Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
poród z partnerem, poród rodzinny, facet na porodówce
Fotolia
Przygotowania do porodu

Mdleje, śpi, patrzy w smartfon? Co robi facet na porodówce, opowiada położna

"Złap oddech, zatańcz ze mną, jesteś świetna" - chciałabyś, by partner tak właśnie motywował cię podczas porodu? Przeczytaj, co o obecności mężczyzn na porodówce opowiada Magdalena Kukulska, położna ze szpitala Świętej Zofii w Warszawie.
Magdalena Kukulska - położna
Magdalena Kukulska
Konsultacja merytoryczna

Czego kobieta oczekuje od partnera na sali porodowej?

Najczęściej - zgody na każde swoje, nawet najbardziej dziwne zachowanie. Niektóre panie proszą, by mężczyzna był tłem, stał cicho i nie odzywał się, inne – wręcz przeciwnie – chcą, by odwracał uwagę, trzymał za rękę, głaskał, przytulał i komplementował. Wspominam poród, kiedy kobieta weszła na salę porodową, postawiła mężczyznę w rogu, z którego pod karą śmierci nie mógł się ruszać, a w drugim końcu sali rodziłyśmy. I gdy już było po wszystkim, powiedziała: "Kochanie, bez ciebie nie dałabym rady". To kwintesencja tego, czego oczekiwała od partnera – był, dawał poczucie bezpieczeństwa, ale nie krępował spojrzeniem.  

Czy przyszli ojcowie spełniają te oczekiwania?

Gros mężczyzn śpi, czyta, bawi się na komputerze, aby czas jakoś zleciał. Czasem kobiety mają pretensje do partnera czy wręcz wyrzucają go z sali – powoduje nimi np. poczucie wstydu, jakie może pojawić się w drugim okresie porodu, gdy zaczynają się skurcze parte. Zdarza się, że kobieta wymusza na osobie towarzyszącej zakończenie porodu, mówiąc: "Zrób coś", bo nie akceptuje tego, co się dzieje. Mężczyzna może czuć bezsilność i niemoc, a to bardzo niebezpieczne uczucia, albo wejść w rolę bojownika, co z kolei jest ostatnią rzeczą, która pomoże kobiecie podczas narodzin dziecka. Dlatego tak ważna jest edukacja w szkole rodzenia, w jaki sposób przebiega poród i jaka może być reakcja rodzącej kobiety. 

Czy warto przekonywać partnera, by był świadkiem narodzin dziecka?

Nie warto nic robić na siłę. Są mężczyźni, którzy uważają, że partnerka zawsze powinna być pociągająca i podczas porodu mogą się srogo zawieść. Są też kobiety, które przychodzą na salę porodową fantastycznie ubrane i umalowane, często poprawiają fryzurę, ale przychodzi taki moment w porodzie, że muszą skupić się tylko na sobie i dziecku. Dochodzi do finału, rodzi się maluch, który też nie wygląda jak bobas z reklamy. I tak rzeczywistość mija się z wyobrażeniami mężczyzny. Porody naturalne często są porównywane przez psychologów, ginekologów i same kobiety do aktu seksualnego. Pozostaje pytanie, ilu partnerów to rozumie i akceptuje. Około 20 procent mężczyzn chce być przy porodzie, są zapatrzeni w swoje partnerki, patrzą na nie z głęboką miłością, troską, nie zwracając uwagi na personel. Są tylko dla kobiety, duchem i ciałem. Dla mnie to niesamowite porody, bardzo wzruszające i na długo zapadające w pamięć.

Czy mężczyzna powinien widzieć wszystko?

Z moich obserwacji wynika, że dla kobiet ważne jest zapewnienie intymności. Dużo zależy od tego, czy personel zwraca uwagę, gdzie stoi partner, ale też od ustaleń między rodzącą parą. "Jeśli jesteś ze mną, w trakcie badania wyjdź albo stań za moimi plecami" – to często powtarzająca się prośba. U mężczyzn czasem bierze górę ciekawość. Teoretycznie nie chcieli widzieć, ale poród wywołuje ekstremalne emocje i jeśli ktoś daje taką możliwość, to patrzą. Często już po 10 minutach widzę, jakie są relacje między parą. Niektórzy panowie chowają się za firanką lub odwracają, gdy kobieta przebiera się, nie czują się dobrze z nagością, która jest obecna podczas porodu. Są też i tacy, którzy ściągają kobietom majtki, pomagają założyć koszulę. 

Poród z partnerem – film

poród rodzinny, mężczyzna na porodówce, poród z partnerem, poród z mężem, facet na porodówce
Fotolia
Poród naturalny
Co powinien wiedzieć każdy mężczyzna na porodówce?
Nie znasz się na porodzie, niewiele wiesz o noworodkach, ale to dzięki tobie kobieta może czuć się naprawdę bezpiecznie. A skąd mężczyzna ma czerpać poczucie bezpieczeństwa? Z dobrego przygotowania - oto kilka sekretów, które pomogą ci dobrze zdać egzamin z porodu rodzinnego.

Zacznijmy od tego, że nie wszystkie kobiety chcą rodzić w towarzystwie partnera i nie wszyscy mężczyźni marzą o porodzie rodzinnym . To, czy znajdziesz się na porodówce razem ze swoją partnerką, powinno być waszą wspólną decyzją . Bez względu na to, czy jeszcze się wahasz, czy już zdecydowałeś się witać dziecko na świecie, sprawdź, co pomoże przetrwać pobyt w szpitalu.    Poród może potrwać Jest takie powiedzenie wśród położników, że rodząca kobieta nie powinna oglądać dwa razy wschodu słońca. Stąd wniosek, że przed upływem dwóch dób od rozpoczęcia akcji porodowej dziecko będzie na świecie. Przygotuj sobie prowiant (kanapki, wodę, przekąski), by w szpitalu nie zemdleć z głodu lub nie znikać na długie – i być może najważniejsze – minuty w szpitalnym bufecie. Nie martw się, że czas będzie ci się dłużyć – na porodówce godziny upływają w innym , znacznie szybszym tempie.    Wojowanie nie pomaga Idziesz do porodu, by wspierać partnerkę , więc rób to mądrze. Narodziny dziecka mogą być pięknym wydarzeniem, ale też źródłem silnego stresu, jeśli nie traficie na empatyczny personel. Broń praw swojej partnerki , nie pozwól, by ją zaniedbywano czy lekceważono, ale – co najważniejsze – wykazuj się taktem. Jeśli uda ci się nawiązać pozytywne relacje z lekarzem i położną, lepiej dla was obojga. Twoim zadaniem jest rozładowanie napięcia, a nie doprowadzanie do spięć. Rodzącej kobiecie wybacza się wszystko, bo przeżywa trans porodowy, towarzyszący jej mężczyzna powinien trzymać fason.    Potrzebna jest dobra współpraca Rodząca kobieta może być zbyt skupiona na skurczach albo zbyt wyczerpana fizycznie, by odpowiadać na pytania lekarza. Staraj się być łącznikiem między nią a personelem medycznym. Przekazuj prośby i zalecenia lekarza, a pracownikom szpitala mów z kolei,...

Ciężarna kobieta w szpitalu
Fotolia
Poród
4 rzeczy o porodzie, które mogą cię zaskoczyć
Masz za sobą zajęcia w szkole rodzenia, ileś przeczytanych poradników i wydaje ci się, że o porodzie wiesz już niemal wszystko? Oto kilka ważnych rzeczy, o których być może nikt nie zdążył ci jeszcze powiedzieć.

1. Zanik skurczów porodowych po przyjeździe do szpitala Są regularne, coraz dłuższe i bardziej intensywne, a przerwy między nimi trwają coraz mniej. Po krótkiej naradzie ustalacie więc, że czas jechać do szpitala. W samochodzie nabierasz pewności, że to była dobra decyzja – skurcze nie ustępują, ale wręcz się nasilają. Gdy jednak wchodzicie do szpitala i ustawiacie się w kolejce do izby przyjęć, te słabną, wręcz zanikają. Co się dzieje? Przecież nie mogłaś aż tak się pomylić, czułaś wyraźnie skurcze porodowe . Były wręcz książkowe! Masz rację – nie pomyliłaś się. To rzeczywiście były skurcze porodowe, które... rozeszły się po kościach po dotarciu do szpitala. Specjaliści nazywają to zjawisko efektem izby przyjęć, ponieważ to właśnie ona, a właściwie stres spowodowany zmianą miejsca, ponosi winę za zatrzymanie akcji porodowej. Powoduje on, że w organizmie mającej rodzić kobiety rośnie poziom adrenaliny – hormonu, który niekorzystnie wpływa na pierwszy okres porodu , osłabiając skurcze. Co można zrobić? Czasem warto nawet wrócić do domu na kilka godzin i poczekać, by w stwarzających poczucie bezpieczeństwa warunkach poród rozkręcił się na dobre. Można także zostać w szpitalu i "nakłonić" macicę do skurczów. W jaki sposób? Można delikatnie drażnić brodawki sutkowe (powoduje to wydzielanie się oksytocyny, która pobudza macicę do skurczów). Skuteczne może też okazać się chodzenie po schodach tam i z powrotem albo przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą (na jednej klęczysz, a druga jest w wykroku). Sprawdź: Co wiesz o porodzie.   2. Brak postępu porodu z powodu... obecności męża To nie żart! Obecność na sali porodowej ojca dziecka może rzeczywiście spowalniać, a nawet zahamować akcję porodową (przypomnijmy, że brak postępu porodu może być wskazaniem do wykonania cesarskiego...

Urodziła na ulicy
Facebook
Aktualności
Biała Podlaska: Urodziła na chodniku, a poród odbierał mąż
Tak szybkiego porodu boi się każda ciężarna, na szczęście wszytko dobrze się skończyło. Brawa dla taty!

Chyba w każdej szkole rdzenia powtarzają, że tak szybkie porody, jak w hollywoodzkich produkcjach w zasadzie się nie zdarzają. Mimo to każda ciężarna ma w głowie taki obraz i boi się czy zdąży dojechać na czas do szpitala . Tymczasem od pierwszych objawów porodu do narodzin maluszka mija kilka albo i kilkanaście godzin. Okazuje się jednak, że i w życiu zdarzają się także "filmowe" scenariusze. Wszystko działo się błyskawicznie Do niesamowitego porodu doszło w zeszłym tygodniu w Białej Podlaskiej. Gdy Pani Anna Marcinkowska poczuła w środku nocy skurcze, postanowiła sprawdzić, co się dzieje. Wraz z mężem zdecydowali, że pójdą do szpitala na piechotę, bo było blisko. Ciężarna, jednak nie zdążyła nawet wejść do budynku . Na chodniku przed szpitalem kobiecie odeszły wody. - Wszystko działo się błyskawicznie. Wstyd się przyznać, ale nigdy nawet nie czytałem, jak zachować się w takiej sytuacji. Działałem instynktownie – relacjonuje pan Arek, tata dziecka.   Dumny tata zdradził, że dopiero po 24 godzinach zdał sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. Mężczyzna przyznał także, że bardzo pomogli przypadkowi przechodnie. Ktoś wezwał pomoc, była także kobieta, która zasłoniła rodzącą. Personel SOR szybko udał się na miejsce zdarzenia i pomógł podczas trwającego już porodu. – Bardzo bałem się, że dziecko po prostu wypadnie na chodnik. Emocje podczas akcji porodowej były ogromne , lecz nie sposób je opisać. – mówi ojciec dziewczynki. Mężczyzna przekazał swoje dziecko pielęgniarce, a kobietą zajęli się ratownicy.   Malutka przyszła na świat 8 dni przed terminem. Jest zdrowa i zadowolona. W poniedziałek wraz z mamą wyszła już ze szpitala. A czy wy znacie historie tak szybkich i niezwykłych porodów? Opowiedzcie nam o tym! Źródło: dziennikwschodni.pl Zobacz też: Ile trwa poród i czy figura ma...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak