Chciałabym powrócić do pracy, ale boję się – jak sobie z tym poradzić mówi psycholog [WIDEO]

Aby tak się stało, dziecko musi być gotowe do rozstania z mamą - radzi psycholog dr Magdalena Śniegulska. Zobacz film, z którego dowiesz się, w jaki sposób powrócić do pracy po urodzeniu dziecka.

Zobacz inne z serii: Porady psychologa dla mam (10)

W tym odcinku cyklu mamotoja.pl "Jak mogę pomóc?", w którym psycholog odpowiada na problemy naszych czytelniczek, zapytaliśmy o to, jak można bezboleśnie, na ile to możliwe, powrócić do pracy. Wszystkie wiemy, że nie jest to łatwe. Jedna z mam martwi się, że przestała być atrakcyjna na rynku pracy. "Pracodawcy sugerują, że wypadłam z rytmu. Niechętnie widzą w zespole matkę małych dzieci. Obawiają się, że pójdzie na zwolnienie lekarskie, albo będzie potrzebowała wolne, by zająć się dzieckiem" – pisze. Inna z kolei przyznaje, że dla niej największym problemem jest rozstanie z dzieckiem. 

Czy maluszek jest gotów na rozstanie?

Psycholog zaznacza, że większość dzieci około 12 miesiąca życia, jest już gotowa, aby w ich życiu pojawił się dodatkowy opiekun. Oczywiście są różnice indywidualne i są dzieci nie potrafiące tego w tym wieku. "Jeżeli lęk separacyjny będzie trwał ponad miesiąc, to będzie to sygnał, że dziecko potrzebuje jeszcze opieki rodzica" – mówi dr Śniegulska.

Musimy też pamiętać, że dziecko będzie chorowało i trzeba zorganizować dla niego w tym czasie opiekę. Jak podkreśla psycholog, statystycznie dzieci chorują od 8 do 10 razy w ciągu roku. Oczywiście jest to rozłożone bardzo indywidualnie i są dzieci chorujące 15 razy w ciągu roku i takie, które zachorują tylko 5 razy w tym czasie. "Ale z punktu widzenia pracodawcy jest to już na tyle dużo, że może się niepokoić, jak będą wypełniane nasze obowiązki zawodowe" - zaznacza.

Bardzo dobrze mieć opracowany plan na wypadek choroby dziecka. Na przykład umówić się w gronie najbliższej rodziny, że raz zwolnienie weźmie tata, raz mama, a raz babcia czy ciocia. Wtedy pracodawca będzie miał w miarę komfortową sytuację i z kilku chorób dziecka w roku, nasza nieobecność w pracy zredukuje się do np. dwóch razy w roku.

Czy stać cię na powrót do pracy?

Dr Magdalena Śniegulska radzi, aby przed powrotem mamy do pracy, odbyć rodzinną naradę i przeanalizować różne warianty sytuacji:
  • czy możemy sobie jako rodzina pozwolić finansowo na to, że jeden z rodziców nie będzie pracował,
  • czy nie jesteśmy już zmęczone opieką nad dzieckiem i mamy na tyle dużo siły, aby nadal być z nim w domu,
  • czy dziecko jest gotowe na rozstanie się z mamą.
Z punktu widzenia dziecka, zadowolona mama, realizująca się zawodowo, jest wystarczająco dobra i może dawać miłość, ciepło i uwagę. I co ważne - jako kobieta ma zabezpieczone swoje potrzeby związane z samorealizacją - podkreśla psycholog. Można też rozważyć, czy nie umówić się z pracodawcą, aby część pracy wykonywać w domu. "Najważniejsze, aby praca była zrobiona, a gdzie to zrobię i w jakim dokładnie momencie może być mniej istotne" - stwierdza.

Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:
Rodzic nie może być przymuszony do pozostania w domu. "Jeżeli kobieta dobrze się z tym czuje i realizuje to okej, ale warto mieć w tej sprawie jasność. I przekonanie, że to była wspólna decyzja, że nikt nie został do niczego przymuszony" - zaznacza.

Dr Magdalena Śniegulska, psycholog, psychoterapeuta, wykładowca na Uniwersytecie Szkoły Wyższej i Psychologii Społecznej oraz w Szkole Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

A wy jak podchodzicie do tematu powrotu do pracy? Już to zrobiłyście, wahacie się, a może nie macie tego w planach? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj