kobieta, test ciążowy, radość, zaskoczenie
fot. Panthermedia

Jak potwierdzić ciążę?

Czy pozytywny wynik testu ciążowego daje pewność, że ciąża się rozwija? Jak na sto procent można potwierdzić ciążę? Odpowiada dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolożka.
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta, test ciążowy, radość, zaskoczenie
fot. Panthermedia
Dwa razy zrobiłam test ciążowy, który potwierdził, że jestem w ciąży, ale mój ginekolog twierdzi, że to jeszcze nie daje pewności i wysłał mnie na USG. Gdy wrócę do niego z wynikiem badania, dopiero założy mi kartę ciąży. Dziwi mnie jego postępowanie. Nie mam miesiączki, rano wymiotuję. Dlaczego lekarz mi nie wierzy? Ania z Kłodzka

Proszę się nie martwić, tak właśnie wyglądają procedury medyczne, których celem jest potwierdzenie bądź wykluczenie ciąży. Sam wynik testu ciążowego, który wykonuje się w domu, to rzeczywiście dla lekarza za mało, żeby mógł na sto procent potwierdzić ciążę.

Badanie USG potwierdza ciążę

Nie wystarczy również zbadanie pacjentki na fotelu ginekologicznym. Pewność daje dopiero badanie USG, w trakcie którego można potwierdzić, czy rzeczywiście w macicy zagnieździł się zarodek.

ZOBACZ TEŻ: wszystko, co warto wiedzieć o USG w ciąży
Redakcja poleca: Pierwsze objawy ciąży – sprawdź, czy czas zrobić test ciążowy? [WIDEO]
Poranne mdłości, zmienne nastroje, tkliwe piersi, zmęczenie i senność... Brzmi znajomo? To mogą być objawy ciąży! Sprawdź, jak rozpoznać, czy czas zrobić test ciążowy...
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy