GRY
 
 

Porodowe ABC – poznaj je!

Porodu – tak jak oddychania – nie trzeba się uczyć. Warto jednak o narodzinach dziecka dowiedzieć się jak najwięcej. Poznaj nasze porodowe abecadło.

mama, tata, szpital, przed porodem, kwiaty
Boisz się, jak to będzie, gdy zaczniesz rodzić? Na pewno wcale nie do końca tak, jak to sobie wyobrażasz albo jak słyszałaś. Aby przezwyciężyć strach, po prostu sprawdź, co dzieje się tuż przed narodzinami dziecka, w ich trakcie i po nich. Koniecznie poznaj porodowe abecadło.

A jak Apgar

Taką nazwę nosi badanie przeprowadzane w pierwszych minutach życia dziecka. Lekarz ocenia kolor skóry maluszka, prawidłowy puls, oddech, napięcie mięśni kończyn i umiejętność reagowania na bodźce. Za każdą z tych pięciu cech noworodek dostaje od 0 do 2 punktów. Jeśli otrzyma od 8 do 10 punktów, to znaczy, że urodził się w dobrym stanie.
Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

B jak ból podczas porodu

Aby skutecznie z nim walczyć podczas akcji porodowej, wypróbuj ciepłe okłady na dolną część pleców, kąpiel w ciepłej wodzie albo masaż (ciepło płynące z dłoni ukochanej osoby rozluźnia mięśnie i łagodzi ból). Podczas bolesnych skurczów nie wstrzymuj oddechu (często robimy to odruchowo), ale oddychaj głęboko, regularnie. Pamiętaj: wdech przez nos, wydech przez usta. Kiedy do płuc trafia więcej tlenu, znika napięcie mięśni, a wtedy ból staje się znośniejszy.

C jak cięcie cesarskie

Jeśli lekarz stwierdzi u ciebie np. łożysko przodujące, odklejenie się łożyska, opryszczkę narządów płciowych lub wypadnięcie pępowiny, prawdopodobnie poród zakończy się cięciem (czytaj też na str. 10). Operacja (w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym) polega na nacięciu ściany macicy i wydobyciu dziecka. Przy znieczuleniu miejscowym kobieta nie traci świadomości i może tuż po zakończonej operacji zobaczyć swoje maleństwo, a za kilka godzin przytulić je i nakarmić.

D jak dokumenty

Będziesz musiała okazać je na izbie przyjęć. Oto co trzeba zabrać:
  • dowód osobisty
  • legitymację ubezpieczeniową (aktualną, podbitą miesiąc wcześniej);
  • kartę ciąży;
  • wyniki badań (grupa krwi i Rh, WR, HbsAg, cytologia, posiew z kanału szyjki macicy, GTC, USG).

E jak etapy porodu

Są trzy, a każdy z nich ma inny przebieg oraz czas trwania. Pierwszy, najdłuższy, to rozwieranie się szyjki macicy. Może trwać kilkanaście godzin (a nawet – na szczęście rzadko tak się dzieje – kilka dni). Podczas tego etapu kurczy się mięsień macicy i w ten sposób rozciąga szyjkę macicy, tak aby dziecko mogło wejść do kanału rodnego. Drugi etap to parcie i urodzenie maleństwa. Trwa o wiele krócej: od 15 minut do trzech godzin. Etap ten kończy się narodzinami maluszka. Trzeci etap (ma miejsce, kiedy dzidziuś już jest na świecie) to wypchnięcie łożyska. Teraz nie powinno cię już nic boleć, skurcze stają się łagodniejsze i mniej regularne. Ten etap trwa mniej więcej pół godziny.
Doładuj
Przeładuj