sen noworodka
fot. Fotolia

Sposoby na potówki

Przegrzewanie dzieci to jeden z najczęstszych grzechów głównych polskich rodziców – uważają pediatrzy. Dlatego nie dziwmy się, gdy na skórze malca odkryjemy potówki. Jak sobie z nimi poradzić?
Dorota Kornacka
sen noworodka
fot. Fotolia
Czy wiesz, że skóra noworodka jest aż 10 razy cieńsza od twojej? Potrzeba trzech lat, by zgrubiała i dzięki temu stała się mniej delikatna oraz podatna na podrażnienia. Zanim to jednak nastąpi, zdąży przysporzyć ci wielu problemów. Części z nich nie sposób uniknąć. Ale bywa, że nasilają się one, lub wręcz powstają, na skutek błędów w pielęgnacji. Niektórym z nich sprzyja zwłaszcza lato. A konkretnie – przegrzewanie dziecka.

Za dużo oliwki, tłustego kremu i… ciepła  

Gruczoły potowe u maleńkich dzieci są jeszcze słabo rozwinięte i dlatego blokują się znacznie częściej niż u dorosłych. Jakby tego było mało, ośrodek termoregulacji w mózgu noworodka także nie działa tak sprawnie jak u jego rodziców. W efekcie ciało malucha oziębia się – ale i przegrzewa – naprawdę błyskawicznie. Jeśli więc żar leje się z nieba, a maleństwo ma na sobie body, pajacyk, a do tego jest opatulone („żeby nie zmarzło, żeby go nie przewiało”) ciepłym kocykiem, nie powinno dziwić, gdy na jego ciele pojawiają się potówki. Bywa, że ich przyczyną jest nadużywanie oliwki czy nazbyt tłuste kremy.

Jednak najczęstszy powód to po prostu za ciepłe ubieranie dziecka, co prowadzi do jego przegrzania. Jak sprawdzić, czy w trosce o to, by maluch nie zmarzł, nie przesadziliśmy i czy nie jest mu za gorąco? Niezawodnym sposobem jest dotknięcie jego karku, a nie rączek czy nóżek. Powinien być ciepły, ale nie spocony.
 
I jeszcze jedna przestroga dla rodziców małych atopików – wysoka temperatura (czytaj: przegrzanie) jest nie tylko przyczyną potówek. Nasila również swędzenie towarzyszące atopowemu zapaleniu skóry.

Poznaj: 7 sposobów, by nie przegrzać noworodka latem 
Redakcja poleca: Akcesoria do kąpieli niemowlaka
Co przyda się podczas kąpieli niemowlaka podpowiada ekspert.


Ubranie na lato

Najlepiej pamiętać o zasadzie, że dziecko, które leży w wózku, powinno mieć na sobie o jedną warstwę odzieży więcej niż dorosły. W praktyce oznacza to tyle warstw ubrań, ile ma mama, a do tego – okrycie. Latem z powodzeniem wystarczy cienki, np. ażurowy, kocyk lub flanelowa pieluszka. Przy dużym upale można zrezygnować i z tego (chyba że maleństwo śpi – wtedy ta dodatkowa warstwa się przyda). Nawet, gdy jest bardzo ciepło, można włożyć noworodkowi i małemu niemowlęciu cieniutkie skarpetki. A czapeczka? Latem na pewno lekka. Jeśli jest upalnie i bezwietrznie, a dziecko leży w zacienionym miejscu, można ją sobie podarować. 

Ubranka malca powinny być przewiewne. Najlepsze są te z bawełny lub bambusa. Od pewnego czasu hitem rynkowym są rożki, kocyki, pieluszki i pościel, wykonane z alg morskich. Mają one właściwości pielęgnacyjne, antyalergiczne i termoregulacyjne. A to dlatego, że tkanina z alg morskich w kontakcie ze skórą uwalnia minerały zawarte w algach, które zapobiegają odparzeniom i stanom zapalnym skóry oraz koją je i leczą, a także świetnie chłoną wilgoć. Pochłaniają też promienie UV.


Jak się pozbyć potówek?

Czerwone, drobne grudki wypełnione przezroczystym płynem, umiejscowione tam, gdzie zbyt ciepło ubrany malec poci się najszybciej, czyli na plecach, z tyłu głowy, w pachwinach, pod paszkami, na udach i brzuchu. Tak zazwyczaj wyglądają potówki. Zazwyczaj, choć nie zawsze. Oprócz tych zwykłych, mogą być także potówki białe. Różnią się tym, że wypełniający pęcherzyki płyn jest mętny, a nie przezroczysty. Najgorzej wyglądają (maleńkie czerwone grudki z ropnym pęcherzykiem i zapalną obwódką) i najbardziej doskwierają (tam, gdzie się pojawią, skóra swędzi i piecze) potówki czerwone. 

Niezależnie od tego, z jakimi potówkami masz do czynienia, zacznij przede wszystkim od lżejszego ubierania malca. I dbaj o częste oraz dokładne oczyszczanie i osuszanie jego skóry – przemywaj potówki kilka razy dziennie wodą z emolientami. Możesz także przez kilka dni kąpać dziecko w wodzie z dodatkiem kilku kryształków nadmanganianu potasu. Pamiętaj, że woda w wanience powinna być lekko różowa, a nie fioletowa. Nigdy nie osuszaj potówek preparatami z alkoholem! I nie smaruj ich kremem, ponieważ gruczoły potowe zatkają się jeszcze bardziej i problem się pogłębi. Może nawet dojść do stanu zapalnego. 

Jeśli grudek jest dużo albo jeśli utrzymują się mimo „planu naprawczego”, nie czekaj, tylko idź z maluchem do pediatry.

Konsultacja: dr n. med. Alicja Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie 
Oceń artykuł

Ocena 3 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy