Pampers Pants PoRuszające Momenty psycholog
fot. Adobe Stock

#PoRuszająceChwile: Jak rozwijać ciekawość świata w „czterech ścianach”? Rozmowa z psychologiem

Z jednej strony, zostaliśmy zamknięci w domach. Z drugiej jednak, dostaliśmy od losu czas dla siebie. Warto więc docenić te wspólne momenty i cieszyć się nimi. Jak celebrować rodzinne chwile, rozwijać w dziecku chęć poznawania świata, budować więzi i… nie zwariować, mówi psycholog Monika Perkowska.
Pampers Pants PoRuszające Momenty psycholog
fot. Adobe Stock
Monika Perkowska: To bardzo trudne cieszyć się z czasu, w którym mamy zabraną wolność. Najpierw dotknęła nas mieszanka uczuć  smutku, złości, niezgody, a dopiero potem postaraliśmy się żyć na nowych warunkach, czerpiąc radość z małych wydarzeń. Nie bójmy się naszych uczuć. One są potrzebne, aby radzić sobie z trudnościami, dają siłę do przemyśleń i działania. W rezultacie z większą łatwością będziemy cieszyć się z czasu rodzinnego spędzonego razem.

Jak nie zwariować?

O tym, jak ważna jest przestrzeń dla samego siebie, wiadomo nie od dziś. Łatwiej o nią zadbać, gdy można uciec do parku, na ściankę wspinaczkową, czy wyrwać się na kawę z przyjaciółkami. Jednak będąc z dzieckiem i partnerem non stop pod jednym dachem, znalezienie chwili dla siebie jest... tym bardziej wskazane.

To bardzo trudne, ale też nie jest niewykonalne. Jeśli mamy wystarczający metraż, korzystajmy z odrębnych pomieszczeń, aby mieć czas tylko dla siebie. Jeśli to niemożliwe, postarajmy się chociaż pójść na samotny spacer, poleżeć dłużej w wannie, poprosić partnera/partnerkę o wsparcie. Rozmawiajmy o tym, jak czujemy się w nowej rzeczywistości.

Jeszcze trudniej jest, gdy jesteśmy tylko z dzieckiem. Maluch, zwłaszcza ruchliwy i pełen energii, może sprawiać, że opadamy z sił. Bardzo często narasta w nas frustracja i nie ma gdzie dać ujścia negatywnym emocjom.

Zatroszczenie się o swój stan emocjonalny to ważne zadanie rodzica. Gdy dorosły osiąga dobrostan psychiczny, chroni w ten sposób dziecko – daje mu poczucie bezpieczeństwa. Korzystajmy ze wsparcia najbliższych, rodziny, przyjaciół. Gdy czujemy, że nie radzimy sobie z zalewem emocji, skorzystajmy z pomocy psychologa. To ważne, aby dorośli ustalili, jak będzie wyglądał podział obowiązków oraz opieka nad dzieckiem. Podstawą porozumienia jest poprawna komunikacja, pełna szacunku i zrozumienia.

Taki komfort psychiczny i dobre samopoczucie sprawią, że będziemy mieć szansę dużo ciekawiej i efektywniej spożytkować czas spędzany wspólnie.

Redakcja poleca: Co to jest Rodzicielstwo Bliskości? – mówi Agnieszka Stein [WIDEO]
Rodzicielstwo bliskości jest pełne wzajemnego zaufania – rodziców do dziecka, rodziców do siebie oraz dziecka do matki i ojca. Zasady, jakimi warto się w tej metodzie kierować, są poparte badaniami naukowymi i doświadczeniem lekarza i pielęgniarki, autorów książki „Księga Rodzicielstwa Bliskości”.

Zabawy w domu

Domowa przestrzeń ma tę podstawową zaletę, że dobrze ją znamy. Możemy więc wykorzystać każdy zakamarek na kreatywne zabawy. Stworzyć bazę z krzeseł, koców i poduszek, labirynt z klocków lub wykorzystać przestrzeń na balkonie na spoglądanie w niebo i wymyślanie własnych kosmicznych przygód.

Najlepszą zabawą dla maluszka jest spędzanie czasu z rodzicem. Dziecko współodczuwa atmosferę budowaną przez rodzica, czuje bliskość, a to stanowi bodziec do rozwoju. Nic nie jest w stanie zastąpić czasu spędzonego z najbliższymi. Pamiętajmy o tym, że nie musimy kupować specjalnych zabawek, ponieważ dla maluszka wszystko, co go otacza, jest ciekawe. Postawmy na naszą kreatywność i podążajmy za zainteresowaniem dziecka.


Bardzo pomocne będzie spojrzenie na świat z perspektywy malucha. Położenie się na dywanie lub odkrywanie świata z dzieckiem na rękach. To może pomóc w tworzeniu kolejnych, kreatywnych scenariuszy zabaw.

Oczywiście to ważne, aby interesować się rozwojem dziecka i dopasowywać aktywność do jego możliwości. Wczucie się w potrzeby dziecka pozwoli na pomysłowość w zakresie oferowanych zabaw. Zwróćmy uwagę na zabawy stymulujące rozwój ruchowy, które pozwolą na nieskrępowaną aktywność, ale też relaksujące, czy aktywizujące rozwój poznawczy. Różnorodność zapewnia odpowiednią ilość bodźców zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Nie róbmy jednak nic na siłę, ponieważ zabawa powinna kojarzyć się z radością, a nie przymusem.

Budowanie więzi

Bycie ze sobą w domowym zaciszu to doskonały czas na budowanie więzi i pogłębianie istniejących relacji – w każdej konfiguracji. Z dzieckiem, partnerem i we troje.

Budowanie prawidłowych więzi zaczyna się już od chwili narodzin dziecka i właściwie trwa przez całe życie, choć w niektórych przekazach mówi się o tym, że szczególnie ważnym okresem jest okres wczesnego dzieciństwa, kilka pierwszych lat życia malucha. Przyglądając się więziom dziecka z rodzicami, warto też zwrócić uwagę na więzi łączące rodziców i rodzin, z których pochodzą. Bliskość, ciepło oraz respektowanie swoich potrzeb pozwalają na budowanie bezpieczeństwa emocjonalnego w rodzinie i prawidłowy rozwój dziecka.

Dlatego warto spojrzeć na bycie w domu z zupełnie innej strony. Może okaże się, że to dobry moment, żeby przyjrzeć się również sobie i odkryć nieznane…


 

Konsultacja merytoryczna: Monika Perkowska
Psycholog i psychoterapeuta dziecięcy.

Artykuł powstał z udziałem marki Pampers

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy