Reklama

Poród to zwieńczenie wielkiego oczekiwania. To ogromny wysiłek dla kobiety. Mężczyzna staje się ojcem. Wiele zależy od przygotowania się na finał ciąży i wiedzy przyszłych rodziców. Uczestnictwo w zajęciach szkoły rodzenia pomaga przygotować się do zjawiska narodzin. Ułatwia odkrywanie pokładów sił oraz miłości i zrozumienia pomiędzy parterami.

Reklama

Szkoła rodzenia, sformułowanie, które wielu parom daje nadzieje. Obawy związane z przyjściem dziecka na świat rosną wraz z brzuszkiem mamy. Przyszli rodzice odkrywają, że ich życie ulegnie zmianie, ale i boją się samych narodzin dziecka – pojawia się coraz więcej pytań. Monika Markowska położna prowadząca zajęcia w Szkole Rodzenia Scanmed Multimedis: nie ma się czego bać ani wstydzić - należy się przygotować zarówno fizycznie, jak i psychicznie.

Poród bez mamy nie może się odbyć
To oczywista sprawa! Kobieta musi uczestniczyć w porodzie, ponieważ to ona nosi przez 9 miesięcy pod swoim sercem małego człowieka. Z drugiej strony kobieta powinna świadomie podejść do narodzin dziecka. Opowiada położna Monika Markowska: ciało kobiety zostało stworzone, by rodzić. Psychika także posiada odpowiednie mechanizmy, które ułatwiają kobiecie rozumienie, akceptowanie zmian, ale i pozwalają jej instynktownie opiekować się maluszkiem. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre procesy psychiczne należy pobudzić, by zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, ale i świadomości. Szkoła rodzenia to doskonałe miejsce, by pod okiem specjalistów i w towarzystwie innych ciężarnych kobiet przygotowywać się do narodzin dziecka. Poród naprawdę może być wspaniałym wydarzeniem w życiu zarówno kobiety – przyszłej mamy, jak i mężczyzny, który zostaje ojcem – będzie pełnić nową rolę, musi on odnaleźć swoje miejsce w świecie z noworodkiem. Poza tym podczas porodu rodzinnego mężczyzna staje się czynnym uczestnikiem – wspierając i pomagając kobiecie. Zajęcia pozwalają mu rozumieć proces narodzin. Finał porodu to ostatnia faza, które jest poprzedzona innymi elementami przygotowującymi ciało kobiety na rodzenie.

Strach przemijający
Zajęcia w szkole rodzenia rozpoczynają się około 6-7 miesiąca ciąży. Kobieta ma za sobą trudniejszy okres ciąży związany z porannymi mdłościami i wrażliwością na zapachy. Wtedy też brzuszek przyszłej mamy zaczyna być na tyle widoczny, że namacalnie zaczyna ona odczuwać obecność dziecka. Zmienia się jakby status z „ciąża” na „dziecko”, które się rusza, które widać podczas badań USG. Stąd też zajęcia w szkole rodzenia w tym okresie mają największy sens. Zresztą przyszli rodzice często już wtedy wiedzą, jak na imię będzie miało dziecko i mówią o nim i do niego. Okres ten pozwala pozbyć się strachu, ponieważ zaczyna dominować radość. Podczas zajęć przyszli rodzice mogą zapoznać się z pielęgnacją dziecka. Warsztaty pielęgnacyjne przede wszystkim pozwalają się oswoić rodzicom z faktem, że już niebawem w ich domu pojawi się nowy członek rodziny. Przyszli rodzice uczą się podnosić, przewijać, dbać o higienę, karmić, rozpoznawać potrzeby małego człowieka. Inną kwestią jest karmienie dziecka. Akt karmienia jest postrzegany jako obowiązek nałożony przez naturę na kobietę. Pragniemy pomóc mamom podchodzić do niego jak do przywileju, który ma być również udziałem taty. Powinien on w tym uczestniczyć nie tylko ze względu na pomoc kobiecie, ale i nawiązywanie więzi z dzieckiem – mówi położna Monika Markowska.

Reklama

Dlaczego warto uczyć się narodzin?
Szkoła Rodzenia pozwala zrozumieć procesy narodzin oraz daje wsparcie psychologiczne przyszłym rodzicom. Monika Markowska: zajęcia praktyczne w szkole obejmują ćwiczenia podczas ciąży, które mają na celu zarówno naukę gospodarowania energią podczas porodu, jak i umiejętnego jej spożytkowania w kulminacyjnym momencie parcia. Dzięki ćwiczeniom oddechowym, relaksacyjnym, nauce kontrolowania napięcia mięśniowego kobieta nabywa umiejętność panowania nad własnym ciałem, a tym samym czynnie uczestniczy w porodzie. Techniki łagodzenia bólu zdają świetnie egzamin podczas pobytu w szpitalu – kobieta mając świadomość własnego ciała sama sobie może pomóc.
Na zajęciach w szkole rodzenia poruszane są tematy związane z fizjologią oraz emocjami, które towarzyszą rodzicom przed narodzinami dziecka, ale i w trakcie i po porodzie. Stają się one okazją do poznania pielęgnacji i opieki nad dzidziusiem w jego pierwszych miesiącach życia oraz ukazują, że nie koniecznie musi to być ciążka praca połączona z wyrzeczeniami. Cud narodziny wymaga należytego przygotowania, ale to przede wszystkim czas radosnego oczekiwania.

Reklama
Reklama
Reklama