Kiedy można powrócić do seksu po porodzie? - radzi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska [WIDEO]

Kobieta musi czuć, że ma już na to ochotę, ale też musi poczekać, aż jej organizm wygoi się po porodzie – mówi seksuolog dr Sylwia Jędrzejewska. Zobacz film, z którego dowiesz się jak bezpiecznie powrócić do seksu po porodzie.

Zobacz inne z serii: Porady seksuologa (14)

Powrót do seksu po porodzie obwarowany jest kilkoma zasadami. Najważniejsza z nich to wygojenie się ciała kobiety – do tego potrzeba półtora miesiąca połogu.

Nie można współżyć przez 6 tygodni po porodzie

"Po urodzeniu dziecka następuje czas połogu, trwa on 6 tygodni i w tym czasie nie wolno podejmować stosunków seksualnych" – mówi dr seksuolog kliniczny Sylwia Jędrzejewska. Ten czas przeznaczony jest na regenerację organizmu kobiety: gojenie się ran krocza, pochwy, obkurczenie się macicy i jej powrót do fizjologicznej wielkości, na zamknięcie szyjki macicy i jej powrót do fizjologicznej wielkości.

"Jest to czas, kiedy działają hormony, poziom estrogenów jest niski i kobieta nie jest zainteresowana seksem. "To jest piękno natury, że jest to okres, w którym kobieta nie ma ochoty na seks. To jest czas jej regeneracji po porodzie" – podkreśla seksuolog.

Ginekolog daje zielone światło

W momencie, kiedy czujemy, że mamy już ochotę wznowić nasze życie seksualne najlepiej udać się do ginekologa. "Po 6 tygodniach lekarz powinien nas zbadać i ocenić, czy już możemy współżyć. Dobrze jest dostać zielone światło od swojego lekarza ginekologa, że nie ma żadnych przeszkód natury fizycznej, że wszystko wygoiło się odpowiednio i możemy bez obaw o ból czy dyskomfort wrócić do odbywania stosunków seksualnych" – mówi dr Jędrzejewska.

Tydzień z nagrodami na MamoToJa.pl! Codziennie nowy konkurs! Sprawdź, klikając w grafikę:Nieco krótszy jest czas powrotu do formy po porodzie zakończonym cesarskim cięciem. Wówczas czas połogu, w którym następuje gojenie i regeneracja przeciętych powłok brzusznych i ścian macicy trwa przeciętnie 4-5 tygodni.
"Rozpoczęcie współżycia seksualnego jest podyktowane decyzją kobiety. To ona musi czuć, kiedy jest gotowa na rozpoczęcie życia seksualnego" – podkreśla seksuolog.

Dr Sylwia Jędrzejewska jest seksuologiem klinicznym, prowadzi praktykę w Klinice Gameta w Warszawie. 

A wy, kiedy powróciłyście do seksu po porodzie? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach!

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy