Nocne karmienie piersią
fot. Fotolia

5 najwygodniejszych pozycji do karmienia piersią

Karmienie piersią to wyjątkowa chwila bliskości między mamą a dzieckiem. Warto zadbać o to, byście oboje czuli się w tym czasie komfortowo.
Nocne karmienie piersią
fot. Fotolia
Udane karmienie piersią w dużym stopniu zależy również od pozycji, w jakiej karmisz. Zarówno Tobie, jak i maleństwu powinno być wtedy wygodnie. Jaka jest więc najwygodniejsza pozycja? To bardzo indywidualna kwestia i każda mama musi ją znaleźć wraz ze swoją pociechą. Oto kilka, które na pewno warto wypróbować.

W jakiej pozycji karmić piersią?

1. Na boku. Połóż się na boku tak, aby Twoja pozycja była stabilna. Pod głowę możesz podłożyć poduszkę, a za plecy – wałek. Dziecko ułóż przodem do siebie, również na boczku, i otocz go ramieniem. Jego główkę umieść w zgięciu swojego łokcia, a plecki podeprzyj przedramieniem. Główka dziecka powinna znajdować się na wysokości Twojej piersi tak, aby maluszek nie musiał zginać szyi czy nadmiernie jej wyciągać do góry.

2. Na plecach. Połóż się wygodnie na wznak, pod głowę możesz położyć poduszkę lub wałek. Maluszka ułóż na swoim brzuchu, przodem do siebie tak, aby jego główka znajdowała się na wysokości Twojej piersi. Przytrzymuj dziecko ramieniem, by nie sturlało się z Twojego ciała.

3. Klasyczna. To chyba najbardziej popularna wśród mam pozycja do karmienia. Usiądź wygodnie w fotelu. Pod plecy możesz podłożyć miękkie poduszki – powinno być Ci wygodnie. Na kolanach możesz położyć miękki, zwinięty koc lub poduszkę – dzięki temu ręka, którą będziesz trzymała dziecko, nie zmęczy się zbyt szybko. Maluszka ułóż na swoim przedramieniu – główka powinna znajdować się w zgięciu Twojego łokcia, plecki – być podtrzymywane przez przedramię, a pupa – opierać się na dłoni.

4. Krzyżowa. Usiądź dokładnie w ten sam sposób jak w pozycji klasycznej. Na kolana połóż poduszkę. Na niej ułóż maluszka podobnie jak w pozycji klasycznej, ale jego główkę podtrzymuj dłonią, zamiast opierać ją na przedramieniu. 

5. Spod pachy. Usiądź tak jak w pozycji klasycznej, a na kolanach ułóż poduszkę. Na niej połóż maluszka na boczku, przodem do Ciebie tak, by jego nóżki znajdowały się pod Twoją pachą. Główkę podtrzymuj dłonią, a plecki oprzyj na swoim przedramieniu.

Karmienie piersią i opieka nad maluszkiem to wcale nie łatwe zadanie. Młode mamy często napotykają wtedy na swojej drodze różne trudności, które w pierwszej chwili mogą wydawać im się nie do pokonania. Jednak to tylko pozory! Przy wsparciu najbliższych, a także z odpowiednią dawką wiedzy poradzisz sobie ze wszystkim i to lepiej niż Ci się wydaje. Dlatego właśnie warto dołączyć do Klubu Enfamama, gdzie znajdziesz mnóstwo cennych porad związanych z rozwojem dziecka i opieka nad nim. Dzięki temu w macierzyństwie już nic Cię nie zaskoczy.
 
Oceń artykuł

Ocena 2 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy