GRY
 
 

Jakie są najczęstsze przyczyny poronień?

Niewyleczony stan zapalny macicy może być jedną z przyczyn poronienia. O czym należy pamiętać planując kolejną ciążę?

Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik
kobieta, mama, smutek, zamyślenie
fot. fotolia
Mamy jedno dziecko i bardzo chcemy mieć drugie. Niestety, niedawno po raz drugi poroniłam. Biorę jeszcze antybiotyki, bo po wyłyżeczkowaniu macicy pojawił się stan zapalny. Jak długo mamy teraz poczekać ze staraniami o ciążę? Co może być powodem kolejnego poronienia? Ola

Najpierw, przed staraniami o dziecko, trzeba wyleczyć stan zapalny macicy. Gdy więc skończy Pani już brać antybiotyki, proszę zgłosić się do ginekologa na wizytę kontrolną, aby sprawdzić, czy zakażenie minęło. Stan zapalny może bowiem utrudniać zajście w ciążę.
Dopiero potem będzie można zająć się szukaniem przyczyny poronienia. Zdarza się, że jej ustalenie mimo badań jest niemożliwe. Jedną z przyczyn mogą być:
  • zmiany w budowie macicy (np. zrosty wewnątrzmaciczne, niewydolność szyjki macicy)
  • zaburzenia hormonalne,
  • wady genetyczne,
  • infekcje.
Duże znaczenie mają też zaburzenia immunologiczne oraz wrodzone zaburzenia krzepnięcia krwi.
Lekarz z pewnością zleci Pani wykonanie różnych badań. Na ich podstawie oceni też, kiedy najlepiej zaplanować następną ciążę.

Sprawdź, co może utrudniać zajście w ciążę
Redakcja poleca: Co to jest kalkulator BMI - opowiada dietetyk
Co to jest kalkulator BMI - wyjaśnia Julia Jaskowska, dietetyk z FertiMedica. Dlaczego warto kontrolować wskaźnik masy ciała planując zajście w ciążę, czy chcąc schudnąć po urodzeniu dziecka.
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska , ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Ocena (2 oceny)

3.5
Doładuj
Przeładuj