fot. Edipresse

Potówki u niemowlaka – jak je rozpoznać, jak się pozbyć? [ZDJĘCIA]

Potówki u niemowlaka rozpoznasz po tym, że wyglądają jak czerwone, drobne plamki, ale mogą być też wypełnionymi płynem pęcherzykami. Powstają, gdy dziecko się przegrzeje. Żeby pozbyć się potówek u niemowlaka, musisz zadbać o dopływ powietrza do skóry dziecka i pielęgnację jego skóry odpowiednimi kosmetykami (także podczas kąpieli, np. w krochmalu lub z dodatkiem emolientów).
Sylwia Niemczyk
Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska
fot. Edipresse
Potówki u niemowlaka pojawiają się w wyniku wysokiej temperatury ciała i otoczenia. Niedojrzałe gruczoły potowe u niemowląt nie są w stanie poradzić sobie z przegrzaniem. Potówki nie są groźne i można je zwalczyć domowymi metodami. Potówkom u niemowlaka można zapobiegać, regularnie kontrolując, czy dziecko nie jest zbyt grubo ubrane, bądź czy nie poci się nadmiernie.

Spis treści:

Potówki u niemowlaka

Potówki u niemowlaka to częsty problem w pierwszym roku życia dziecka, ponieważ rodzice często mają trudność w dobraniu odpowiedniego ubrania dla dziecka, żeby go nie przegrzać, a gruczoły potowe niemowlaka nie działają jeszcze tak sprawnie, żeby sobie z tym poradzić. Jak rozpoznać potówki u niemowlaka? Na ciele maluszka, szczególnie latem, mogą się pojawić niewielkie pęcherzyki wypełnione płynem. Krostki pojawiające się na skórze głowy, szyi, pleców, wokół uszu i w zgięciach łokci i kolan to najczęściej potówki.

Skąd się biorą potówki u niemowlaka: przyczyny

Przyczyną potówek, jak już wspomnieliśmy, jest przegrzewanie i nadmierne opatulanie dziecka. Dziecko powinno mieć na sobie tyle samo warstw odzieży, co ty, i dodatkowo do przykrycia – ażurowy kocyk lub flanelową pieluszkę, z której podczas dużego upału możesz zrezygnować. Czasem przyczyną potówek bywają błędy w pielęgnacji, nieodpowiednie kosmetyki (np. tłuste kremy, nadużywanie oliwki) lub zbyt rzadkie kąpiele.

Gdzie pojawiają się potówki?

Potówki najczęściej występują na:
 • plecach
 • w pachach
 • pachwinach
 • w zgięciach łokci i kolan
 • na brzuchu
 • udach
 • za uszami
 • z tyłu głowy
 • na twarzy.
   
W tych miejscach gruczoły potowe czopują się, gdy nie może z nich swobodnie odpływać pot. Zdarza się też, że potówki pojawiają się też na twarzy niemowlaka, choć nie tak często.

Rodzaje potówek u niemowlaka

O potówkach u niemowląt mówi się, że przypominają kropelki rosy. Ale nie wszystkie potówki wyglądają tak samo.
 • Potówki zwykłe - drobne pęcherzyki, które wypełnia przezroczysty płyn. Pojawiają się na głowie, szyi, plecach, wokół uszu.
 • Potówki białe - podobne do zwykłych, ale płyn, który je wypełnia, jest mętny.
 • Potówki czerwone - czerwone grudki o średnicy 2-4 mm z ropnym pęcherzykiem na szczycie i zapalną obwódką. Z czasem mogą przekształcić się w krostki. Pojawiają się w tych samych miejscach, co potówki zwykłe, oraz tam, gdzie skóra narażona jest na ucisk i ocieranie (kark, talia, pachwiny, pachy, zgięcia łokci i plecy). Dotknięte nimi miejsca swędzą i pieką.

Jak wyglądają potówki u niemowlaka [ZDJĘCIA]

Potówki u niemowlaka mogą być malutkie, przezroczyste i wypełnione płynem, ale mogą też przybierać bardziej zaognioną formę. 
 
potówki, potówki u niemowlaka, potówki u noworodka
Jak wyglądają potówki u niemowlaka
fot. Adobe Stock

Co na potówki? Jak się ich pozbyć?

Potówki u niemowlaka to dolegliwość, której można się pozbyć domowymi sposobami. Można także skutecznie im zapobiegać.

Gdy jest gorąco, możesz rozbierać dziecko do naga, by skóra lepiej oddychała i dolegliwości były mniejsze. Nie jest to jednak konieczne, gdy niemowlę nosi bawełniane ubranka. W przypadku potówek najważniejsze jest dokładne oczyszczanie, a potem delikatne osuszanie skóry dziecka:
 • przemywaj potówki kilka razy dziennie wodą z dodatkiem emolientów,
 • wykąp dziecko w wodzie z dodatkiem 2–3 kryształków nadmanganianu potasu (roztwór wodny powinien być leciutko różowy, nie fioletowy!),
 • wypróbuj też kąpiel w krochmalu (do ok. 3 litrów ciepłej wody wlej szklankę zimnej wody, do której wcześniej wsyp 2 łyżki mąki ziemniaczanej),
 • jeśli potówek u niemowlaka jest dużo albo długo się utrzymują, skonsultuj się z lekarzem.
 
 
Uwaga! Nie smaruj potówek u niemowlaka żadnym kremem, gdyż może to spowodować pojawienie się stanu zapalnego. Zakazane jest przemywanie potówek preparatami z alkoholem!
Więcej o problemach skórnych u niemowląt:
Redakcja poleca: Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]
Zastanawiasz się, czego nie lubią pasożyty? Lista takich produktów jest dość długa, więc z pewnością uda się dobrać coś, co dziecku będzie smakować. Dieta na robaki zawiera między innymi: kiszone ogórki, jogurty, pestki dyni czy niektóre przyprawy. Sprawdź, jaką dietę na pasożyty stosować: czego jeszcze nie lubi glista ludzka, lamblia i inne robaki.
Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska

pediatra dermatolog, Gabinet Dermatologii Dziecięcej DERMINI

Oceń artykuł

Ocena 5 na 20 głosy

Zobacz także

Popularne tematy