GRY
 
 

Poznaj etapy rozwoju dziecka

Poznaj schemat rozwoju niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia. Warto znać poszczególne etapy rozwoju, by móc uchwycić ewentualne nieprawidłowości i pomóc dziecku je przezwyciężyć.

rozwój dziecka
fot. fotolia.com
Rozwój niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia przebiega według pewnego schematu, natomiast w drugim półroczu jest bardziej zindywidualizowany. Wiele zależy od tego, jaki maluch ma temperament, jak jest przez rodziców wychowywany, czy jest noszony ciągle na rękach, czy przebywa w ciasnym łóżeczku, czy dużo czasu spędza bawiąc się swobodnie na podłodze. Ale znajomość kalendarza rozwoju dziecka bardzo pomaga we właściwym jego wspieraniu i pomaga wychwycić ewentualne deficyty.

Kołysze się w przód i w tył

Zanim niemowlę zacznie raczkować, kołysze się na kolanach w przód i w tył oraz na boki, klęcząc przy tym i opierając się na rękach. Przenoszenie ciężaru ciała w taki sposób daje mu ważne informacje. Żadne dziecko nie ruszy się z miejsca, jeśli nie poczuje, że może oderwać kończynę od podłoża i tak długo trenuje, aż będzie potrafiło wykonać ten ruch.
Redakcja poleca: Rozwój niemowlęcia przez pierwsze 12 miesięcy życia [WIDEO]
Jak rozwija się niemowlę? Kiedy zacznie podnosić główkę, kiedy się pierwszy raz uśmiechnie a kiedy zacznie stabilnie siedzieć a potem stawiać pierwsze kroki. Zobacz, jak będzie rozwijało się twoje dziecko przez najbliższy rok.

Chodzi na czworakach

Sposób, w jaki dziecko raczkuje (czworakuje), ma istotne znaczenie dla całego rozwoju ruchowego. Ręce i nogi muszą poruszać się naprzemiennie, lewa ręka – prawa noga, prawa ręka – lewa noga. Maluch nie powinien kicać jak zajączek – nogi nie mogą być ciągle razem. Niedojrzałe raczkowanie (pełzanie, poruszanie się do tyłu) może trwać jedynie 2 tygodnie, potem dziecko powinno już raczkować prawidłowo.

Przy wykonywaniu tej czynności żadna część ciała nie może być stale napięta. Jeśli tak jest, poradźmy się neurologa, który zaleci odpowiednie ćwiczenia. Ręce muszą opierać się o podłoże całkowicie wyprostowanymi dłońmi, palce nie mogą być zgięte, jakby dziecko chciało coś chwycić. Szczególnie ważna jest praca prawej ręki. Jeśli pracuje nieprawidłowo, w przyszłości maluch może mieć trudności z rysowaniem i pisaniem.

Jeszcze nie siedzi!

Dopiero, gdy dziecko całkiem sprawnie radzi sobie z raczkowaniem, jego mięśnie są odpowiednio przygotowane do tego, by mogło usiąść. Prawidłowo siedzące dziecko z łatwością zachowuje pionową postawę, nie musi się podpierać rękami. Ręce są wolne i malec wykorzystuje je do tego, by się bawić. Nie należy przyśpieszać siadania. Nie jest ważne, by dziecko wcześnie siadało, wcześnie chodziło, najważniejsze, by robiło to prawidłowo. Niektórzy pediatrzy niepotrzebnie pytają, czy pięcio-, sześciomiesięczne dziecko już siedzi. Wzbudza to tylko niepokój i prowokuje, by sadzać malca z podparciem. Sadzanie malucha, który nie jest do tego przygotowany, niczego nie przyśpieszy, może się przyczynić jedynie do skrzywień kręgosłupa.
Doładuj
Przeładuj