postanowienia adwetnowe
fot. Adobe Stock

Postanowienia adwentowe dla dzieci i rodziców

Postanowienia adwentowe to czas oczekiwania na święta, który możesz spędzić z dzieckiem w inspirujący i kreatywny sposób. Oto kilka takich propozycji.
Agnieszka Majchrzak
postanowienia adwetnowe
fot. Adobe Stock
Czas przygotowań do świąt rozpoczyna się wraz z Adwentem, czyli początkiem grudnia. To okres czterech niedziel poprzedzających święta Bożego Narodzenia wypełniony krzątaniną i zakupami. Ale to także czas refleksji, który może bardzo zbliżyć rodzinę! Pamiętajmy, że to, co możemy dać dziecku najcenniejszego to wspólnie spędzony czas.

Postanowienia adwentowe, czyli radosny czas oczekiwań na święta

Adwent to czas radości - ludzie wierzący oczekują narodzin Jezusa Chrystusa, zaś wszyscy, bez względu na wiarę, cudownego czasu spędzonego w najbliższymi w spokoju i odpoczynku. Tradycyjnie wypełniają go przygotowania do świąt, a więc przede wszystkim zakupy, robienie prezentów i dekorowanie domu.

Niestety dla naszych dzieci czas oczekiwania na święta często dłuży się niemiłosiernie i wręcz nie mogą doczekać się przyjścia Mikołaja z prezentami. Wypełniając ten okres różnymi zadaniami, z pewnością umilisz mu czas oczekiwania. Ale nie tylko - przygotowania do świąt mogą nabrać o wiele głębszego wymiaru i pozytywnie wpłynąć na wasze rodzinne relacje.
Redakcja poleca: Jak dekorować świąteczne pierniki - film
Dzieci ozdabiają świąteczne ciasteczka. Zobacz, który z pomysłów wykorzystasz do wspólnej zabawy ze swoim dzieckiem.

Postanowienia adwentowe na miarę możliwości

Postanowienia adwentowe mogą być duchowym przygotowaniem się do świąt, co jest szczególnie ważne dla wierzących, chcących zadbać o zacieśnienie relacji z najbliższym. Równie dobrze mogą to też być zadania, które będziemy razem z dziećmi robić w czasie przygotowań do Bożego Narodzenia.

Ważne, aby postanowienia były skrojone na miarę naszych możliwości, tak więc powinny być:
  • realane - niech będą możliwe do wypełnienia, najlepiej nie za łatwe, ale też nie za trudne,
  • konkretne - nie wyznaczajmy sobie ogólnego zadania pod tytułem np. że będziemy spędzać razem więcej czasu z dzieckiem, tylko na przykład postanówmy, że w każdy weekend przed świętami pójdziemy na spacer,
  • nienarzucane z góry - pozwólmy dziecku, tak, jak i sobie wybrać postanowienie.

Postanowienia adwentowe dla całej rodziny

Postanowienia adwentowe to może być wyjątkowy czas przygotowań do świąt. Możecie wykorzystać go na:
  • wieczorne czytanie dziecku do snu bajek o świętym Mikołaju,
  • słuchaniu piosenek świątecznych - muzyka naprawdę czyni cuda i potrafi poprawić humor,
  • opowiadanie historii narodzin Jezusa - bez względu na to, czy wasza rodzina jest wierząca, czy też nie, jest to piękna, warta poznania opowieść o miłości,
  • przygotowanie paczki świątecznej w ramach pomocy charytatywnej dla potrzebujących ludzi,
  • pieczenie pierników - pamiętajcie, aby zrobić je z wyprzedzeniem, tak aby zdążyły stać się mięciutkie przed Wigilią.

Postanowienia adwentowe - zróbmy to, co nam nie  wychodzi

Czas przygotowań do świąt to może być także dobry moment popracowania nad sprawami, których w ferworze codziennej gonitwy nie zawsze udaje się nam załatwić, chociaż bardzo byśmy tego chcieli! Postanowienia adwentowe mogą stać się także małymi wyzwaniami dla całej rodziny, chodzi na przykład o:
Postanowienia adwentowe to wspaniały czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia, ale to także dobry moment na trenowanie siły woli i wytrwałości. No cóż, to jeszcze jeden dowód na wyjątkowość tych i świąt i kolejny powód do żalu, że są tylko raz w roku.

Zobacz też:

Ocena (2 oceny)

5.5
Doładuj
Przeładuj