jak nauczyć się języka obcego?
fot. Fotolia

Postanowienie dla (przyszłej) mamy: naucz się języka!

Jeśli jesteś w ciąży albo przebywasz na urlopie macierzyńskim, mamy dla ciebie postanowienie idealne: naucz się języka!
Karolina Stępniewska
jak nauczyć się języka obcego?
fot. Fotolia
Ciąża to dobry moment, żeby wreszcie wziąć się za naukę języka obcego. Lepszego chyba nie będzie! Nie masz jeszcze dziecka, nie musisz więc spędzać z nim całego czasu, po pracy spokojnie możesz wyskoczyć na kurs, nie martwiąc się o dziecko (i nie tęskniąc za nim!). W ciąży warto zrobić te wszystkie rzeczy dla siebie i swojego rozwoju osobistego, o których mylisz od dawna, ale zawsze jakoś brakowało na nie czasu. Później będzie jeszcze trudniej, zobaczysz. Dlatego już teraz zrób to, co chodzi ci po głowie od dawna: odśwież swoją znajomość języka, naucz się od podstaw hiszpańskiego, zrób postępy w angielskim i poczuj satysfakcję, że w końcu znalazłaś na to czas!

Idealne postanowienie?

Postanowienia mają to do siebie, że trudno w nich wytrwać, dlatego warto wybierać je z głową. Wiadomo, że kolejny porzucony cel raczej nie poprawia nam samopoczucia. Ważna jest nie tylko motywacja, ale i przejście przez krytyczny 3 miesiąc. Warto mieć ambitne cele, rozwijać się, ulepszać jakość swojego życia. Jeśli nie spróbujemy, nic z tego nie wyjdzie, zawsze będziemy stać w miejscu. Ważny jest oczywiście odpowiedni moment w życiu, czas, kiedy zrealizowanie celu będzie możliwe. A co możesz zrobić dla siebie w ciąży lub podczas urlopu wychowawczego, skoro twoje myśli i uwaga krążą głównie wokół dziecka? Nauczyć się języka na przykład. Podstaw gry na gitarze. Sztuki układania kwiatów. Haftu krzyżykowego. 
Redakcja poleca: Jak zachęcić dziecko do nauki angielskiego? - film
Co możemy zrobić, żeby zachęcić nasze dziecko do nauki języka angielskiego? Odpowiada nauczyciel z British Council.

Ciąża – doskonały czas na samorealizację

Powtórzmy to, bo warto: ciąża jest idealnym momentem na to, by inwestować w siebie. Potem będą ważniejsze sprawy, zmienią się priorytety, czasu będzie mniej. I bez względu na to, czy pracujesz, czy nie – wykorzystaj ten czas, by zrobić te rzeczy dla siebie, które zawsze odkładałaś na później. Zapisz się na kurs uważnościmindfulness bez wątpienia przyda się ci się w macierzyństwie, tak samo jak kurs szycia czy spokój, który osiągasz dzięki jodze. Idź na kurs angielskiego, francuskiego czy nawet japońskiego – ale zrób to, nie odkładaj, bo potem będziesz mieć jeszcze więcej wymówek

Jak nauczyć się języka?

Zdaniem Kariny, lektorki języka angielskiego, żeby dobrze nauczyć się języka, warto działać wielotorowo: - Po pierwsze warto zapisać się na kurs, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, ale sam kurs to za mało – uważa. - Jeśli chodzimy tylko na zajęcia i po wyjściu z nich w ogóle nie mamy kontaktu z tym, czego się właśnie uczyliśmy, to wiele nam w głowach nie zostanie. Dlatego po zajęciach powinniśmy przejrzeć notatki, powtórzyć materiał. I trzeba odrabiać zadania domowe! - śmieje się lektorka. - Dorosłym nigdy się nie chce, mówią, że nie mają czasu, a przecież zadania  są po to, żeby powtórzyć i utrwalić materiał z zajęć – mało kto ma taką fenomenalną pamięć, że wszystko zapamięta po jednym usłyszeniu – przekonuje.

Zdaniem Kariny warto otaczać się językiem, którego się uczymy: słuchać audycji radiowych w tym języku, oglądać filmy w oryginalnej wersji językowej, czytać książki, artykuły. - Nawet jeśli początkowo wydaje nam się to trudne i mało rozumiemy, z czasem zauważymy, że jest coraz prościej i mamy coraz większy zasób słów, coraz więcej rozumiemy, coraz odważniej używamy tego języka – tłumaczy Karina. 

Dlatego w ciąży i później – podczas urlopu macierzyńskiego – puszczaj w tle audiobooki w języku, którego chcesz się nauczyć, oglądaj filmy i seriale – bez stałego kontaktu z językiem, wiele zapominamy, a potem trudniej jest nam powrócić do tego, co już umieliśmy, nasza znajomość języka pozostaje bierna. Powodzenia, dasz radę!
 
Zobacz ofertę kursów językowych online w Szkole Języków Obcych Lincoln i zapisz się na lekcję pokazową online.
Szkoła Języków Obcych Lincoln
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy