powikłania po grypie u dzieci
fot. Fotolia

Powikłania po grypie u dzieci – jak je rozpoznać i czym grożą?

Powikłania po grypie u dzieci pojawiają się najczęściej wskutek niewłaściwego leczenia lub posyłania dziecka mimo choroby do przedszkola, żłobka, szkoły. Aby zapobiegać groźnym powikłaniom po grypie u dzieci, należy być w kontakcie z lekarzem i w razie potrzeby zastosować odpowiednie leczenie.
Małgorzata Wódz
powikłania po grypie u dzieci
fot. Fotolia

Powikłania po grypie u dzieci to choroby, które rozwijają się, jeśli infekcja się rozszerza. U ich źródła leży zakażenie bakteryjne lub problemy autoimmunoligiczne, którym drogę utorował wirus grypy. Chorego malucha ponownie powinien obejrzeć lekarz i w razie potrzeby wdrożyć najlepszy możliwy sposób leczenia. Powikłania pogrypowe u dziecka mogą mieć ciężki przebieg, dlatego by im zapobiec, zaleca się szczepienie dzieci przeciw grypie.

Spis treści:

 1. Zapalenie ucha środkowego
 2. Zapalenie krtani
 3. Zapalenie oskrzeli
 4. Zapalenie płuc

Powikłania po grypie u dzieci

Do najczęstszych powikłań po grypie, które diagnozuje się u małych dzieci, należą:

Rzadsze powikłania po grypie u dzieci to:

Jak rozpoznać powikłania po grypie

Jeśli u twojego dziecka została zdiagnozowana grypa, podajesz mu lekarstwa zgodnie z zaleceniami pediatry, zgłoś się do niego na ponowną wizytę (lub wzywaj lekarza do domu) jeśli:

 • gorączka przedłuża się (maluch ma wysoką temperaturę przez 5 dni),
 • gorączka wraca po kilkudniowej poprawie,
 • dziecko uporczywie kaszle,
 • ma ropną wydzielinę w nosie,
 • pobolewa je ucho.

Najczęstsze powikłania pogrypowe u dzieci (objawy)

Sprawdź, jak rozpoznać choroby, które są najczęstszymi powikłaniami grypy u dzieci:

1. Zapalenie ucha środkowego

Pierwszym charakterystycznym objawem jest ból ucha, który nasila się w nocy. U niemowląt, które nie są w stanie powiedzieć, że coś je boli, zapalenie ucha można podejrzewać, jeśli dziecko:
 • wymiotuje,
 • ma biegunkę,
 • boli je brzuszek.
   
Niemowlę może pocierać ucho lub je ciągnąć. Gorączka nie zawsze jest wysoka. Jeśli dojdzie do pęknięcia błony bębenkowej, z ucha wydobywa się ropny lub surowiczy płyn i dziecko odczuwa wtedy ulgę.
Redakcja poleca: Miejsca, które bardzo lubią dzieci i...zarazki [WIDEO]
Są bardziej brudne niż publiczne toalety. Chcesz chronić dziecko przed groźnymi bakteriami? Poznaj 11 miejsc i przedmiotów uwielbianych przez dzieci, na których czai się mnóstwo zarazków.

2. Zapalenie krtani

Groźnym powikłaniem po grypie u dzieci może być zapalenie krtani. Choroba może przebiegać bardzo burzliwie z dużym obrzękiem krtani – to tzw. zapalenie podgłośniowe, które niekiedy stanowi zagrożenie życia. Objawy pojawiają się nagle, często w nocy. Dziecko ma: Jeśli podejrzewasz zapalenie krtani, wezwij pogotowie – dziecko musi szybko dostać leki zmniejszające obrzęk krtani. Czekając na pomoc, ubierz malucha i stań z nim w otwartym oknie, aby oddychał zimnym powietrzem. Możesz też zrobić inhalację z zimnej soli fizjologicznej.

3. Zapalenie oskrzeli

Na początku zapalenia oskrzeli u dziecka pojawia się uporczywy suchy kaszel, który przechodzi w wilgotny. Może pojawić się świszczący oddech lub trudności w oddychaniu, szczególnie u dzieci alergicznych.

4. Zapalenie płuc

Zapalenie płuc u dzieci może na początku przypominać lekką infekcję, ale gdy temperatura rośnie, pojawia się kaszel, dziecko oddycha szybko i z trudem. Maluch czuje się bardzo źle i nie chce jeść. Konieczna jest szybka pomoc lekarza.

Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy