rozwój dziecka
fot. fotolia.com

Poznaj etapy rozwoju dziecka

Poznaj schemat rozwoju niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia. Warto znać poszczególne etapy rozwoju, by móc uchwycić ewentualne nieprawidłowości i pomóc dziecku je przezwyciężyć.
rozwój dziecka
fot. fotolia.com
Rozwój niemowlęcia w pierwszych miesiącach życia przebiega według pewnego schematu, natomiast w drugim półroczu jest bardziej zindywidualizowany. Wiele zależy od tego, jaki maluch ma temperament, jak jest przez rodziców wychowywany, czy jest noszony ciągle na rękach, czy przebywa w ciasnym łóżeczku, czy dużo czasu spędza bawiąc się swobodnie na podłodze. Ale znajomość kalendarza rozwoju dziecka bardzo pomaga we właściwym jego wspieraniu i pomaga wychwycić ewentualne deficyty.

Kołysze się w przód i w tył

Zanim niemowlę zacznie raczkować, kołysze się na kolanach w przód i w tył oraz na boki, klęcząc przy tym i opierając się na rękach. Przenoszenie ciężaru ciała w taki sposób daje mu ważne informacje. Żadne dziecko nie ruszy się z miejsca, jeśli nie poczuje, że może oderwać kończynę od podłoża i tak długo trenuje, aż będzie potrafiło wykonać ten ruch.
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.

Chodzi na czworakach

Sposób, w jaki dziecko raczkuje (czworakuje), ma istotne znaczenie dla całego rozwoju ruchowego. Ręce i nogi muszą poruszać się naprzemiennie, lewa ręka – prawa noga, prawa ręka – lewa noga. Maluch nie powinien kicać jak zajączek – nogi nie mogą być ciągle razem. Niedojrzałe raczkowanie (pełzanie, poruszanie się do tyłu) może trwać jedynie 2 tygodnie, potem dziecko powinno już raczkować prawidłowo.

Przy wykonywaniu tej czynności żadna część ciała nie może być stale napięta. Jeśli tak jest, poradźmy się neurologa, który zaleci odpowiednie ćwiczenia. Ręce muszą opierać się o podłoże całkowicie wyprostowanymi dłońmi, palce nie mogą być zgięte, jakby dziecko chciało coś chwycić. Szczególnie ważna jest praca prawej ręki. Jeśli pracuje nieprawidłowo, w przyszłości maluch może mieć trudności z rysowaniem i pisaniem.

Jeszcze nie siedzi!

Dopiero, gdy dziecko całkiem sprawnie radzi sobie z raczkowaniem, jego mięśnie są odpowiednio przygotowane do tego, by mogło usiąść. Prawidłowo siedzące dziecko z łatwością zachowuje pionową postawę, nie musi się podpierać rękami. Ręce są wolne i malec wykorzystuje je do tego, by się bawić. Nie należy przyśpieszać siadania. Nie jest ważne, by dziecko wcześnie siadało, wcześnie chodziło, najważniejsze, by robiło to prawidłowo. Niektórzy pediatrzy niepotrzebnie pytają, czy pięcio-, sześciomiesięczne dziecko już siedzi. Wzbudza to tylko niepokój i prowokuje, by sadzać malca z podparciem. Sadzanie malucha, który nie jest do tego przygotowany, niczego nie przyśpieszy, może się przyczynić jedynie do skrzywień kręgosłupa.

Zanim zacznie chodzić

Każde dziecko, które potrafi już chodzić, ma za sobą wiele etapów nauki. Najpierw podtrzymywane pod paszki „sprężynowało”, potem raczkowało, nauczyło się wstawać, następnie chodzić bokiem, trzymając się mebli. Wreszcie długo wyczekiwane pierwsze kroki! Zwróćmy uwagę, czy podczas chodzenia maluch obciąża zewnętrzne brzegi stóp. Jeśli rodzice zbyt wcześnie zaczynają prowadzić dziecko do przodu, trzymając je za obie ręce, nabiera ono złych nawyków, koślawi stopy, obciążając wewnętrzne ich krawędzie, co może spowodować płaskostopie.

Lepiej, by maluch swobodnie trenował raczkowanie, chodzenie przy meblach, a zaczął samodzielnie chodzić dopiero wtedy, gdy naprawdę będzie do tego gotowy. Trzeba umożliwić mu chodzenie boso po różnych rodzajach podłoża, stąpanie po suchym i mokrym piasku, trawie, ubitej dróżce, elastycznej wykładzinie, twardej podłodze. Wpływa to znakomicie na usprawnienie mięśni stóp i przyczynia się do odpowiedniego ukształtowania ich sklepienia.

W swoim tempie

Rozwój ruchowy niemowlęcia w okresie od 6. do 12. miesiąca życia przebiega według pewnych etapów. Podstawą, z której wynikają następne sprawności, jest prawidłowe raczkowanie i dlatego dziecko, wtedy gdy czuwa, powinno jak najwięcej czasu spędzać na brzuchu. Trzeba podkreślić, że nie jest ważne, w jakim miesiącu pojawi się określona umiejętność. Ważne, by wykonywało ją prawidłowo. Nie należy porównywać swojego maluszka z dzieckiem sąsiadów i martwić się, że jeszcze nie siada lub nie wstaje. Jeśli rodzice mają jakieś wątpliwości co do rozwoju ruchowego niemowlęcia, powinni się zgłosić do neurologa dziecięcego, który rozwieje ich niepokoje lub zaleci odpowiedni sposób postępowania. W pierwszym roku życia jest czas na korekcję tego, co nieprawidłowe.

Joanna Kieniewicz-Górska
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy