Na porodówne znajduje się m.in. KTG – to urządzenie do rejestrowania tętna dziecka i napięcia mięśnia macicy
fot. Fotolia

Zwiedzamy salę porodową (FILM)

Jak wygląda pomieszczenie, w której przyjdzie na świat twoje dziecko? Dowiedz się tego, zanim tam trafisz.
Beata Turska
Na porodówne znajduje się m.in. KTG – to urządzenie do rejestrowania tętna dziecka i napięcia mięśnia macicy
fot. Fotolia

W wielu szpitalach na pacjentki czekają pojedyncze sale porodowe. W części placówek można jednak nadal spotkać większe, z kilkoma stanowiskami. W takiej sytuacji łóżka oddziela się niskimi ściankami.

Dzięki temu powstają boksy i kobiety (albo osoby im towarzyszące) nie muszą oglądać innych porodów. Poza tym na każdej sali porodowej w każdym szpitalu na pewno zobaczysz podobne sprzęty.

Łóżko porodowe

Jest wysokie, by położna i lekarz mogli bez trudu kontrolować przebieg porodu. Jest też wąskie, aby personel miał do mamy dostęp z każdej strony. Zdarza się, że na łóżku porodowym leży się nie tylko podczas ostatniego etapu porodu. Możesz zostać na nie zaproszona we wcześniejszych fazach, na przykład wtedy, gdy trzeba monitorować stan płodu.
 
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Zobacz też: jak przebiega poród – trzy etapy
 

Lampa ogniskowa na sali porodowej

Nad łóżkiem zobaczysz dużą, okrągłą lampę. Daje bardzo jasne światło i dobrze oświetla całe stanowisko. Będzie tam także druga – bakteriobójcza, ale ona nie zostanie przy Tobie włączona. Jej promieniowanie jest szkodliwe dla oczu i skóry. Służy do odkażania sali po porodzie.
 

Stołek porodowy

Możesz na nim wygodnie usiąść, kiedy zaczniesz już wypierać dziecko na zewnątrz. Ale uwaga – jeśli będziesz zbyt długo parła w tej pozycji, może dojść do przekrwienia tkanek i większego krwawienia podczas rodzenia dziecka i łożyska.
 

Zobacz też: najlepsze pozycje na pierwszy okres porodu
 

Detektor tętna na sali porodowej

Czyli UDT, ultradźwiękowy detektor tętna jest to małe urządzenie (zazwyczaj na baterie) do słuchania czynności serca dziecka. Położna jest w stanie przeprowadzić badanie detektorem niezależnie od tego, w jakiej znajdujesz się pozycji. „Udetką” można bezpiecznie wysłuchać pracy serca dziecka nawet wtedy, kiedy leżysz w wannie.
 

Zobacz, co znajduje się na sali porodowej, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy


Kardiotokograf na sali porodowej KTG, monitor KTG to niewielkie urządzenie o kształcie skrzynki stoi przy łóżku porodowym. Dzięki niemu można ocenić stan nienarodzonego jeszcze dziecka, a także stopień zaawansowania porodu. Za pomocą gumowych pasów położna przymocuje do Twojego brzucha dwa czujniki, tzw. peloty (sprawdź, co potrafi KTG – film).

Jeden zarejestruje tętno dziecka, drugi napięcie mięśnia macicy. Jeżeli poród przebiega prawidłowo, monitor KTG jest podłączany co dwie, trzy godziny. Zapis trwa zazwyczaj 15–20 minut. Wyniki drukowane są w trakcie badania. Na ich podstawie lekarz czy położna określają częstotliwość, czas trwania i natężenie skurczów, a także rozpoznają ewentualne zagrożenia, np. niedotlenienie dziecka.
 

Zobacz też, co możesz zrobić, aby łatwiej rodzić

 

Pompa infuzyjna na sali porodowej

Służy do podawania leków, które trzeba bardzo precyzyjnie dawkować. Ta używana na sali porodowej służy do podawania oksytocyny (na przyspieszenie skurczów) albo fenoterolu (na zahamowanie ich).
 

Kącik grzewczy na sali porodowej

Nazywany jest również stanowiskiem intensywnej opieki nad noworodkiem. Trafia tu na krótkie badanie każde dziecko. Zakłada się dziecku na rączkę opaskę identyfikacyjną, zakrapla mu oczy azotanem srebra, waży je, mierzy (sprawdź, jakie są pierwsze ważne badania noworodka). 

Dziecko nie marznie, gdyż temperatura w kąciku grzewczym jest wysoka – wynosi około 37°C, czasem nawet więcej. Umieszczone nad łóżeczkiem pokrętła służą do jej regulowania. W pobliżu kącika znajduje się także ujęcie tlenu, który można podać dziecku, jeśli trzeba mu pomóc w oddychaniu.

Konsultacja: Aneta Stachurka, starsza położna
 

Zobacz też: jak wygląda dom narodzin – sale porodowe jak ze snuOceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy