GRY

Mama non stop - to nie jest dobre rozwiązanie

Przyjdzie taki dzień, gdy w życiu twojego dziecka ważną rolę zacznie odgrywać niania, pani ze żłobka lub przedszkola. Nieważne, ile czasu dzieli cię od tych chwil, już dziś zacznij przygotowania.
mama, niemowlę, tulić
Nawet jeśli nie myślisz jeszcze o powrocie do pracy, próbuj oswajać dziecko z sytuacjami, w których może cię z nim nie być. Przechodząc przez kolejne etapy, które opisujemy niżej, nie tylko dziecko, ale i ty lepiej zdacie egzamin z treningu rozstań.

Pod opieką taty

Mamy nikt nie zastąpi – wiele z debiutujących pocieszycielek wpada w pułapkę takiego myślenia. Martwią się, że gdy wyjdą na pół godziny do sklepu albo umówią się na kawę z przyjaciółką, maluch przeżyje stres. Tymczasem dla dziecka, które zostaje pod opieką taty, to pierwszy ważny krok w przygotowaniu do rozłąki. Dowiaduje się, że tata to też pełnowartościowy opiekun, który daje poczucie bezpieczeństwa.
Redakcja poleca: Zobacz relację z warsztatów z Dorotą Zawadzką – się działo! [AKCJA WIDZĘ, SŁYSZĘ, CZUJĘ, WIEM]
Chcesz lepiej rozumieć swoje dziecko? Rozwijać jego inteligencję emocjonalną i uczyć je radzić sobie ze złością, smutkiem czy innymi trudnymi emocjami? Koniecznie odwiedź nasze warsztaty! Dorota Zawadzka to wspaniały przewodnik po świecie emocji małego dziecka. A jak wyglądają te spotkania? Zobacz relację.

Rodzice mają wychodne

To zupełnie normalne, że mama i tata czasem wychodzą z domu, a maluch zostaje na krótko pod opieką babci, cioci lub zaufanej sąsiadki. Czasem to po prostu konieczność, gdy np. oboje musicie załatwić ważną sprawę w banku lub urzędzie. Choć wspólne wyjście na kolację bez dziecka jest też jak najbardziej wskazane. Ważne, by dziecko zostało wtedy z osobą, którą zna i lubi, i jeśli zdarza się to pierwszy raz – niezbyt długo.

Samo się bawi

Nie musisz mieć dziecka cały dzień na oku. Gdy jest pochłonięte zabawą, możesz wyjść z pokoju, jeśli zostawiasz je w bezpiecznym miejscu, np. w kojcu lub łóżeczku. W ten sposób uczy się, że mama nie zawsze musi być obok. Możesz np. włączać pralkę w łazience, zostawiając szeroko otwarte drzwi do pokoju dziecka. Nie podchodź od razu, gdy maluch zamruczy, odezwij się, a gdy to nie pomoże, dopiero przyjdź.

We własnym łóżku

Właściwie od początku niemowlę może spać we własnym łóżeczku. Ze względu na wygodę związaną z karmieniem wiele mam śpi z dzieckiem nawet przez kilka lat. Ten nawyk utwierdza malucha w przekonaniu, że bezpiecznie jest tylko tuż obok rodziców. Im później, tym trudniej to zmienić.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dobry sen

Żywienie niemowląt