karmienie piersią
fot. Fotolia

Powinnyśmy karmić piersią do 2. roku życia dziecka! - nowe badania

800 tys. zgonów maluszków w 2015r. - można ich było uniknąć, karmiąc piersią przez pierwsze 2 lata życia dziecka.
Marta Kabulska
karmienie piersią
fot. Fotolia
Długi karmienie piersią ratuje życie - do tego wniosku doszli brytyjscy naukowcy, a wyniki swych badań opublikowali w magazynie medycznym "The Lancet". Przeanalizowali zgony małych dzieci, do których doszło w 2015 r. z powodu infekcji i komplikacji po nich. Wniosek był jeden: śmierci 800 tysięcy dzieci poniżej 5. roku życia można było uniknąć! Gdyby kobiety na całym świecie karmiły dzieci piersią co najmniej do 2. roku życia dziecka, każdego roku udałoby się uratować  setki tysięcy dzieci! 

Pamiętajmy też, że karmienie piersią nie tylko może ratować zdrowie, a nawet życie dziecka, ale również chroni matki przed rakiem piersi ("The Lancet").

Polki karmią piersią

Wydawać by się mogło, że z polskimi matkami wcale nie jest tak źle, bo prawie wszystkie zaraz po porodzie karmią swe dzieci piersią (w Hiszpanii, Francji i USA co piątka kobieta od chwili narodzin dziecka zaczyna stosować pokarm zastępczy). Niestety w ciągu kilku miesięcy od porodu liczba mam karmiących wyłącznie piersią, drastycznie spada. Czy wiecie, że półroczne dzieci karmione wyłącznie piersią stanowią jedynie około 10% dzieci, a w kolejnych miesiącach jest niestety jeszcze gorzej!

Zobacz też: To obrzydliwe! Kobieta karmiąca piersią gorsza niż seksbomba - film

Do jakiego wieku według ciebie powinno się karmić piersią? Piszcie w komentarzach.

Źródło: TVN24
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy