Alimenty bez rozwodu
fot. Adobe Stock

Pozew o alimenty: jak napisać pozew i uzasadnienie? Co to są koszty utrzymania dziecka? [WZÓR]

Pozew o alimenty składa się, jeśli rodzic sprawujący opiekę nad dziećmi chce uzyskać pomoc finansową od drugiego rodzica, który nie łoży na dzieci dobrowolnie. Do pozwu należy dołączyć szereg dokumentów – odpisów i zaświadczeń. Podpowiadamy, jak dopełnić wszystkich formalności, napisać pozew, uzasadnienie oraz przykładowy kosztorys utrzymania dziecka.
Monika Karbarczyk
Pozew o alimenty możesz złożyć do sądu, jeśli po rozwodzie (lub po rozstaniu z partnerem) dzieci pozostały pod twoją opieką, a drugi rodzic nie płaci na nie z własnej woli. Pierwszym krokiem do uzyskania pieniędzy na dziecko jest złożenie pozwu do sądu celem ustalenia alimentów. Podpowiadamy, jak krok po kroku napisać pozew, jak uzasadnić koszty utrzymania dziecka oraz dlaczego warto złożyć także wniosek o zabezpieczenie alimentów. Aby ułatwić ci napisanie pozwu o alimenty, przygotowaliśmy gotowy wzór do druku.

Spis treści:
Pozew o alimenty:

Pozew o alimenty

Pozew o alimenty musisz złożyć do sądu rejonowego (wydział rodzinny i nieletnich) odpowiedniego dla miejsca zamieszkania rodzica niepłacącego alimentów lub osoby uprawnionej, czyli twojego dziecka (jest to o wiele wygodniejsze w sytuacji, gdy ojciec dziecka mieszka daleko lub za granicą). Jeżeli nie wiesz, gdzie przebywa ojciec dziecka, wystąp do sądu z wnioskiem o ustanowienie dla niego kuratora.

Jak napisać pozew o alimenty?

W pozwie o alimenty na dziecko musisz podać wiele szczegółowych danych: swoich, dziecka lub dzieci, na które domagasz się alimentów, oraz pozwanego. Koniecznie przygotuj więc takie informacje jak:
 • miejscowość i data;
 • adres sądu, do którego kierowany jest wniosek;
 • dane dziecka (nazwisko i adres) oraz twoje dane (jako jego przedstawiciela ustawowego);
 • dane rodzica niepłacącego na utrzymanie dziecka (nazwisko i adres);
 • miesięczną kwotę alimentów, o jaką wnioskujesz;
 • datę, kiedy pieniądze mają być wpłacane, np. do 10. dnia każdego miesiąca, oraz sposób płatności;
 • uzasadnienie  opis okoliczności wyjaśniających, dlaczego występujesz o alimenty;
 • informacje o załącznikach i dowodach;
 • własnoręczny podpis.

Ważne! Roszczenie alimentacyjne przedawnia się z upływem 3 lat. Oznacza to, że można dochodzić alimentów zasądzonych przez sąd i niepłaconych przez rodzica za okres ostatnich 3 lat.

Pozew o alimenty: jakie dokumenty trzeba dołączyć?

Do pozwu o alimenty koniecznie dołącz dokumenty, które potwierdzają informacje umieszczone w pozwie. Potrzebny będzie:

 • odpis skrócony aktu urodzenia dziecka;
 • oświadczenie o uznaniu dziecka lub wyrok ustalający ojcostwo (gdy dziecko jest z wolnego związku);
 • zaświadczenie z zakładu pracy o zarobkach;
 • zaświadczenie z urzędu pracy o zasiłku dla bezrobotnych;
 • rachunki za wydatki na dziecko;
 • odpis pozwu i załączników;
 • odpis skrócony aktu małżeństwa (jeżeli ubiegasz się o alimenty od męża lub żony);
 • odpis wyroku rozwodowego (jeżeli już nie jesteście razem) lub orzeczenia o separacji.
Pamiętaj! Do pozwu dołącz też dokumenty, które mogą udowodnić twoją trudną sytuację finansową, a także dokumenty potwierdzające twoje rodzinne powiązania z pozwaną osobą. Mogą to być np. zaświadczenia z Zakładu Pomocy Społecznej, decyzja ZUS itd.
Pismo wraz z załącznikami zawsze w dwóch egzemplarzach (jeden dla sądu, drugi dla pozwanego)  możesz złożyć osobiście (w biurze podawczym) lub wysłać pocztą (listem poleconym!). Jeżeli zanosisz je sama, zrób trzecią kopię i poproś o potwierdzenie, kiedy złożyłaś pozew.

Wnosząc pozew o alimenty, jesteś zwolniona z kosztów sądowych, chyba że prosisz o pomoc adwokata. Wtedy musisz uwzględnić opłatę za konsultację czy prowadzenie sprawy.

Jak napisać uzasadnienie kosztów utrzymania dziecka?

Niezwykle ważne jest, jak uzasadnisz wysokość miesięcznych alimentów (w pozwie do sądu są one określone jako wartość przedmiotu sporu), o które występujesz do sądu. W Polsce nie ma żadnych opracowań ani tablic alimentacyjnych, które pomogłyby sędziom ustalić wysokość świadczenia.

W uzasadnieniu opisz sytuację rodzinną, majątkową i zawodową rodzica uchylającego się od płacenia alimentów (zaznacz, od kiedy nie płaci, czy posiada własne mieszkanie, jakie ma wykształcenie itp.). To bardzo ważne, bo aby wyliczyć możliwości finansowe rodzica, bierze się pod uwagę dochody, które mógłby osiągnąć, gdyby się postarał, a nie te, które faktycznie wykazuje. Zdarza się bowiem, że ojciec dziecka specjalnie podejmuje gorzej płatną pracę, aby mniej płacić.

Uzasadnienie pozwu o alimenty ma na celu przedstawienie sądowi informacji o:

 • potrzebach dziecka;
 • ​możliwościach materialnych pozwanego rodzica.


W tym celu powinnaś obliczyć miesięczny koszt utrzymania dziecka.

Przykładowy kosztorys utrzymania

W kosztorysie umieć miesięczne opłaty za:
 • żłobek, przedszkole lub szkołę,
 • ​ubranie,
 • obuwie,
 • jedzenie,
 • lekarstwa,
 • zabawki,
 • zajęcia dodatkowe,
 • wakacje.
Ważne! W uzasadnieniu pozwu o alimenty wypisz wszystkie wydatki na dziecko, nawet te, które teraz wydają ci się nieistotne, albo uważasz, że były tylko jednorazowe. Bądź pewna, że przy dziecku czeka cię wiele niespodziewanych wydatków, a wraz z wiekiem malucha nakłady finansowe zwykle rosną. Nie warto potem żałować, że nie pomyślało się o wszystkim.

Następnie podziel uzyskaną sumę na pół i pomnóż przez 12 miesięcy. W ten sposób obliczysz roczną kwotę alimentów.

Pozew o alimenty: wzór do druku

Jeżeli masz problem z napisaniem pozwu, możesz skorzystać z gotowego przykładu. Kliknij we wzór pozwu o alimenty, aby go wydrukować i na jego podstawie stworzyć własny dokument do sądu:
 

pozew o alimenty wzór

Wniosek o zabezpieczenie alimentów

Wraz z pozwem o alimenty warto złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa. Chodzi o to, żeby zabezpieczyć swoją sytuację materialną na wypadek, gdyby ojciec dziecka nie płacił alimentów (np. sprzedając część majątku) do momentu wydania wyroku. Wówczas sąd przyzna ci jednorazowo lub okresowo pewną kwotę do czasu wydania ostatecznego orzeczenia. Opłata za wniosek wynosi 100 zł, chyba że złożysz go od razu wraz z pozwem rozpoczynającym postępowanie.

Ważne! Od każdego orzeczenia przysługuje apelacja do sądu okręgowego. Możesz ją złożyć w terminie 14 dni od otrzymania wyroku z uzasadnieniem. Prawo nie przewiduje wniesienia skargi kasacyjnej.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 16 głosy

Zobacz także

Popularne tematy