Powikłania u nauczycieli po szczepieniu na COVID-19
fot. Adobe Stock

Powikłania u nauczycieli po szczepieniu na COVID-19. Czy jest powód do obaw?

Ruszyła akcja szczepień nauczycieli. Niestety, coraz więcej z nich odczuwa nieprzyjemne symptomy po otrzymaniu szczepionki. Skarżą się na złe samopoczucie, dreszcze, gorączkę, bóle mięśni. Lekarze jednak uspokajają, twierdząc, że jest to naturalna reakcja organizmu.  
Joanna  Biegaj
Powikłania u nauczycieli po szczepieniu na COVID-19
fot. Adobe Stock
Kilka tygodni temu w Polsce ruszyły szczepienia na COVID-19. Nauczyciele to jedna z grup, która zostanie zaszczepiona jako pierwsza. Dotyczy to zwłaszcza osób, które pracują w przedszkolach, a także nauczycieli klas 1-3. Szczepienia już się zaczęły, a nauczyciele skarżą się na powikłania i złe samopoczucie. Lekarze twierdzą jednak, że taka reakcja organizmu na szczepienie jest naturalna. Chwilowe złe samopoczucie jest więc w konsekwencji mniej ryzykowne, niż zarażenie się koronawirusem i skutki takiego zakażenia.

Zaniepokojeni nauczyciele

Jedna ze szkół podstawowych w Łodzi odwołała zajęcia, ponieważ większość pracujących w niej nauczycieli miała niepożądane symptomy po przyjęciu szczepionki na COVID-19. W sieci krążą informacje o tym, że złe samopoczucie zgłosiło aż 28 z 32 nauczycieli. Niepożądane odczyny poszczepienne, jakie zgłaszali nauczyciele to między innymi:
  • zaczerwienienie
  • objawy grypowe
  • bóle mięśni
  • długotrwały ból głowy
  • ból stawów
  • ogólne osłabienie.

Nauczyciele dzielili się swoimi obserwacjami też w sieci: 

„Kiepsko, noc jedna z najgorszych w życiu, wysoka gorączka, dreszcze, ból mięśni. Moje koleżanki kompletnie nic”

„Dreszcze, gorączka ból mięśni, głowy i kręgosłupa”

„Umieram, 39.5 gorączki, wszystko mnie boli, moje koleżanki podobnie”.

Rząd dementuje plotki

Głos w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych wśród nauczycieli zabrał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz: „Dementujemy, że w Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim są wyjątkowo duże liczby NOP-ów”. 

Od piątku po podaniu preparatu AstryZeneki w woj. łódzkim zgłoszono osiem NOP-ów. Wszystkie w Łodzi - siedem lekkich i jeden poważniejszy. Nie ma tam żadnego zmasowanego występowania odczynów poszczepiennych” - dodał rzecznik MZ. 

Łącznie do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wpłynęło od momentu rozpoczęcia szczepień (27.12.2020 r.) 1950 zgłoszeń o komplikacjach po przyjęciu szczepionki, 1636 odczynów zostało sklasyfikowanych jako łagodne

Stanowisko lekarzy

Lekarze twierdzą, że taka reakcja jest naturalna po przyjęciu szczepionki na COVID-19. „Objawy podobne do grypy nie są zaskoczeniem i nie powinny niepokoić. To naturalna reakcja obronna organizmu, która może wystąpić po podaniu każdej szczepionki” - uspokaja prof. Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl, rmf24.pl

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy