Pampers Pants dla dziecka
Adobe Stock
Pielęgnacja

#PoRuszająceChwile: „Zadbana skóra to ogromny komfort każdego malucha”! Rozmowa z pediatrą

Higiena i zdrowie to nie puste hasła. Od troski o nie (i odrobiny czułości) zależy dobrostan każdego dziecka. Jak zrozumieć skórę maluszka, żeby móc o nią dobrze dbać, tłumaczy pediatra, dr Małgorzata Gołkowska.

Skóra dziecka posiada kilka cech, które sprawiają, że jest delikatna i wrażliwa, przez co wymaga większej troski w pielęgnacji niż skóra nastolatków czy dorosłych. My, rodzice, staramy się zrozumieć te potrzeby i im sprostać, jednak czasem potrzebujemy do tego wskazówek doświadczonego pediatry…
Dr Małgorzata Gołkowska podpowiada, co nam mówią zaczerwienienia, krostki czy suche miejsca na skórze dziecka, i wyjaśnia, jak sobie z nimi radzić, by maluch czuł się dobrze we własnej skórze. Wyjaśnia też, jakie inne czynniki sprzyjają dobrostanowi malucha. Warto to wiedzieć!

Dr Małgorzata Gołkowska: Skóra dziecka zmienia się wraz z jego wzrostem. Najbardziej delikatna jest u noworodków i niemowląt do 4. miesiąca życia. Związane jest to z dojrzewaniem warstwy rogowej naskórka, która pełni rolę ochronną w skórze. Okresowo na skórze mogą się pojawiać różnego rodzaju wykwity, najczęściej samoistnie ustępujące. Odpowiednia pielęgnacja i ochrona skóry pomaga utrzymać ją w dobrej kondycji. W przypadku dłużej utrzymujących się zmian, warto skonsultować je z pediatrą.

Sucha skóra chce pić

Podrażniana przez czynniki zewnętrzne, takie jak wiatr, zimno, ciepło, twarda woda czy ogrzewanie, skóra niemowlęcia ma tendencję do wysuszania się. Nierzadko suchość okazuje się być oznaką AZS, czyli atopowego zapalenia skóry. Po czym poznać atopową skórę? Jest bardzo sucha i szorstka, czasami ma nawet czerwone plamy. Widać też, że jest napięta i swędzi, co zakłóca zarówno zabawę, jak i sen.

Atopowe zapalenie skóry jest zapalną, nawrotową przewlekłą chorobą skóry o podłożu alergicznym. Stanowi duży dyskomfort dla dziecka z uwagi na uporczywy świąd, a zmieniona zapalnie skóra może być nadkażana przez bakterie i grzyby. Skóra atopowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji poprzez jej nawilżanie i ochronę. Poprawę przynosi również wykluczenie czynników uczulających z diety dziecka pod postacią diety eliminacyjnej.

Dieta dla zdrowia i zdrowego wyglądu

Według specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, aby cieszyć się zdrowiem, należy dbać o urozmaicenie posiłków, tak aby codziennie dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych – białek, węglowodanów, tłuszczów, a także witamin i składników mineralnych. Maluchy szczególnie potrzebują bogatej w zdrowe składniki diety. Aktywny, szybko rosnący organizm to istna fabryka, która potrzebuje paliwa najwyższej jakości.

Dieta dziecka ma wpływ na stan jego skóry. Ważne, aby przynajmniej przez pierwsze 6 miesięcy życia było ono karmione piersią. Jeśli istnieje tendencja do atopowego zapalenia skóry, należy ostrożnie rozszerzać dietę niemowlęcia. Suplementacja kwasów omega-3 korzystnie wpływa na skórę dziecka z tendencją do atopii.


Pampers pants dla zdrowia skóry dziecka
Adobe Stock

Czysto, ale nie za czysto

Higiena jest szalenie ważna, częste mycie rąk chroni przed infekcjami, zatruciami pokarmowymi, a nawet grypą. Jednak eksperci przestrzegają przed nadmiernym sprzątaniem i używaniem silnych środków. Kontakt z umiarkowaną ilością zarazków i potencjalnych alergenów wzmacnia odporność!

Dbałość o skórę dziecka to odpowiednia pielęgnacja. Ale nie nadmierna. Malucha wystarczy kąpać 3-4 razy w tygodniu, oczyszczając jednak codziennie miejsca wrażliwe, takie jak okolice szyi, pach czy okolicę pieluszkową. Jeśli jednak nasze dziecko lubi codzienną kąpiel, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją stosować. Należy dobierać hypoalergiczne preparaty myjące i pielęgnacyjne. Nawilżać skórę po kąpieli, zwłaszcza jeśli jest ona codzienna. Warto stosować dobrze chłonne jednorazowe pieluszki, które chronią skórę dziecka przed wilgocią i pieluszkowym zapaleniem skóry.

W aktywnym ciele zdrowy duch

Już wiemy, że dbając o zdrowie dziecka, musimy zadbać o jego prawidłową dietę, o stan jego skóry, higienę itp. Ale nie zapominajmy o codziennym komforcie i wygodzie, które nie tylko poprawiają samopoczucie, ale też umożliwiają szybki rozwój maluszka. Regularne spacery, dużo świeżego powietrza, ruch i aktywność to kolejne warunki zdrowego życia. Ubierz smyka w wygodne ciuszki z naturalnych materiałów, załóż mu wygodne do zmieniania, wykonane z oddychających warstw pieluchomajtki i ruszajcie po zdrowie!

Małe dziecko nieustannie się porusza. Ubranka i pieluszka muszą zapewnić mu swobodę ruchów, tak aby mogło ono w poczuciu komfortu eksplorować otoczenie. Ruch na świeżym powietrzu dotlenia organizm dziecka. Staramy się ubierać dziecko stosowanie do pory roku, latem chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem używając kremów z filtrem, zimą – ubierając na cebulkę.


Pampers Pants PoRuszające Momenty belka eksperci
materiały prasowe

 
Małgorzata Gołkowska
materiały prasowe

Konsultacja merytoryczna: dr Małgorzata Gołkowska
Pediatra

Materiał powstał przy udziale marki Pampers

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA