GRY
 
 

Powiedz, żaczku…w Muzeum Etnograficznym

28.09.2011r.,godz.12.00 Muzeum Etnograficzne w Toruniu zaprasza na dwa wydarzenia: Powiedz, żaczku... i Finisaż wystawy Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe.

Muzeum Etnograficzne w Toruniu
Powiedz, żaczku… - godz.18
Żywot pieśni – pieśni żywota to realizowany przez Muzeum Etnograficzne w Toruniu cykl interaktywnych spotkań z pieśniami tradycyjnie towarzyszącymi człowiekowi w rozmaitych momentach cyklu życia i kalendarza obrzędowego. Kolejna impreza, tym razem pod tytułem Powiedz, żaczku… wprowadza nas w świat dzieciństwa na dawnej wsi. Uczestnicy zostaną zaproszeni do wspólnego śpiewania pieśni i piosenek dziecięcych.

Do czego stworzona jest koza, jakie części ma twarz i ciało, jak policzyć owce i posiekać sieczkę, w jakim języku rozmawiają Żydzi …? Wszystkie te mądre nauki dzieci wiejskie pobierały dawniej w domu, bezwiednie, podczas codziennych zajęć i w czasie zabawy, już od kołyski. Dzięki temu, choć dzieciom nie poświęcano zbyt wiele czasu na wyłączność, cenna wiedza przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Wiadomości nabyte przez niektóre starsze dzieci w szkole były wartościową, ale nie najważniejszą wiedzą, potrzebną do życia na wsi. Dzieci tradycyjnie uczyły się „na czym świat stoi” przede wszystkim od rodziców i dziadków, a także od rodzeństwa i kolegów na pastwisku będącym jednocześnie miejscem pracy i placem zabaw. Bogaty folklor dziecięcy to bezcenna pamiątka tamtych czasów, często przechowywana we współczesnych formach piosenek i zabaw, w części jednak zapomniana . W przeciwieństwie do zabytków kultury niematerialnej świetnie nadaje się do użytku codziennego, odsłaniając ponadczasową wartość zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Finisaż wystawy Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe
- godz. 12.00
Wystawa Po słońce i wodę. Moda i obyczaje plażowe opowiada o zmianach, jakie zachodziły w zwyczajach związanych z szeroko rozumianym relaksem nad wodą. Oryginalne i zrekonstruowane dawne stroje plażowe, reprodukcje kart pocztowych oraz fotografii, archiwalne filmy to tylko niektóre z elementów ekspozycji, która w maju otwarta będzie w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.

więcej »
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj