Postanowienia adwentowe
fot. Adobe Stock

Postanowienia adwentowe dla dzieci i rodziców

Postanowienia adwentowe są dobrym pomysłem na zorganizowanie sobie czasu oczekiwania na święta. Postanowienia mogą być różne, np. zrezygnowanie na czas Adwentu z oglądania telewizji i spędzanie więcej czasu z bliskimi. Warto również pomyśleć o postanowieniach dla dzieci, może to być choćby ograniczenie jedzenia słodyczy. Najlepiej jednak, żeby to dzieci same je sobie wymyśliły. Jakie mogą być postanowienia dla najmłodszych i reszty rodziny?
Agnieszka Majchrzak
Postanowienia adwentowe
fot. Adobe Stock
Adwent to czas radości – ludzie wierzący oczekują narodzin Jezusa Chrystusa, zaś wszyscy, bez względu na wiarę, cudownego czasu spędzonego z najbliższymi w spokoju i odpoczynku. Tradycyjnie wypełniają go przygotowania do świąt, a więc przede wszystkim zakupy, robienie prezentów i dekorowanie domu. Ale to także czas refleksji i postanowień adwentowych. Dzięki spisaniu własnych postanowień i ich systematycznemu realizowaniu możemy sprawić, że grudzień będzie naprawdę wyjątkowym, pięknym i pełnym miłości miesiącem.

Spis treści:

Jakie mogą być postanowienia adwentowe?

Postanowienia adwentowe mogą być duchowym przygotowaniem się do świąt, co jest szczególnie ważne dla wierzących. Mogą też być skupione na zacieśnianiu relacji z najbliższymi albo trenowaniu swojej silnej woli i wytrwałości. Ale równie dobrze mogą to też być zadania, które będziemy razem z dziećmi robić w czasie przygotowań do Bożego Narodzenia.

Ważne, aby postanowienia były skrojone na miarę naszych możliwości:
 • postanowienia realne – niech będą możliwe do wypełnienia, najlepiej nie za łatwe, ale też nie za trudne,
 • postanowienia konkretne – nie wyznaczajmy sobie ogólnego zadania pod tytułem np. że będziemy spędzać razem więcej czasu z dzieckiem, tylko na przykład postanówmy, że w każdy weekend przed świętami pójdziemy na spacer,
 • postanowienia nienarzucane z góry – pozwólmy dziecku, tak, jak i sobie, wybrać postanowienie.
Redakcja poleca: Musisz je zobaczyć - najciekawsze prezenty świąteczne dla przedszkolaka - VIDEO
Szukasz prezentu dla dziecka? Sprawdź nasze propozycje prezentów świątecznych dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Postanowienia adwentowe – wyzwania dla całej rodziny

Czas przygotowań do świąt może być dobrym momentem popracowania nad sprawami, których w ferworze codziennej gonitwy nie zawsze udaje się nam załatwić, chociaż bardzo byśmy tego chcieli. Postanowienia adwentowe mogą stać się małymi wyzwaniami dla całej rodziny.

Przykłady postanowień adwentowych dla rodziny:
 • „detoks” od internetu w komórce i tablecie,
 • ograniczenie oglądania telewizji,
 • ograniczenie spożywania mięsa, słodyczy, a w przypadku dorosłych członków rodziny – używek.

Postanowienia adwentowe dla dzieci

Wymyślając postanowienia adwentowe razem z dzieckiem, skup się na tym, by mogło ono poczuć wyjątkowość tego czasu oczekiwania na święta.

Przykłady postanowień adwentowych dla dzieci:
 • wieczorne czytanie do snu bajek i historii o Świętym Mikołaju,
 • słuchanie piosenek świątecznych zamiast spędzania czasu na graniu na komputerze – muzyka naprawdę czyni cuda i potrafi poprawić humor,
 • poznanie historii narodzin Pana Jezusa – bez względu na to, czy wasza rodzina jest wierząca, czy też nie, jest to piękna, warta poznania opowieść,
 • przygotowanie paczki świątecznej w ramach pomocy charytatywnej dla potrzebujących dzieci lub rodzin,
 • rodzinne pieczenie pierników – pamiętajcie, aby zrobić je z wyprzedzeniem, tak aby zdążyły stać się mięciutkie przed Wigilią;
 • pomaganie rodzicom w przedświątecznych porządkach – aby pamiętało, że za dom odpowiedzialny jest każdy domownik;
 • zrezygnowanie z jakiejś przyjemności, np. jedzenia słodyczy, by nauczyło się wdzięczności za to, co się ma i dostrzegło potrzeby innych.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 7 głosy

Zobacz także

Popularne tematy