
O tym, że pod opieką położnej można być przez całą ciążę, wiedzą Polki, które rodziły za granicą i kandydatki na przyszłe mamy, śledzące światowe trendy. W potocznej świadomości wciąż jednak panuje przekonanie, że położna to osoba, która prowadzi zajęcia w szkole rodzenia albo pomaga podczas porodu przy narodzinach dziecka. Tymczasem od kilku lat polskie położne mogą także - podobnie jak ginekolog - opiekować się kobietą, która spodziewa się dziecka.
Czy położna ma kompetencje, by prowadzić ciążę?
Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że ciążę prowadzą lekarze. Lekarze zaś są przyzwyczajeni do tego, że nie wykorzystują w pełni możliwości położnych. Jeśli kobieta jest zdrowa, ciąża przebiega bez komplikacji i poród nie jest obarczony ryzykiem, wiedza i umiejętności położnej wystarczą, by przeprowadzić ciężarną przez te wydarzenia, a potem w połogu opiekować się mamą i jej dzieckiem. Rola położnej na tym się jednak nie kończy. Kobieta, która spodziewa się dziecka, może znaleźć się pod opieką położnej od samego początku ciąży albo przenieść się do jej gabinetu w dowolnym momencie. Takie możliwości mają przyszłe mamy w Holandii czy Wielkiej Brytanii. Od kilku lat pozwala na to również obowiązująca w Polsce Ustawa o zawodzie pielęgniarki i położnej.
Czy położna tak jak lekarz może mieć swój gabinet?
Położna może prowadzić indywidualną praktykę. Podobnie jak lekarz może rozpoznać ciążę, założyć kartę ciąży, skierować na badania (ale będą odpłatne), pobrać materiał do analiz, przeprowadzić ktg (kardiotokografię), czyli słuchanie bicia serca dziecka, wykonać badanie położnicze wewnętrzne. Jej obowiązkiem jest zwracanie uwagi na wszystko, co może być zagrożeniem dla przebiegu ciąży, by skierować pacjentkę na konsultację lekarską, gdy zajdzie taka potrzeba.
Z czego wynika prawo położnych do prowadzenia ciąży?
U jego podstaw leży założenie, że nie należy traktować każdej ciąży jako patologii. W szpitalu, ku zdziwieniu niektórych rodzących, przebieg porodu wpisuje się w dokument nazywany „kartą choroby", a przecież nikt nie chorował, tylko przyszło na świat dziecko... Inna kwestia dotyczy poczucia bezpieczeństwa. Badania potwierdzają, że kobieta, która czuje się bezpiecznie, łatwiej rodzi. Zapewnienie dobrej opieki przed porodem, dobry kontakt z osobą, która przez dziewięć miesięcy staje się bliską znajomą, może wyraźnie podnieść poziom bezpieczeństwa. Zauważono także związany z poczuciem bezpieczeństwa spadek interwencji medycznych.
Czytaj też: Co ułatwi poród- żel, tens, gaz, czy coś innego?