konferencja Przemysława Czarnka
fot. Facebook/onet, Adobe Stock

Powrót do szkoły na kilka tygodni jest DUŻYM STRESEM dla uczniów! Minister Czarnek odpowiada: „Obowiązek to nie stres”

Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej (29.04.2021 r.) odniósł się do obawy, że powrót dzieci do szkoły jedynie na kilka tygodni przysporzy im wiele niepotrzebnego stresu. Minister edukacji i nauki wykazał się jednak ogromnym, choć nie do końca zrozumiałym optymizmem.
Joanna  Biegaj
konferencja Przemysława Czarnka
fot. Facebook/onet, Adobe Stock
Decyzja o powrocie dzieci do szkół jeszcze przed wakacjami budzi duży sprzeciw zarówno dzieci, jak i rodziców. Według tych drugich powrót do nauki na niecałe dwa miesiące jedynie zdezorientuje uczniów i przysporzy im niepotrzebnego stresu. Przemysław Czarnek twierdzi jednak, że „każdy dzień nauki stacjonarnej jest na wagę złota i jest dużo lepszy, niż kilka dni nauki zdalnej”.

Czy powrót do szkoły przed wakacjami ma sens?

Podczas konferencji prasowej padło pytanie do Przemysława Czarnka, czy powrót uczniów do szkół jest dobrą decyzją: „Pojawia się sporo wątpliwości, zarówno ze strony rodziców, jak i uczniów. Czy powrót na dosłownie kilka tygodni ma sens? Powstała nawet specjalna petycja, podpisało ją już kilka tysięcy uczniów, w której zwracają oni uwagę na to, że przysporzy im to więcej stresu i nie pozwoli skupić się na egzaminach”. 

„Rozumiem, że petycja została podpisana przez uczniów, mogę do nich zaapelować młodzieżowo: »Take it easy«. Stres to jest rzecz, która towarzyszy człowiekowi w życiu, ale nie należy tego stresu generalnie wyolbrzymiać. Nikt nie będzie państwa stresował. Wszyscy mamy swoje obowiązki w życiu codziennym i do tych obowiązków wracamy również w szkole” – odpowiedział minister nauki i edukacji.

Przemysław Czarnek odniósł się do swoich słów i apelu, że uczniowie i nauczyciele powinni skupić się na odbudowaniu wspólnoty i więzi. „Nie bójmy się obowiązków. Obowiązek to nie stres” – dodał Przemysław Czarnek.

Petycja

W specjalnej petycji uczniowie apelują o powrót do szkoły dopiero od następnego roku szkolnego. Treść petycji brzmi:

Chcemy powrotu do szkół od następnego roku szkolnego!
Powrót do nauki w szkole na ostatnie niecałe dwa miesiące jest niepotrzebny i tylko zdezorientuje uczniów klas 7 oraz 8, którzy w tym czasie prowadzą intensywną naukę do egzaminu ósmoklasisty. Sprzeciwiamy się powrotowi w tym roku szkolnym do nauki stacjonarnej i chcielibyśmy, by nasz głos, głos wszystkich uczniów został i tym razem usłyszany oraz by została podjęta odpowiednia decyzja, o jaką prosimy. Nie mamy czasu, by znów wrócić do nauki stacjonarnej, ponieważ uczniowie chcą się skupić na nauce do egzaminu ósmoklasisty, a nie przejmowaniem się o liczbie zgonów i zachorowań w danym dniu. Dodatkowo uczniowie są zestresowani sprawdzaniem zeszytów, notatek lub że po powrocie będą musieli od nowa pisać sprawdziany w niepokoju i stresie. Petycja dotyczy również uczniów klas ponadpodstawowych.
Musimy działać szybko, ponieważ decyzja o ewentualnym powrocie w następnym tygodniu!

Petycję można podpisać tutaj

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy