noworodek 7.png

Jak często noworodek robi kupę i siusiu?

Siusiu i kupa maleńkiego dziecka to dla początkujących rodziców często temat numer jeden. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o dziecku. O czym dokładnie świadczą?
Agnieszka Majchrzak
noworodek 7.png

Kupa noworodka i siusiu to dla początkujących rodziców zwykle temat numer jeden. I nic dziwnego. Zawartość pieluchy może przecież wiele powiedzieć o samopoczuciu dziecka. Czy kryje jakieś tajemnice? Zaraz po urodzeniu dziecko wydala smółkę (jest gęsta i ciemnozielona). Dopiero po trzech, czterech dniach pojawia się prawdziwa kupka. Warto więc wiedzieć:


a także:

Ile razy dziennie noworodek robi kupę?

Niemowlę na piersi zwykle robi kupkę kilka razy w ciągu dnia. Niektórym zdarza się i 10 razy na dobę – nie trzeba się tym niepokoić, o ile dziecko przybiera na wadze. Są również dzieci, które robią kupę raz na kilka dni. To też normalne, bo mleko mamy jest bardzo dobrze trawione i niewiele zostaje do wydalenia. O zaparciu u noworodka mówimy dopiero wtedy, gdy dziecko robi kupkę nie tylko rzadziej, ale również z wyraźnym trudem. Noworodek karmiony sztucznie powinien brudzić od jednej do czterech pieluch dziennie.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Czego oczekiwać po kupie noworodka?


Kupka niemowlaka karmionego naturalnie ma kolor złocisty, jasnożółty lub musztardowy, jest luźna. Z czasem staje się papkowata lub półpłynna z grudkami. Jeśli noworodek pije mleko i z piersi, i z butelki, robi kupę bladożółtą. A kiedy jest karmione tylko sztucznie, ma barwę od jasnożółtej po jasnobrązową i jest bardziej zwarta. Niektóre rodzaje mieszanek zawierają prebiotyki. Dzięki nim kupa bywa zbliżona do robionych przez dzieci karmione piersią.
 

Jaki jest zapach kupy noworodka? 

Niemowlęca kupa ma naturalnie dosyć wyraźny, kwaśny zapach. To dzięki bakteriom kwasu mlekowego, które, rozkładając cukry, wytwarzają kwas mlekowy. Ma to działanie ochronne.

Co może niepokoić w wyglądzie kupy noworodka?

Dziwne zabarwienie i luźna konsystencja. Jeśli karmisz piersią, nie martw się, że dziecko cały czas robi luźną, wodnistą kupę. Pokarm mamy ma właściwości lekko przeczyszczające. Kupa bywa niekiedy zielonkawa, bo jej powierzchnia utlenia się. Czasem dziecko robi zieloną kupę, gdy podajesz preparaty lub mieszankę z żelazem. Twoją uwagę powinien zwrócić śluz, smużki krwi lub ropy, a także kolor biały lub czarny, a także sytuacja, gdy noworodek nie robi kupki wcale.

Czy niemowlak może mieć zaparcia?

Gdy noworodek robi kupę twardą i zbitą, z dużym wysiłkiem, a przy tym płacze, można już mówić o zaparciu. Skąd biorą się zaparcia u niemowląt i jak pomóc dziecku?

  • Dziecko na piersi rzadko ma zaparcia. Ich przyczyną zwykle jest zjedzenie ciężkostrawnej potrawy przez mamę. Czasem sygnalizują alergię (np. na białko mleka krowiego) i nieprawidłowości w budowie jelit. Pomożesz dziecku, jedząc produkty przyspieszające perystaltykę jelit, np. buraczki.
  • Mieszanki częściej powodują kłopoty, bo takie mleko trudniej strawić. Niemowlę może reagować zaparciem, gdy ma alergię pokarmową, np. na białko mleka krowiego. Konieczna jest zmiana mieszanki na preparat dla alergików – pod kontrolą pediatry. Jeśli powodem nie jest alergia, lekarz może zalecić podawanie laktulozy w syropie albo zmianę mleka.
  • Problemy z kupą pojawiają się też, gdy dziecko gorączkuje lub za mało pije. Winne może być też przedawkowanie witaminy D.
  • Nie wkładaj do pupy termometru, by pomóc w załatwieniu się, bo możesz uszkodzić tkanki. Poza tym dziecko może uzależnić się od takiej stymulacji i będzie mu coraz trudniej robić kupę.
 
 
Idź do lekarza, gdy zaparcia nie ustępują, towarzyszy im gorszy apetyt, drażliwość, zmiany skórne, wymioty, słabe przybieranie na wadze, nasilone ulewania, wzdęcia. Może to być sygnał choroby. Pediatra musi zbadać dziecko. Lekarz musi też obejrzeć dziecko, które robi kupkę ze śluzem (to może być objaw alergii), ze smużkami krwi albo z ropą.

Jak dużo siusia noworodek?

W pierwszych dniach dziecko mało siusia. Sytuacja zmienia się od około trzeciej doby – pieluszka jest moczona kilkanaście razy dziennie, nawet do 20 razy! Gdy dziecko jest chore i ma gorączkę, może robić siusiu rzadziej. Ważnym sygnałem dla rodzica jest zarówno kolor moczu jak i zapach uryny.

Od czego zależy kolor moczu noworodka?

Najpierw barwa jest jasna. Staje się jednak intensywniejsza, jeśli noworodek ma żółtaczkę. Czasem na mokrych pieluszkach widać różowo-ceglaste plamy. To efekt dużej ilości moczanów. Po kilku dniach wszystko wraca do normy, mocz powinien być przejrzysty i mieć kolor słomkowy. Dzieci karmione mieszanką mają siusiu o nieco intensywniejszej barwie.

Czym pachnie mocz noworodka?

U niemowląt karmionych piersią zapach moczu jest słabo wyczuwalny, a gdy dziecko pije mieszankę – mocniejszy. Zapach podobny do amoniaku może świadczyć o niedoborze witaminy D lub zakażeniu układu moczowego. Czasem – tylko o tym, że długo nie zmieniałaś pieluszki. Trzeba na wszelki wypadek zrobić posiew moczu i upewnić się, czy podajesz dobrą dawkę witaminy D.

Brzydki zapach i zmętnienie to ważne sygnały, zwłaszcza gdy noworodek płacze przy siusianiu. To znak, że boli! Tak może objawiać się infekcja układu moczowego, więc idź do lekarza. Musisz to zrobić także, gdy w moczu widać krew. Jeśli siusiu jest mocno żółte, może to świadczyć o odwodnieniu.

Jak pobrać mocz od noworodka?

Kup w aptece pojemnik lub specjalne torebki. Umyj pupę wodą z mydłem, przyklej torebkę, przykryj noworodka i podaj picie lub pierś. Do pojemniczka złap środkowy strumień moczu. Często zmieniaj pieluszkę, bo pupa dziecka jest skłonna do odparzeń.

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 38 głosy

Zobacz także

Popularne tematy