Ulicznicy
fot. materiały prasowe

Wakacje pełne zabawy, czyli X Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy ULICZNICY

Nudne lato w mieście? Nie w Gliwicach! Właśnie ruszył X Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy ULICZNICY, czyli moc atrakcji dla dzieci i dorosłych. Poznaj program festiwalu.
Ulicznicy
fot. materiały prasowe
Święto sztuki ulicznej trwa cały lipiec. Do Gliwic zjadą teatry z Francji, Hiszpanii, Rosji oraz rodzimi artyści. Narodziła się też dziecięca wersja festiwalu! A na fotografów czeka prawdziwa Bitwa.

Uliczni artyści zachwycają już po raz dziesiąty

Już po raz dziesiąty startuje Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy ULICZNICY. W programie znajdą się widowiska teatralne, występy żonglerów i bębniarzy, instalacje, warsztaty. Wszystkich, którzy lubią robić zdjęcia zapraszamy na Bitwę Fotograficzną.
 
Kto latem zawita na Śląsk? Jon Udry (UK), Cie Abozeta (Fr), La Tal (Esp), Teatr Rodziny Hałasów, Wędrujące Lalki Pana Pezo (Ru), Jordi Gali (Esp/Fr), Teatr KTO, Bra(t)ri v Tricku (Cz)  – to niektórzy z zaproszonych gości. Na ulicznej scenie zobaczymy też gospodarzy – Muzikanty pod wodzą Piotra Chlipalskiego zaprezentują premierę „Objazdowe Nieme Kino”, a kolektyw Lufcik na Korbkę przybliży specyfikę śląskich legend. Przewidziano niespodzianki i to jakie!
 
Każdy lipcowy weekend wypełnią kreatywne warsztaty i animacje dla dzieci. W Alejce FORUM rozgości się Parapusza, Hapijama, czy Teatr Barnaby. ZaParkują też„Bałwanki” z Ukrainy oraz projekt „I co było dalej”. Wydarzeniem towarzyszącym festiwalu jest plenerowy spektakl Teatru A.
Redakcja poleca: Czy wody płodowe mogą odejść bez skurczów, wyjaśnia ginekolog [WIDEO]
Odejście wód płodowych przed pojawieniem się skurczów porodowych to jeszcze nic niepokojącego. Gdy wody płodowe odejdą, warto jednak się pospieszyć i jechać do szpitala, nawet jeśli skurcze wciąż nie występują. Dlaczego to ważne − tłumaczy ginekolog.

Weekend Finałowy, 30-31 lipca

Rozprzestrzeniamy się po mieście od Parku Chopina, a w nim zaczynamy w Alejce FORUM, odwiedzamy ETNOBAZAR, dochodzimy do Starej Fabryki Drutu, a potem już aż na Rynek. Bawimy się pysznie, bez względu na to, ile mamy lat!
 
Mali ulicznicy, Stara Fabryka Drutu, ul. Dubois 22:
30.07, w sobota o 16:00  Lufcik na Korbkę ze spektaklem „Przygody małego Beboka Papioka”.
Papiok to niesforny stworek-potworek, zamieszkujący Fabrykę Drutu wraz z jej duchem opiekuńczym Piecuchem. Pewnego razu mir i spokój codziennych straszkowych obowiązków i szychtę robotnika Alojza, zakłóca rezolutna Frelka. A do tego ze swoimi sprawami narzucają się także John Baildon, pół-Szkot, pół-Hanys oraz zamieszkujący pobliską śluzę Utopiec.
Reż. Agnieszka Batóg
 

Mali ulicznicy, Alejka FORUM, Park Chopina:
W niedzielę (31.07) w Parku Chopina o 16:00 autorki projektu „I co było dalej” opowiedzą swoje „Małe historie”. Pomysł na projekt zrodził się z miłości do dzieci, do teatru, do lalek, z sentymentu do historii z cyklu “Poczytaj mi, mamo”... i z czegoś, co dziś możemy nazwać ciekawością twórczą. Ideą projektu było stworzenie spektaklu dla dzieci jako efektu poszukiwań i inspiracji zrodzonych w bezpo- średnim kontakcie z najmłodszym widzem oraz stworzenie platformy do współpracy na linii rodzice - pedagodzy - artyści.
Twórcy: Natalia Leszczyńska , Anna Szawiel, Katarzyna Mazurek

Strefa warsztatów:
Sobota, 30 lipca, 10:00 – 16:00 – Przystanek Śniadanie, ETNOBAZAR, joga na trawie, kreatywne i twórcze warsztaty Fabryka Kultury.
Niedziela, 31 lipca, 11-16:00 – ETNOBAZAR, SłodkieŻycie, warsztaty Hapijama Fun Art i Lufcik na Korbkę & Baśnie na Warsztacie:
Hapijama Fun Art – zajęcia z cieszącego się coraz większą popularnością nurtu new circus  z wykorzystaniem rekwizytów kuglarskich i innych zabawek zręcznościowych. Zajęcia ruchowe oparte na sztuce cyrkowej z elementami żonglerki, ekwilibrystyki, przyrządów zręcznościowych pomagają budować koordynację, sprawność i świetnie nadają się na trening i do zabawy. Dla uczestników w każdym wieku.
Baśnie na Warsztacie – Mateusz Świstak w akcji. Prezentacja zestawu baśni w aktorskiej, dynamicznej formie. W trakcie spotkania, pracuje nie tylko wyobraźnia - angażowane jest całe ciało i aparat mowy. Zajęcia mają charakter edukacyjno-rozrywkowy.
 
 
Uliczna Bitwa Fotograficzna, Park Chopina, 30 lipca godzina 21:00
Juror – wybitny fotograf, organizatorzy z magazunu PokochajFotografie.pl, mniej więcej setka uczestników, tłum obserwatorów żądnych emocji i pięknych obrazów, piękna pogoda, bardzo cenne nagrody i dobra rozrywka, czyli wszystkie niezbędne składniki udanej Ulicznej Bitwy Fotograficznej. W tym roku jurorem będzie Tomasz Tomaszewski – polski fotograf, twórca fotografii prasowych. Współpracownik magazynu National Geographic (jego zdjęcia znalazły się w zbiorze najlepszych fotografii NG); wykładowca fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech. Ma w dorobku liczne wystawy indywidualne w kraju i za granicą, polskie i obcojęzyczne książki, m.in. Cyganie polscy (1982), Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (1993), W poszukiwaniu Ameryki (1994). Został odznaczony Brązowym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
 
 
Teatr KTO „Peregrinus”, Rynek, 31 lipca, 18:00
Spektakl pokazuje jeden dzień z życia człowieka XXI wieku. Współczesny Everyman, którego życie "zawieszone" jest pomiędzy Domem a Pracą w korporacji "drogę przez życie" identyfikuje z "drogą do pracy".Peregrynacja w poszukiwaniu sensu jawi się jako mozół dnia powszedniego, odarty z duchowości, miłości i piękna. Świat Peregrinusa, to cywilizacja "cyfrowa" - smutna, przerażająca i groteskowa, z dominującą religią – konsumpcją. Domem Peregrinusa XXI w. jest witryna sklepu. Mobilny charakter przedstawienia eksponuje perypetie bohatera w różnych kontekstach przestrzeni miejskiej. Homo Peregrinus to sformatowana jednostka ludzka, wyzuta z uczuciowości, przewidywalna i pozbawiona indywidualnych cech.
Reż. Jerzy Zoń

Pełny program pod adresem www.ulicznicy.pl
www.facebook.com/ulicznicy
 
Park Chopina/ Rynek, Gliwice, 1 - 31 lipca 2016
Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach "Uliczników" są bezpłatne.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy