeli będziesz karmić piersią, to w zasadzie nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z żywieniem dziecka, poza tym, że warto by było, abyś w czasie karmienia piersią zażywała preparaty witaminowe przeznaczone dla karmiących matek . Sprawdź też: 7 produktów zakazanych w czasie karmienia piersią Jeżeli nie karmisz piersią, koszty odżywiania niemowlęcia będą sporo większe. Musisz kupić odpowiednie mleko modyfikowane lub mleko zastępcze, w zależności od tego, co podpowie ci pediatra. Do tego musisz kupić butelki, smoczki do butelki, szczoteczkę do mycia butelek, termos do przechowywania ciepłego mleka lub podgrzewacz do butelek .  2. Pieluchy Twoje dziecko w ciągu doby może robić kilkanaście razy siusiu oraz kilka razy kupkę. Używanie pieluch jednorazowych jest droższe od tradycyjnych pieluch tetrowych, pozwala za to zaoszczędzić czas, proszek do prania oraz pracę pralki. Musisz jednak pamiętać, że dziecku będzie potrzebnych dziennie średnio 5-8 pieluszek i musisz to uwzględnić w domowym budżecie. Coraz popularniejsze są pieluszki wielorazowego użytku, które można prać w pralce, mają ładne wzory i...

Kiedy wykonuje się nieplanowane cesarskie cięcie
Fotolia
Cesarskie cięcie
Kiedy zamiast cesarki kleszcze lub próżnociąg?
Czasem lekarze odmawiają przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia, tłumacząc, że już jest za późno na podjęcie takiej decyzji. Sprawdź, kiedy wykonuje się nieplanowaną cesarkę i czym można ją w pewnych sytuacjach zastąpić.

Gdy słuchamy porodowych historii, czasem pojawia się w nich wątek, że lekarz odmówił wykonania cesarskiego cięcia , ponieważ było już na nie za późno. Sprawdzamy, w jakich sytuacjach rzeczywiście nie można zakończyć porodu operacyjnie, choć takie rozwiązanie było wcześniej brane pod uwagę. Co jest powodem nieplanowanej cesarki? Wskazania do planowego cesarskiego cięcia są jasno określone – mówi dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Mogą wynikać z kondycji lub położenia płodu, a także ze stanu zdrowotnego lub budowy anatomicznej jego mamy. Ale w trakcie porodu mogą ujawnić się również inne przesłanki do jego operacyjnego zakończenia , wyjaśnia ekspertka. Są to między innymi: zaburzenia tętna dziecka, brak postępu w I, a czasem także w II okresie porodu.    Kiedy jest za późno na cesarskie cięcie? Może się jednak zdarzyć, że poród jest już tak dalece zaawansowany, a główka dziecka znajduje się na tyle nisko w kanale rodnym (w II okresie porodu), że przy zaburzeniach w zapisie KTG dla dziecka korzystniejsze jest użycie próżniociągu położniczego lub kleszczy – tłumaczy dr Jurczak-Czaplicka. Lekarka podkreśla, że decyzja o sposobie zakończenia porodu jest zawsze poprzedzona badaniem położniczym, które pozwala wybrać najkorzystniejszą metodę i dla zdrowia dziecka, i dla rodzącej. Zobacz też: Cesarskie cięcie krok po kroku Jak wygląda poród przez cesarskie cięcie? [WIDEO]

torba do szpitala, ciąża, wyprawka do szpitala, torba porodowa
Fotolia
Przygotowania do porodu
Torba do szpitala – to warto spakować na porodówkę
Rzeczy do szpitala spakuj już teraz. Gdy pojawią się skurcze i trzeba będzie jechać na porodówkę, nie będziesz miała głowy, by zastanawiać się, co zabrać dla siebie i dziecka.

Oto praktyczny „spis treści” szpitalnej torby. Skorzystaj z naszej rady, by do jednej torby spakować to, co będzie ci potrzebne w trakcie porodu , do drugiej rzeczy niezbędne po porodzie, a do trzeciej – rzeczy dla dzieck a. Unikniesz bałaganu, gdy trzeba będzie coś szybko znaleźć. Ważne! Dokumenty i wyniki badań schowaj tak, by były pod ręką i na izbie przyjęć nie trzeba było ich szukać na dnie torby. Ostatecznie powinnaś być spakowana na 2–3 tygodnie przed terminem porod u. Jeśli planujecie poród rodzinny, koniecznie pokaż mężowi, gdzie co jest. Dokumenty dowód osobisty, karta przebiegu ciąży. Wyniki badań grupa krwi, WR i HBS (badanie krwi na nosicielstwo wirusa żółtaczki) wykonane po 32. tygodniu, USG zrobione około 36. tygodnia ciąży, morfologia i badanie moczu, wynik badania na obecność przeciwciał (przy ujemnym czynniku Rh u matki). Rzeczy na czas porodu 2 koszule, szlafrok lub rozpinany sweter, ciepłe skarpetki i kapcie, jednorazowe pieluchy stosowane jako podpaski, bawełniane lub jednorazowe majtki (kupisz je w szpitalnym kiosku), przybory toaletowe, ręcznik, chusteczki (jeśli masz długie włosy, weź także gumkę), woda kosmetyczna do zwilżania twarzy i pieluszka do robienia okładów, pomadka ochronna do wysuszonych ust, ulubiona płyta z muzyką relaksującą i odtwarzacz, woda niegazowana w małych butelkach oraz coś do jedzenia, aparat i komórka, wygodne ubranie dla taty (czasem potrzebne są ochraniacze na buty lub kapcie). [CMS_PAGE_BREAK] Rzeczy potrzebne po porodzie 2 wygodne, rozpinane koszule do karmienia, 2 nieobciskające biustonosze do karmienia (można je kupić w szpitalu), wkładki laktacyjne, 6 par majtek, 2 paczki jednorazowych pieluch stosowanych jako podpaski, 2 ręczniki, w tym duży kąpielowy, przybory toaletowe, ręczniki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz