GRY
 
 

Dlaczego nie mam ochoty na seks i co z tym zrobić?

O kryzysie w związku po narodzinach dziecka napisano już wiele, o powrocie do współżycia po porodzie także, a co jeśli ochota na seks po prostu nie wraca i zaczynamy go traktować jak przykry obowiązek? Co wtedy i dlaczego tak się dzieje? Przeczytaj.

brak ochoty na seks
fot. Fotolia
Zastanawiacie się czasem, czy bycie rodzicem odbiera apetyt na seks? Może chodzi o to, żeby wydać na świat potomka lub dwóch i cały ten zmysłowy szał mógł odejść w niepamięć, bo cele prokreacyjne zrealizowaliśmy w 100 proc.? Z pewnością wiele kobiet tak właśnie się czuje, kiedy zostaje matkami. Libido w trybie uśpienia, matka też – zarwane noce, zastój pokarmu, zapach pieluszek i resztek nieprzetrawionego do końca mleka, a do tego coraz częstsze kłótnie i zerowa cierpliwość – nowa rzeczywistość po porodzie. 

Gdzie ta ochota na seks?

Mija 6 tygodni połogu, mija kolejny miesiąc, dwa, a nam najseksowniejsze wydaje się przykrycie głowy kołdrą i przespanie bez żadnych przerw chociaż trzech godzin. Napięcie w domu zagęszcza atmosferę, on chodzi sfrustrowany, ona czuje, że powinna zmusić się do "wypełniania obowiązków małżeńskich" – wszak od wczesnej młodości była odpowiednio indoktrynowana – coraz trudniej odetchnąć pełną piersią. Dlaczego nie mam ochoty na seks – pyta ona. Kiedy – i czy w ogóle – będzie jeszcze chciała się kochać? – zastanawia się on. Kolejny powód do pogłębienia kryzysu w związku po porodzie

Jeśli seks stał się dla was po prostu kolejnym zadaniem do odhaczenia z listy rzeczy do zrobienia, może to być spowodowane jedną z tych rzeczy:
Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.

Przyczyny zewnętrzne:

- Twój partner nie jest dobrym kochankiem. Dobrze, to brutalne, ale nie oszukujmy się – zdarza się częściej, niż myślimy. Rada: próbujcie nowych rzeczy, rozmawiajcie o tym, co was kręci, powiedz mu, co byś chciała, żeby robił.
- Zmęczenie. Czy muszę coś dodawać? Czy w ogóle można nie być zmęczonym w pierwszym roku po porodzie? Trudno mieć ochotę na seks, kiedy oczy zamykają ci się nawet, gdy chodzisz! Rada: nie zmuszaj się do niczego, spróbuj odpocząć, zrobić coś dla siebie, kiedy będziesz bardziej wyspana i mniej zmęczona, ochota na seks też może wrócić. Wytłumacz to partnerowi, powinien zrozumieć.
- Depresja poporodowa. Jeśli cierpisz na depresję poporodową albo masz obniżony nastrój, nie masz ochoty na seks. Nie obwiniaj się za to. To naturalne w tej sytuacji. Rada: porozmawiaj o tym, jak się czujesz z partnerem i bliskimi. Koniecznie poszukaj pomocy! Powiedz o problemie lekarzowi, pozwól skierować się do odpowiedniego specjalisty. Twoje zdrowie psychiczne jest ważniejsze od orgazmu.
Hormony. Szalejące hormony w ciąży i zwariowane poziomy tychże już po porodzie – to wszystko wpływa na kobiece libido. Moja znajoma zwykła mawiać, że hormony są gorsze od bakterii i wirusów. Po dwóch ciążach i dwóch połogach pozostaje mi się z nią tylko zgodzić. Rada: bądź cierpliwa. Zaczekaj aż hormony się unormują. To się kiedyś stanie, czas działa na waszą korzyść.

Powody emocjonalne:

- Problemy w związku. Jeśli od porodu w waszym związku coś trzeszczy, odczuwacie złość lub frustrację, macie do siebie pretensje lub żal, trudno, żeby w takiej sytuacji odczuwać ochotę na seks. Rada: rozmawiajcie o swoich uczuciach, spróbujcie zrozumieć, skąd biorą się takie emocje względem siebie. Nie chowajcie uraz. Jeśli sami nie dajecie rady pokonać kryzysu, pomyślcie o terapii par.
- Nie lubisz swojego ciała. Kochana, twoje ciało po ciąży zmieniło się, bo wykonało ogromną pracę i stworzyło nowego człowieka. To najprawdziwszy cud. Pomyśl o tym, że twoje ciało opowiada teraz o tej wspaniałej supermocy, którą posiadasz: powołujesz życie. Może nie lubisz tego, jak wygląda teraz twój brzuch, nie podobają ci się twoje nowe piersi i masz problemy z zaakceptowaniem rozstępów, ale to wszystko da się oswoić. Rada: kilogramy można zrzucić, mięśnie uformować ćwiczeniami, a jeśli potrzebujesz wsparcia psychicznego rozmawiaj z partnerem, bliskimi i/lub psychoterapeutą. Bądź dla siebie łagodna. Zawsze.
- Trauma poporodowa. Porody bywają różne, niektóre są ciężkie. Niełatwo od razu wrócić po nich do równowagi psychicznej. Na to też potrzeba czasu, a czasami pomocy specjalisty. Trudno mieć ochotę na seks, jeśli wszystko co wiąże się z naszymi narządami rodnymi przywołuje ciężkie wspomnienia, prawda? Rada: bądź cierpliwa, daj sobie czas. Wytłumacz partnerowi, co czujesz. Jeśli wspomnienie porodu jest dla ciebie naprawdę bardzo bolesne, koniecznie poszukaj pomocy u psychologa.

Bądźcie dla siebie dobrzy!

Pamiętaj o tym, że seks nie musi oznaczać pełnego stosunku. Bądźcie dla siebie życzliwi, przytulajcie się, okazujcie sobie bliskość. Jeśli czujesz się dobrze z okazywaniem mu i przyjmowaniem od niego czułości i miłości, jest większa szansa, że ochota na seks powróci. Pamiętaj – i wytłumacz to partnerowi – że kobiety najczęściej potrzebują odpowiedniej atmosfery i czasu, żeby mieć ochotę na zbliżenie, nie działamy na komendę! Nie bez powodu po internecie krąży zdanie, że dla kobiety gra wstępna zaczyna się po przebudzeniu. Jeśli nie ma sprzyjających warunków i atmosfery, nie ma też seksu i już!

Bez względu na to, która z powyższych przyczyn obniżonego libido dotyczy ciebie, pamiętaj, że pewne rozwiązania są uniwersalne: rozmawiaj z partnerem, nie udawajcie, że nie ma problemu – im dłużej milczycie na jakiś temat, tym trudniej później stawić mu czoła. Bądź dla siebie dobra i wyrozumiała i oczekuj tego samego od partnera. Poszukaj wsparcia psychologicznego, jeśli rozmowy z ukochanym nie pomagają ci poczuć się lepiej. Uwierz w moc czasu. Jeśli chodzi o trudne sprawy, on naprawdę działa na naszą korzyść. 

Przeczytaj też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami