GRY
 
 

Porwanie Baltazara Gąbki – recenzja audiobooka

Baltazar Gąbka, Smok Wawelski, kucharz Bartolini herbu Udziec Barani - te znane od blisko 50 lat postaci powracają w audiobookowej wersji i w znakomitej interpretacji Krzysztofa Tyńca.

Porwanie Baltazara Gąbki, audiobook, audiobook dla dzieci
fot. materiały prasowe
Mamma mia, ale się będzie działo. Oto 29 maja nie wiadomo którego roku z Krakowa na prośbę Kraka wyrusza do Krainy Deszczowców niezwykła ekspedycja, której zadaniem jest uwolnienie profesora Baltazara Gąbki, sławnego biologa, znawcę ślimaka winniczka. W wyprawie amfibią o nazwie Smok Expedition oprócz Smoka biorą udział kucharz Bartolini oraz Doktor Koyot. Zanim dotrą do Krainy Deszczowców, muszą pokonać Krainę Psiogłowców, Słonecję, Kraj Gburowatego Hipopotama. To będzie bardzo niebezpieczna podróż, bo za dzielną trójką podąża tajemniczy Don Pedro, szpieg z Krainy Deszczowców, którego zadaniem będzie pokrzyżowanie planów odważnych podróżników…

Nie wierzycie, przeczytajcie najpierw ten krótki fragment:

"...na tablicy przeczytali napis: "Do granicy państwa 150 milionów kocich kroków". Smok dodał gazu. Samochód pomknął ze wzrastającą szybkością. Żaden z jego pasażerów nie zauważył małego człowieczka w zielonej pelerynie, który skrył się za pniem jednego z drzew. Człowieczek ten spoglądał przez chwilę na oddalający się samochód, następnie zaś usiadł w rowie i wyjąwszy spod peleryny maleńką krótkofalówkę, rozpoczął nadawanie komunikatu: "Uwaga, Zenobia. Mówi X-51. Mówi X-51. Ekspedycja wyruszyła samochodem ze znakiem rejestracyjnym GK 24568. Trzech pasażerów. Przy kierownicy Smok. Co robić? Przechodzę na odbiór."


Po chwili w aparacie zaskrzeczał czyjś głos: "Mówi Zenobia do X-51. Masz jechać za nimi i nie spuszczać ich z oczu".
 Mały człowieczek schował aparat pod pelerynę i wyszedł spokojnie na drogę. 
- Co za kraj - szepnął do siebie. - Ani kropli deszczu od piętnastu godzin! 
Stwierdziwszy, że nikt go nie widzi, wyjął z kieszeni płaszcza gumowy woreczek napełniony wodą i polał sobie głowę wraz z ramionami.
 No, już mi trochę lepiej - pomyślał. - A teraz w drogę!"

Prawda, że jest groźnie jak w klasycznej powieści szpiegowskiej, ale jest także zabawnie, bo opowieść skrzy humorem, brzmi znajomo, bo przecież wszystkie dzieci znają Smoka Wawelskiego i Księcia Kraka. Posłuchajcie, będzie to długie i pełne wrażeń słuchanie.

Porwanie Baltazara Gąbki
Autor: Stanisław Pagaczewski
Lektor: Krzysztof Tyniec
Wydawnictwo Literackie
Nośnik: CD w formacie mp3
Czas nagrania: 24 godziny 37 minut

Kącik małego czytelnika - sprawdź, jakie książki dla dzieci polecają inne mamy

Redakcja poleca: Dziewczynka z zapałkami - bajka
Obejrzyj i posłuchaj bajki o Dziewczynce z zapałkami.
Doładuj
Przeładuj