dezodorant, antyperspirany, pachy

Powstrzymaj poty

Nie wszyscy pocimy się jednakowo. To zależy m.in. od stanu zdrowia, diety, a także oczywiście sposobu pielęgnacji. Sprawdź, jak się uchronić przed przykrym zapachem.
dezodorant, antyperspirany, pachy
Kiedy się pocisz to znak, że Twoje ciało chce obniżyć swoją temperaturę. W ten sposób organizm pozbywa się też toksycznych produktów przemiany materii i zabezpiecza skórę przed wysychaniem.

Nie wszyscy pocimy się jednakowo. To zależy m.in. od stanu zdrowia, diety, a także oczywiście sposobu pielęgnacji. Sprawdź, jak się uchronić przed przykrym zapachem.

Myj się często

Zawsze rano i wieczorem. Dzięki temu zmyjesz z powierzchni skóry pot, który jest pożywką dla bakterii, i nie dopuścisz do powstania nieprzyjemnej woni. Zamiast zwykłego mydła możesz stosować specjalne płyny i żele dostępne w aptekach. Podczas prysznica usuwaj owłosienie pod pachami – to nie tylko wymóg estetyczny!
Redakcja poleca: Niepokojące objawy w ciąży - wideo
Jakich dolegliwości w ciąży nie można lekceważyć? Wyjaśnia ginekolog.

Ubieraj się przewiewnie

Wybieraj ubrania z bawełny, płótna, lnu – przepuszczają powietrze i mniej się w nich pocisz. Unikaj ubrań z włókien sztucznych. Jeśli masz problem z potliwością stóp, wyrzuć z szafki buty z tworzyw sztucznych. Najlepsze są dla Ciebie skórzane lub z cienkiego materiału.

Dobrze się odżywiaj

Pikantne potrawy wzmagają pocenie się, a po niektórych posiłkach pot ma brzydszy zapach. Zamiast mięsa, cukru i soli jedz jak najwięcej warzyw i owoców. Pij dużo wody – kiedy się pocisz musisz dostarczyć organizmowi płynów, których się pozbył.

Kąp się w ziołach

Kiedy jeszcze nie było dezodorantów, nasze babki stosowały kąpiele z dodatkiem ziół, które hamują pracę gruczołów potowych. Jeśli masz problem z nadmierną potliwością, korzystaj z kąpieli ziołowych dwa razy w tygodniu po pół godziny. Możesz zaparzyć kupioną w sklepie zielarskim korę dębu z torebką mięty i liśćmi orzecha włoskiego, użyć dwóch torebek szałwii, torebki rumianku i kory dębu lub zrobić napar z kory brzozy.

Używaj dezodorantów…

Tradycyjne w sprayu likwidują bakterie dzięki zawartości alkoholu, a nieprzyjemną woń maskują zapachem. Działają bardzo krótko – przez dwie, trzy godziny. Sięgaj po nie, gdy masz tłustą i niezbyt wrażliwą skórę.

…lub antyperspirantów

Zawierają one sole glinu i cynku, które zwężają ujścia gruczołów potowych i w konsekwencji hamują wydzielanie się potu. Są skuteczne od 8 do 14 godzin, a niektóre – jak zapewniają producenci – nawet przez 48 godzin. Używaj ich co drugi dzień. Nie obawiaj się – to nieprawda, że antyperspiranty zatykają gruczoły potowe.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy