GRY

Swędzące potówki? Sprawdź, co pomoże

Potówki wyglądają jak czerwone, drobne plamki, ale... nie zawsze. Skąd się biorą, jak im zapobiegać i jak się ich pozbyć raz na zawsze?
fot. Edipresse
Noworodki mają niedojrzałe gruczoły potowe i nie są w stanie poradzić sobie z wysoką temperaturą ciała i otoczenia. Na ciele maluszka, szczególnie latem, mogą się więc pojawić niewielkie pęcherzyki wypełnione płynem. Krostki pojawiające się na skórze głowy, szyi, pleców, wokół uszu i w zgięciach łokci i kolan to najczęściej potówki.

Skąd się biorą potówki?

Przyczyną potówek jest przegrzewanie i nadmierne opatulanie dziecka. Dziecko powinno mieć na sobie tyle samo warstw odzieży, co ty, i dodatkowo do przykrycia – ażurowy kocyk lub flanelową pieluszkę, z której podczas dużego upału możesz zrezygnować. Czasem przyczyną potówek bywają błędy w pielęgnacji, nieodpowiednie kosmetyki (np. tłuste kremy, nadużywanie oliwki) lub zbyt rzadkie kąpiele.
Redakcja poleca: Zobacz relację z warsztatów z Dorotą Zawadzką – się działo! [AKCJA WIDZĘ, SŁYSZĘ, CZUJĘ, WIEM]
Chcesz lepiej rozumieć swoje dziecko? Rozwijać jego inteligencję emocjonalną i uczyć je radzić sobie ze złością, smutkiem czy innymi trudnymi emocjami? Koniecznie odwiedź nasze warsztaty! Dorota Zawadzka to wspaniały przewodnik po świecie emocji małego dziecka. A jak wyglądają te spotkania? Zobacz relację.

Gdzie pojawiają się potówki?

Potówki najczęściej występują na:
 • plecach,
 • w pachach,
 • pachwinach,
 • brzuchu,
 • udach,
 • z tyłu głowy.
W tych miejscach gruczoły potowe czopują się, gdy nie może z nich swobodnie odpływać pot.
 

Co pomoże na potówki?

Gdy jest gorąco, możesz rozbierać dziecko do naga, by skóra lepiej oddychała i dolegliwości były mniejsze. Nie jest to jednak konieczne, gdy niemowlę nosi bawełniane ubranka. W przypadku potówek najważniejsze jest dokładne oczyszczanie, a potem delikatne osuszanie skóry dziecka.
 • przemywaj potówki kilka razy dziennie wodą z dodatkiem emolientów
 • wykąp dziecko w wodzie z dodatkiem 2–3 kryształków nadmanganianu potasu (roztwór wodny powinien być leciutko różowy, nie fioletowy!)
 • wypróbuj też kąpiel w krochmalu (do ok. 3 litrów ciepłej wody wlej szklankę zimnej wody, do której wcześniej wsyp 2 łyżki mąki ziemniaczanej)
 • jeśli potówek jest dużo albo długo się utrzymują, pokaż dziecko lekarzowi
Uwaga! Nie smaruj potówek żadnym kremem, gdyż może to spowodować pojawienie się stanu zapalnego. Zakazane jest przemywanie potówek preparatami z alkoholem!

Różne rodzaje potówek

O potówkach mówi się, że przypominają kropelki rosy. Ale nie wszystkie potówki wyglądają tak samo.
 • Potówki zwykłe - drobne pęcherzyki, które wypełnia przezroczysty płyn. Pojawiają się na głowie, szyi, plecach, wokół uszu.
 • Potówki białe - podobne do zwykłych, ale płyn, który je wypełnia, jest mętny.
 • Potówki czerwone - czerwone grudki o średnicy 2-4 mm z ropnym pęcherzykiem na szczycie i zapalną obwódką. Z czasem mogą przekształcić się w krostki. Pojawiają się w tych samych miejscach, co potówki zwykłe, oraz tam, gdzie skóra narażona jest na ucisk i ocieranie (kark, talia, pachwiny, pachy, zgięcia łokci i plecy). Dotknięte nimi miejsca swędzą i pieką.
Potówki u niemowlaka - tak mogą wyglądać (ZDJĘCIE)
 
potówki, potówki u niemowlaka, potówki u noworodka
Zobacz także: Czy twoje dziecko ma alergię? - rozwiąż test

Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, Gabinet Dermatologii Dziecięcej DERMINI
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt