Fisher Price
fot. materiały prasowe

Jak zamienić kąpiel w prawdziwą morską przygodę?

Nie wiesz, jak zachęcić dziecko do kąpieli? Zamień zwykłą kąpiel w prawdziwą morską przygodę. Psycholog dziecięcy, dr n. hum. Justyna Korzeniewska, podpowiada, jak to zrobić.
Fisher Price
fot. materiały prasowe
Kąpiel to aktywność, której rodzice i dziecko nadają odmienne znaczenia. Dorosłych zajmują kwestie bezpiecznego przebiegu tej czynności oraz jej higieniczne efekty. Dla dzieci to okazja do zabawy, relaksu i ciekawych odkryć. Mama skupia się na odpowiedniej temperaturze wody i doborze właściwych kosmetyków. Tata przed zakończeniem mycia sprawdzi stan czystości wszystkich partii ciała. Natomiast maluszek jest zaabsorbowany robieniem fal, przelewaniem strumienia wody, zabawą pianą mydlaną, a na koniec upewni się, czy wypróbował wszystkie wodne zabawy.

Po co dziecku zabawki do kąpieli?

Połączenie tych różnych celów i motywacji jest możliwe przy użyciu odpowiednich akcesoriów. Dzięki atrakcyjnym zabawkom dziecko jest radosne i lepiej współpracuje podczas kąpieli. Nie traci humoru nawet w trakcie mycia głowy, tak jakby zabawki dodawały mu odwagi. Takie właściwości mają „Przyjaciele z wanny”, „Łódeczki do wanny” i „Kąpielowy słonik z przyjaciółmi” od Fisher-Price®.
Pogodzenie bezpieczeństwa z przyjemnością kąpieli nie należy do łatwych zadań nawet w przypadku dzieci oswojonych z wodą. Maluchy znajdujące przyjemność w pluskaniu się nie zachowują koniecznej ostrożności. Natomiast dzieci bardziej lękliwe bronią się: nie chcą siedzieć spokojnie i próbują wstawać w wannie, co jest bezpośrednim zagrożeniem ich bezpieczeństwa. Właściwe zabawki mogą zachęcić do spokojnego siedzenia w wannie rozbrykane maluszki, jak również pomóc czerpać przyjemność z pluskania się w wodzie tym dzieciom, które początkowo tego nie lubią. Przeniesione z wanny do brodzika lub małego basenu, w którym maluszek rozpoczyna naukę pływania, pomogą czuć się bezpiecznie w tych nowych wodnych okolicznościach. Podobnie, towarzysząc dziecku podczas wakacyjnego plażowania, zachęcą do zabawy w wodzie przy brzegu, aby stopniowo oswajać z morską falą.

Zabawki, które uczą, bawią i ułatwiają rodzicom kąpiel dziecka

Przyjaciele z wanny to pozornie proste zabawki, ale jednocześnie zaskakujące zjawiska, zaciekawiające i rozbawiające malucha. Dziecko przy pomocy muszelki wlewa wodę do sympatycznych zwierzątek, a ona wypływa i tryska z nich na różne sposoby. Z wieloryba rozpryskuje się jak z prysznica, z rozgwiazdy cieknie pulsującym strumieniem, a krab najpierw przelewa ją do wiaderka, a potem chlusta energicznie. Nalewanie wody do muszelki i przelewanie jej przez prysznic wieloryba, młynek rozgwiazdy lub wiaderko kraba oswaja ze strumieniem wody. Dzięki temu nawet dzieci obawiające się ruchu wody polubią kąpiele. Łódeczki dla słonia, hipopotama i zebry zachęcają dziecko do siedzenia w wannie i urządzania prawdziwych rejsów.
Możliwość wkładania i wyjmowania do łódek tych morskich podróżników utrzyma na dłużej dziecko w kąpieli, a rodzicowi pozwoli w tym czasie namydlić i spłukać całe jego ciało. Słonik z siatką do wyławiania zwierzątek, tygryska, zebry i małpki, zachęca do zanurzania ramion w wodzie i skupia uwagę na zabawie, odwracając ją od mniej lubianych elementów kąpieli, jak np. mycia głowy.

Nieprzypadkowo w nazwach tych zabawek użyte są określenia „przyjaciele”. Zabawki te to sprzymierzeńcy rodziców, pomagający połączyć bezpieczną kąpiel z atrakcyjną zabawą, a dla dziecka wspaniali kompani wodnych przygód – zarówno w domu, jak i na wakacjach.

dr n. hum. Justyna Korzeniewska – psycholog dziecięcy
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy