Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża, kobieta
Przygotowania do porodu

Z ciążą do położnej - w Polsce jak w Holandii

Nie tylko lekarz ginekolog może opiekować się kobietą, która spodziewa się dziecka. Od kilku lat w Polsce takie uprawnienia ma również położna. Sprawdź, kto i w jakiej sytuacji może stać się jej pacjentką.
Magdalena Kukulska - położna
Magdalena Kukulska
Konsultacja merytoryczna

O tym, że pod opieką położnej można być przez całą ciążę, wiedzą Polki, które rodziły za granicą i kandydatki na przyszłe mamy, śledzące światowe trendy. W potocznej świadomości wciąż jednak panuje przekonanie, że położna to osoba, która prowadzi zajęcia w szkole rodzenia albo pomaga podczas porodu przy narodzinach dziecka. Tymczasem od kilku lat polskie położne mogą także - podobnie jak ginekolog - opiekować się kobietą, która spodziewa się dziecka. 

Czy położna ma kompetencje, by prowadzić ciążę?

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ciążę prowadzą lekarze. Lekarze zaś są przyzwyczajeni do tego, że nie wykorzystują w pełni możliwości położnych. Jeśli kobieta jest zdrowa, ciąża przebiega bez komplikacji i poród nie jest obarczony ryzykiem, wiedza i umiejętności położnej wystarczą, by przeprowadzić ciężarną przez te wydarzenia, a potem w połogu opiekować się mamą i jej dzieckiem. Rola położnej na tym się jednak nie kończy. Kobieta, która spodziewa się dziecka, może znaleźć się pod opieką położnej od samego początku ciąży albo przenieść się do jej gabinetu w dowolnym momencie. Takie możliwości mają przyszłe mamy w Holandii czy Wielkiej Brytanii. Od kilku lat pozwala na to również obowiązująca w Polsce Ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej.

Czy położna tak jak lekarz może mieć swój gabinet?

Położna może prowadzić indywidualną praktykę. Podobnie jak lekarz może rozpoznać ciążę, założyć kartę ciąży, skierować na badania (ale będą odpłatne), pobrać materiał do analiz, przeprowadzić ktg (kardiotokografię), czyli słuchanie bicia serca dziecka, wykonać badanie położnicze wewnętrzne. Jej obowiązkiem jest zwracanie uwagi na wszystko, co może być zagrożeniem dla przebiegu ciąży, by skierować pacjentkę na konsultację lekarską, gdy zajdzie taka potrzeba.

Z czego wynika prawo położnych do prowadzenia ciąży?

U jego podstaw leży założenie, że nie należy traktować każdej ciąży jako patologii. W szpitalu, ku zdziwieniu niektórych rodzących, przebieg porodu wpisuje się w dokument nazywany „kartą choroby", a przecież nikt nie chorował, tylko przyszło na świat dziecko... Inna kwestia dotyczy poczucia bezpieczeństwa. Badania potwierdzają, że kobieta, która czuje się bezpiecznie, łatwiej rodzi. Zapewnienie dobrej opieki przed porodem, dobry kontakt z osobą, która przez dziewięć miesięcy staje się bliską znajomą, może wyraźnie podnieść poziom bezpieczeństwa. Zauważono także związany z poczuciem bezpieczeństwa spadek interwencji medycznych.

Czytaj też: Co ułatwi poród- żel, tens, gaz, czy coś innego?

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

ciezarna-w-oczekiwaniu-na-porod
Fotolia
Aktualności
Prowadzenie ciąży u położnej, a nie ginekologa – dobra zmiana?
Czy chętnie prowadziłybyście swoją ciążę wyłącznie u położnej, a nie ginekologa? Właśnie zmieniły się przepisy. Sprawdźcie koniecznie jak i czy to dobra zmiana.

Najważniejsza jest położna Świeżo upieczone ciężarne zawsze pytają mnie o to samo: „Którego ginekologa polecasz i z którego szpitala?” A ja zawsze odpowiadam: „Najważniejsza jest położna! Wybierz dobrą położną lub szpital, który słynie z dobrych położnych” . Dlaczego? Bo jeśli ciąża przebiega prawidłowo, jest tzw. ciążą fizjologiczną, bez powikłań, lekarz nie jest niezbędny. W czasie porodu, jeśli nie ma komplikacji, poród prowadzi położna , a lekarz pojawia się tylko sporadycznie. Jeśli akurat trafisz z porodem na jego dyżur to dobrze, ale w praktyce raczej rzadko się to zdarza. To położna przyjmie poród i będzie przez większość czasu z tobą. Bezpłatne prowadzenie ciąży u położnej Do tej pory można było prowadzić ciążę u położnej, ale odpłatnie i bez możliwości kierowania na badania (np. krew, mocz). Od stycznia 2017 można prowadzić ciążę wyłącznie u położnej w ramach NFZ. Zmianę wprowadza zarządzenie nr 125 prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 22 grudnia 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.  Zapis o możliwości prowadzenia ciąży przez położną znajdziemy również w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej. Bezpłatna opieka położnej - w praktyce? Według standardów opieki okołoporodowej ginekolog prowadzący ciążę, obowiązkowo kieruje ciężarną między 21. a 26 tygodniem ciąży do położnej POZ. A wówczas położna obejmuje kobietę opieką. Położna prowadzi ciążę na tych samych zasadach, co ginekolog - taka dama liczba wizyt, takie same badania. Położna prowadząca...

dianatal
Panthermedia
Przygotowania do porodu
Poród bez strachu - Jak zdobywać wiedzę o porodzie?
Każda kobieta potrafi rodzić. To jest wpisane w kobiecą fizjologię. Ale czasem rzeczywiście trudno wsłuchać się w głos swojego instynktu. Dlatego do porodu warto się przygotować.

Ciąża i poród to jedne z najważniejszych chwil w życiu każdej kobiety. Jednak z samym aktem rodzenia wiąże się wiele obaw i lęków – szczególnie gdy przyjaciółki czy współpracowniczki opowiadają o bólu i cierpieniu, jakich doznały podczas porodu. Do tego filmowe sceny porodów pełne krzyku, pośpiechu, strachu. Wszystko to u kobiety, która dopiero oczekuje cudu narodzin, może wywołać niepewność. A przecież ciężarna nie powinna się denerwować! Dlatego poród warto potraktować jak egzamin – egzamin, do którego warto się przygotować.  Lęk przed porodem - pomoże szkole rodzenia Oczywiście najlepsza szkoła rodzenia to sam poród, jednak warto skorzystać z możliwości uczestniczenia w zajęciach oferowanych przez szkoły rodzenia. Na zajęciach tych wiedza teoretyczna przekazywana jest najczęściej przez lekarzy ginekologów-położników oraz położne. Wiadomości dotyczą fizjologii ciąży, porodu i połogu. W trakcie zajęć ciężarna może dowiedzieć się, jakie objawy naturalnie towarzyszą ciąży, a jakie powinny wywołać jej niepokój i skierować na konsultację do szpitala lub lekarza prowadzącego, co dzieje się w organizmie kobiety w każdym trymestrze ciąży – ze szczególnym naciskiem na trzeci trymestr ciąży , który przecież kończy się porodem. Przede wszystkim przyszła matka zdobywa jednak informacje, jak wygląda poród , jakie są wady i zalety porodu drogami natury , a jakie cięcia cesarskiego oraz co dzieje się z kobietą w okresie połogu. Położna przedstawia także rozwój płodu , a następnie cechy charakterystyczne noworodka, wreszcie okres wczesnoniemowlęcy. Dodatkowo, często możliwe są „odwiedziny” w towarzystwie położnej izby przyjęć szpitala (w którym kobieta zamierza rodzić), sali porodowej, wreszcie oddziału położniczego i noworodkowego. Wiedza o porodzie z książek i internetu...

położna
fotolia.com
Newsy
Moją ciążę prowadziła położna – prawdziwa historia
Poród z partnerem, poród w wannie, poród w domu – do tego już się przyzwyczaiłyśmy. Ale żeby położna prowadziła ciążę? To może być dobre rozwiązanie dla wielu kobiet w tzw. ciąży fizjologicznej, czyli bez powikłań. Mama 3 dzieci opowiada, jak było w jej przypadku.

Położna, która prowadziła moją 3. ciążę, wcześniej przyjmowała mój 2. poród. Już wtedy wiedziałam, że chcę, żeby to ona pomogła mi przygotować się na przyjście na świat kolejnego dziecka – mówi Anna Kalisz z Warszawy. Jej dwie poprzednie ciąże prowadził lekarz. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że położna ma całościową pieczę nad mamą i dzieckiem. Zależy jej na tym, żeby mama była zdrowa, a więc nie skupia się tylko na dziecku. Ma do ciąży bardziej holistyczne podejście i nie doszukuje się patologii, jak często robią lekarze – opowiada Anna.   Anna Kalisz. Mama trójki dzieci. O ciąży i porodach rozmawia z kobietami codziennie w swojej pracy i prywatnie, bo uważa, że to ważne. Ubolewa, że jej mąż nie chce na ten temat rozmawiać przy rodzinnych posiłkach. Nie ubolewa nad tym, że ma wiecznie nieumyte okna i gary, bo uważa, że to akurat nieważne. Prowadzenie ciąży przez położną - plusy i minusy Jakie jeszcze są plusy prowadzenia ciąży przez położną? Anna wymienia: Wizyta u położnej trwa przeciętnie godzinę. Położna ma czas, żeby kobietę poznać i się na niej skupić. Mam też wrażenie, że położne są lepiej przygotowane na spotkanie ze swoimi podopiecznymi – bo po prostu mają ich mniej niż lekarze i mogą się na nich naprawdę skupić. Zapytana o minusy takiego rozwiązania, Anna wymienia jedną rzecz: brak kontraktu z NFZ na prowadzenie ciąży przez położną . Skutkuje to tym, że za wszystkie wizyty oraz ciążowe badania mama musi zapłacić z własnej kieszeni (w Warszawie cena wizyty u położnej to średnio 100-150zł). W razie konieczności wypisania recepty na jakiś lek, położna musi odesłać pacjentkę do lekarza. Ale poza tym, Anna widzi same zalety.   Ciąża i poród nie składają się z samej fizjologii – to też emocje kobiety i jej troski, jej otoczenie. Będąc w ciąży...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz