powikłania po covid u dzieci
fot. Adobe Stock

Powikłania po Covid-19 u dzieci: uwaga na NIETYPOWE objawy!

Groźne powikłania po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 zdiagnozowano u trojga dzieci na Pomorzu, a w ostatnich dniach także w szpitalu Łodzi. Wszystkie trafiły do placówek pediatrycznych w podobnym czasie i miały zbliżone objawy. Wcześniej dzieci przechodziły chorobę Covid-19 bezobjawowo.
Magdalena Drab
powikłania po covid u dzieci
fot. Adobe Stock
Powikłania po chorobie Covid-19 mogą mieć gwałtowny przebieg. Nietypowe reakcje na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 obserwuje się u dzieci na całym świecie, także w Polsce. Objawy pojawiają się 2-4 tygodnie po zakażeniu. W listopadzie lekarze z Wejherowa uratowali życie aż trojga dzieci, które wcześniej bezobjawowo przeszły Covid-19. Teraz kolejne przypadki PIMS-TS u dzieci zdiagnozowano w szpitalu w Łodzi.

Lekarze uratowali dzieci z powikłaniami po Covid-19

Troje dzieci w wieku 6, 7 i 13 lat z podobnymi objawami trafiło do szpitala im. Floriana Ceynowy w Wejherowie 13 i 14 listopada. Żadne z nich nie miało wcześniej objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, ale specjalistyczne testy wykazały u nich obecność przeciwciał. Ponieważ dzieci miały biegunkę, lekarze na początku podejrzewali bakteryjne zakażenie przewodu pokarmowego. Dopiero po badaniach uznali, że mają do czynienia z PIMS-TS, czyli opóźnioną odpowiedzią autoimmunologiczną na wcześniejszą infekcję wirusową. Wiedza i doświadczenie polskich lekarzy z Wejherowa pozwoliły im uratować życie trojga chorych dzieci z powikłaniami po Covid-19:

„Mamy doświadczenie z zespołem Kawasaki – rocznie trafia do nas dwoje dzieci z tym zespołem. Przekazujemy je później do Kliniki Kardiologii Dziecięcej UCK, bo u tego typu pacjentów dochodzi do poszerzenia naczyń wieńcowych. W przypadku Kawasaki podaje się immunoglobulinę, w niektórych przypadkach sterydy. U naszych pacjentów zastosowaliśmy to samo leczenie” – mówi dr Adam Hermann, ordynator oddziału pediatrii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie, cytowany przez dziennikbaltycki.pl.

Z kolei do ośrodka w Łodzi przyjęto do tej pory w grudniu aż 20 dzieci z objawami PIMS-TS, czyli powikłaniami po Covid-19. 

„W przyspieszonym trybie poznajemy jednostkę chorobową, której do tej pory nie było i której musimy się nauczyć; robimy to na już stworzonych wytycznych postępowania z chorymi dziećmi, ale też na naszych pacjentach” − powiedział prof. Krzysztof Zeman, szef Kliniki Pediatrii, Immunologii i Nefrologii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w rozmowie z PolsatNews.

Jak podkreślił prof. Zeman, dzieci z powikłaniami po Covid-19 zwykle trafiają do szpitala w stanie średniociężkim lub ciężkim. PIMS-TS to choroba wieloukładowa, więc daje objawy ze strony różnych narządów. Z obserwacji lekarzy wynika, że najczęściej są to silne bóle brzucha, zapalenie spojówek, wysypki, a gdy choroba zaatakuje ośrodkowy układ nerwowy - nawet drgawki i silne bóle głowy. Powikłania po Covid-19 u dzieci są wyjątkowo groźne, gdy choroba zaatakuje układ krążenia: powoduje wtedy spadek ciśnienia, siły skurczowej mięśnia sercowego i zapalenie mięśnia sercowego.

Powikłania po Covid-19: objawy PIMS-TS u dzieci

Powikłania po Covid-19 u dzieci to wieloukładowy zespół zapalny występujący w następstwie zakażenia koronawirusem. Jako pierwsza na świecie na PIMS-TS zachorowała w kwietniu półroczna dziewczyna ze Stanów Zjednoczonych. Stwierdzono u niej chorobę Kawasaki po wcześniejszym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. Na świecie notowano też zgony dzieci wywołane chorobą Kawasaki. Z kolei w Polsce PIMS-TS po raz pierwszy zdiagnozowano w lipcu u 14-latka z Warszawy. Pozostałe przypadki w kraju były do tej pory bardzo rzadkie.

Wszystkie dzieci, które leczono w szpitalu w Wejherowie i w Łodzi, miały podobne, choć dość nietypowe objawy.

Częste objawy powikłań po Covid-19 u dzieci to:


To bardzo ważne, by wnikliwie obserwować dziecko i w porę dostrzec nietypowe objawy powikłań po Covid-19 lub choroby Kawasaki. Choroba ma zwykle 3 fazy, w tym pierwszą najostrzejszą, ale właściwe leczenie daje szansę na całkowity powrót do zdrowia.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy