GRY
 
 

O czym mówi kupka i siusiu noworodka?

Siusiu i kupa maleńkiego dziecka to dla początkujących rodziców często temat numer jeden. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o dziecku. O czym dokładnie świadczą?

potrzeby fizjologiczne noworodka
fot. Fotolia

Siusiu i kupa to dla początkujących rodziców zwykle temat numer jeden. I nic dziwnego. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o samopoczuciu dziecka. Czy kryje jakieś tajemnice? Zaraz się przekonasz, na początek jednak warto wiedzieć, że zaraz po urodzeniu dziecko wydala smółkę (jest gęsta i ciemnozielona). Dopiero po trzech, czterech dniach pojawia się prawdziwa kupka.

Ile razy dziennie noworodek robi kupę?

Niemowlę na piersi zwykle robi kupkę kilka razy w ciągu dnia. Niektórym zdarza się i 10 razy na dobę – nie trzeba się tym niepokoić, o ile dziecko dobrze przybiera na wadze. Są również dzieci, które robią kupę raz na kilka dni. To też normalne. Noworodek karmiony sztucznie powinien brudzić od jednej do czterech pieluch dziennie.
Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.

Czego oczekiwać po kupie noworodka?

Kupka niemowlaka karmionego naturalnie ma kolor złocisty, jasnożółty lub musztardowy, jest luźna. Z czasem staje się papkowata lub półpłynna z grudkami. Jeśli noworodek pije mleko i z piersi, i z butelki, robi kupę bladożółtą. A kiedy jest karmione tylko sztucznie, ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową i jest bardziej zwarta. Niektóre rodzaje mieszanek zawierają prebiotyki. Dzięki nim kupa bywa zbliżona do robionych przez dzieci karmione piersią.

Jaki jest zapach kupy noworodka? 

Niemowlęca kupa ma naturalnie dosyć wyraźny, kwaśny zapach. To dzięki bakteriom kwasu mlekowego, które, rozkładając cukry, wytwarzają kwas mlekowy. Ma to działanie ochronne.

Co może niepokoić w wyglądzie kupy noworodka?

Dziwne zabarwienie i luźna konsystencja. Jeśli karmisz piersią, nie martw się, że dziecko cały czas robi luźną, wodnistą kupę. Pokarm mamy ma właściwości lekko przeczyszczające. Kupa bywa niekiedy zielonkawa, bo jej powierzchnia utlenia się. Czasem dziecko robi zieloną kupę, gdy podajesz preparaty lub mieszankę z żelazem.

Czy niemowlak może mieć zaparcia?

Gdy noworodek robi kupę twardą i zbitą, z dużym wysiłkiem, a przy tym płacze można już mówić o zaparciu. Skąd biorą się zaparcia u niemowląt i jak pomóc dziecku?

  • Dziecko na piersi rzadko ma zaparcia. Ich przyczyną zwykle jest zjedzenie ciężkostrawnej potrawy przez mamę. Czasem sygnalizują alergię (np. na białko mleka krowiego) i nieprawidłowości w budowie jelit. Pomożesz dziecku, jedząc produkty przyspieszające perystaltykę jelit, np. buraczki.
  • Mieszanki częściej powodują kłopoty, bo takie mleko trudniej strawić. Niemowlę może reagować zaparciem, gdy ma alergię pokarmową, np. na białko mleka krowiego. Konieczna jest zmiana mieszanki na preparat dla alergików – pod kontrolą pediatry. Jeśli powodem nie jest alergia, lekarz może zalecić podawanie laktulozy w syropie albo zmianę mleka.
  • Problemy z kupą pojawiają się też, gdy dziecko gorączkuje lub za mało pije. Winne może być też przedawkowanie witaminy D.
  • Nie wkładaj do pupy termometru, by pomóc w załatwieniu się, bo możesz uszkodzić tkanki. Poza tym dziecko może uzależnić się od takiej stymulacji i będzie mu coraz trudniej robić kupę.
  • Idź do lekarza, gdy zaparcia nie ustępują, towarzyszy im gorszy apetyt, drażliwość, zmiany skórne, wymioty, słabe przybieranie na wadze, nasilone ulewania, wzdęcia. Może to być sygnał choroby, więc pediatra musi zbadać dziecko. Lekarz musi też obejrzeć dziecko, które robi kupkę ze śluzem (to może być objaw alergii), ze smużkami krwi albo z ropą.
Zobacz także: Wszystko o zaparciach u dziecka - film
 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!