GRY
 
 

Swędzące potówki? Sprawdź, co pomoże

Potówki wyglądają jak czerwone, drobne plamki, ale... nie zawsze. Skąd się biorą, jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć raz na zawsze?

fot. Edipresse

Skąd się biorą potówki?

Przyczyną potówek jest przegrzewanie i nadmierne opatulanie dziecka. Noworodki mają niedojrzałe gruczoły potowe i nie są w stanie poradzić sobie z wysoką temperaturą ciała i otoczenia. Dziecko powinno mieć na sobie tyle samo warstw odzieży, co ty, i dodatkowo do przykrycia – ażurowy kocyk lub flanelową pieluszkę, z której podczas dużego upału możesz zrezygnować.

Czasem przyczyną potówek bywają błędy w pielęgnacji, nieodpowiednie kosmetyki (np. tłuste kremy, nadużywanie oliwki) lub zbyt rzadkie kąpiele.

Zobacz najładniejsze kocyki dla niemowląt.
Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.

Gdzie pojawiają się potówki?

Potówki najczęściej występują na plecach, w pachach, pachwinach, brzuchu, udach, z tyłu głowy. W tych miejscach gruczoły potowe czopują się, gdy nie może z nich swobodnie odpływać pot.

Co pomoże na potówki?

Przemywaj potówki kilka razy dziennie wodą z dodatkiem emolientów albo wykąp dziecko w wodzie z dodatkiem 2–3 kryształków nadmanganianu potasu (roztwór wodny powinien być leciutko różowy, nie fioletowy!). Możesz wypróbować też kąpiel w krochmalu (do ok. 3 litrów ciepłej wody wlej szklankę zimnej wody, do której wcześniej wsyp 2 łyżki mąki ziemniaczanej).

Gdy jest gorąco, możesz rozbierać dziecko do naga, by skóra lepiej oddychała i dolegliwości były mniejsze. Nie jest to jednak konieczne, gdy niemowlę nosi bawełniane ubranka. W przypadku potówek najważniejsze jest dokładne oczyszczanie, a potem delikatne osuszanie skóry dziecka.

Jeśli potówek jest dużo albo długo się utrzymują, pokaż dziecko lekarzowi.

Uwaga! Nie smaruj potówek żadnym kremem, gdyż może to spowodować pojawienie się stanu zapalnego. Zakazane jest przemywanie potówek preparatami z alkoholem!

Różne rodzaje potówek

O potówkach mówi się, że przypominają kropelki rosy. Ale nie wszystkie potówki wyglądają tak samo.

Potówki zwykłe - drobne pęcherzyki, które wypełnia przezroczysty płyn. Pojawiają się na głowie, szyi, plecach, wokół uszu.

Potówki białe - podobne do zwykłych, ale płyn, który je wypełnia, jest mętny.

Potówki czerwone - czerwone grudki o średnicy 2-4 mm z ropnym pęcherzykiem na szczycie i zapalną obwódką. Z czasem mogą przekształcić się w krostki. Pojawiają się w tych samych miejscach, co potówki zwykłe, oraz tam, gdzie skóra narażona jest na ucisk i ocieranie (kark, talia, pachwiny, pachy, zgięcia łokci i plecy). Dotknięte nimi miejsca swędzą i pieką.

Czy twoje dziecko ma alergię? - rozwiąż test

Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, Gabinet Dermatologii Dziecięcej DERMINI

Potówki u niemowlaka - tak mogą wyglądać (ZDJĘCIE)
 
potówki, potówki u niemowlaka, potówki u noworodka
Doładuj
Przeładuj