GRY
 
 

Zwiedzamy salę porodową (FILM)

Jak wygląda pomieszczenie, w której przyjdzie na świat twoje dziecko? Dowiedz się tego, zanim tam trafisz.

Na porodówne znajduje się m.in. KTG – to urządzenie do rejestrowania tętna dziecka i napięcia mięśnia macicy
fot. Fotolia

W wielu szpitalach na pacjentki czekają pojedyncze sale porodowe. W części placówek można jednak nadal spotkać większe, z kilkoma stanowiskami. W takiej sytuacji łóżka oddziela się niskimi ściankami.

Dzięki temu powstają boksy i kobiety (albo osoby im towarzyszące) nie muszą oglądać innych porodów. Poza tym na każdej sali porodowej w każdym szpitalu na pewno zobaczysz podobne sprzęty.

Łóżko porodowe

Jest wysokie, by położna i lekarz mogli bez trudu kontrolować przebieg porodu. Jest też wąskie, aby personel miał do mamy dostęp z każdej strony. Zdarza się, że na łóżku porodowym leży się nie tylko podczas ostatniego etapu porodu. Możesz zostać na nie zaproszona we wcześniejszych fazach, na przykład wtedy, gdy trzeba monitorować stan płodu.
 
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Zobacz też: jak przebiega poród – trzy etapy
 

Lampa ogniskowa na sali porodowej

Nad łóżkiem zobaczysz dużą, okrągłą lampę. Daje bardzo jasne światło i dobrze oświetla całe stanowisko. Będzie tam także druga – bakteriobójcza, ale ona nie zostanie przy Tobie włączona. Jej promieniowanie jest szkodliwe dla oczu i skóry. Służy do odkażania sali po porodzie.
 

Stołek porodowy

Możesz na nim wygodnie usiąść, kiedy zaczniesz już wypierać dziecko na zewnątrz. Ale uwaga – jeśli będziesz zbyt długo parła w tej pozycji, może dojść do przekrwienia tkanek i większego krwawienia podczas rodzenia dziecka i łożyska.
 

Zobacz też: najlepsze pozycje na pierwszy okres porodu
 

Detektor tętna na sali porodowej

Czyli UDT, ultradźwiękowy detektor tętna jest to małe urządzenie (zazwyczaj na baterie) do słuchania czynności serca dziecka. Położna jest w stanie przeprowadzić badanie detektorem niezależnie od tego, w jakiej znajdujesz się pozycji. „Udetką” można bezpiecznie wysłuchać pracy serca dziecka nawet wtedy, kiedy leżysz w wannie.
 

Zobacz, co znajduje się na sali porodowej, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy


Ocena (0 oceny)

0.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj