Czy łatwo jest powrócić do pracy po ciąży? [SONDA ULICZNA]

Zapytaliśmy przechodniów, czy powrót do pracy po ciąży jest łatwy. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

Zobacz inne z serii: Sonda MamoToJA (28)


 Czy powrót do pracy po urlopie macierzyński jest łatwy zapytaliśmy w tym odcinku sondy mamotoja.pl. Większość wypowiadających się osób mówi, że nie jest to trudne, pod warunkiem, że ma się do pomocy dziadków, wyrozumiałego pracodawcę lub wolny zawód.

Szarpanina między pracą a domem?

"To jest wielka rozterka i szarpanina między obowiązkami zawodowymi a tym, że chce się w domu jak najlepiej" - mówi mama trójki dzieci. "Dla mnie będzie to dość przyjemna sprawa" - dodaje z kolei inna mama. Dla niej pobyt na rocznym urlopie macierzyńskim jest dość trudny. "Zajmowanie się dzieckiem jest wymagające"- zaznacza. "Podjęłam decyzję, że najpierw dzieci, później praca" - mówi babcia opiekująca się wnuczkiem. Przyznaje, że powrót do pracy po odchowaniu dzieci nie był łatwy, gdyż pracodawcy oczekiwali od niej doświadczenia.

"Żona wróciła do pracy po kilka miesiącach od urodzenia córeczki" - powiedział tata spacerujący z dzieckiem po parku. Było to o tyle łatwe, że żona podobnie jak on pracuje w wolnym zawodzie, są architektami. "W zależności od tego, kto ma bliższe terminy, ten siedzi przed komputerem" - żartuje.

Pomoc dziadków, bo na państwo nie ma co liczyć?

"Niedostateczna jest ilość żłobków, przedszkoli" - żali się babcia, pomagająca córce w opiece nad synkiem. A jej mąż dodaje: "Za matki komuny, musiano matkę z powrotem przyjąć do pracy, a teraz nie jest to takie proste, bywa, że matka nie ma do czego wracać".

"To nie będzie trudne" - stwierdza młoda mama. Ma komfortową sytuację – pracuje, jak mówi, w firmie, gdzie jest bardzo pozytywne nastawienie do macierzyństwa i matek po porodzie. "Jeśli ktoś chce pracować, to będzie pracować i pogodzi macierzyństwo i pracę" - uważa młoda mama. Ale przyznaje, że w pogodzeniu tych dwóch ról nieoceniona jest pomoc dziadków.

A wy co uważacie na ten temat? Zdecydowałyście się na powrót do pracy po urodzeniu dziecka, czy może jest jeszcze przed wami ta decyzja, a może bardzo ciężko wam ją podjąć? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach.

Zobacz też:  
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy