Powiększenie węzłów chłonnych
fot. Fotolia

Powiększenie węzłów chłonnych u dziecka

Badając dziecko, lekarz sprawdza, czy nie ma powiększonych węzłów chłonnych. O czym może świadczyć powiększenie węzłów chłonnych?
Katarzyna Pinkosz
Powiększenie węzłów chłonnych
fot. Fotolia
Węzły chłonne są częścią układu odpornościowego. Jest ich ponad 600. Mogą się powiększać w czasie infekcji, gdyż wychwytują mikroorganizmy, uczestniczą w wytwarzaniu przeciwciał. Węzły chłonne mogą się też powiększać z innych powodów niż infekcja.
 

Infekcja przyczyną powiększenia węzłów chłonnych

Powiększenie węzłów chłonnych najczęściej jest spowodowane chorobą zakaźną (przeziębieniem, grypą, anginą). Jeśli przyczyną powiększenia węzłów chłonnych jest infekcja, zwykle są one tkliwe, bolesne, ruchome.
Najczęściej u dzieci zdarza się powiększenie węzłów chłonnych na szyi. Może to być spowodowane:
  • wirusowym zapaleniem gardła,
  • anginą,
  • mononukleozą zakaźną,
  • przebytą anginą.
W rzadkich przypadkach powiększenie węzłów chłonnych na szyi może być spowodowane też: błonicą, toksoplazmozą, gruźlicą węzłów chłonnych, a także innymi chorobami.
Czytaj też: Po co szczepić dziecko przeciw błonicy

Węzły chłonne mogą być też powiększone w okolicy podbródkowej podżuchwowej. Zwykle jest to spowodowane zapaleniem ozębnej, zapaleniem zębów, zapaleniem jamy ustnej.
Powiększenie węzłów chłonnych może też występować w okolicy pachowej: jest to spowodowane np. zapaleniem skóry, ospą wietrzną.
 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Nowotwór przyczyną powiększenia węzłów chłonnych

Przyczyną powiększenia węzłów chłonnych mogą być też choroby nowotworowe, chłoniaki, białaczki.
Węzły chłonne w przypadku nowotworów zwykle są twarde, niebolesne, często zrośnięte z podłożem.
 

Uogólnione powiększenie węzłów chłonnych

Zdarza się, że dziecko ma powiększony nie jeden węzeł chłonny, tylko więcej. Może być spowodowane mononukleozą zakaźną, różyczką, odrą.
 

Co robić jeśli dziecko ma powiększone węzły chłonne

Jeśli rodzice zauważą u dziecka powiększenie węzłów chłonnych, trzeba iść z dzieckiem do lekarza. Czasem konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, żeby sprawdzić, co jest przyczyną powiększenia węzłów chłonnych.
Czytaj też: Badania krwi i moczu u dziecka: jakie są prawidłowe wyniki
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy