zmarła 14-miesięczna dziewczynka zarażona pneumokokami
fot. Adobe Stock

Poznań: zmarła 14-miesięczna dziewczynka. Powód? Rodzice odmówili szczepienia

Rodzice do końca chcieli leczyć dziecko wbrew zaleceniom lekarskim. Nawet gdy maleństwo było już na oddziale intensywnej terapii, chcieli, aby podawano mu... witaminę C. W ich obronie stanął znany uzdrowiciel promujący kontrowersyjne metody leczenia.
Agnieszka Majchrzak
zmarła 14-miesięczna dziewczynka zarażona pneumokokami
fot. Adobe Stock
Maleństwo trafiło do szpitala w bardzo złym stanie. Teraz lekarze oskarżani są przez domorosłego uzdrowiciela, że to z ich winy zmarła dziewczynka. W tej sytuacji złożono zawiadomienie do prokuratury.

Rodzice odmówili szczepienia przeciw pneumokokom

Dziewczynka została zarażona pneumokokami i nie była szczepiona. Do poznańskiej Kliniki Chorób Zakaźnych i Neurologii Dziecięcej trafiła 22 października nad ranem. Była nieprzytomna, położono ją na oddziale intensywnej terapii - poinformowała prof. Magdalena Figlerowicz. Choroba była bardzo zaawansowana. Rodzice zażądali, aby dziecku podano witaminę C, krytykowali sposób leczenia lekarzy.
  [content:0_4402,0_7124,2_1185,1_2608:GALGallery]

Lekarze od samego początku podejrzewali, że dziecko cierpi na "ogólnoustrojowe, szybko rozwijające się zakażenie – posocznicę". To efekt zarażenia się pneumokokami. Podczas wywiadu lekarskiego rodzice przyznali, że nie zaszczepili dziewczynki przeciwko pneumokokom. Ten rodzaj szczepienia jest w Polsce darmowy od 2017 roku. Rezygnacja ze szczepienia była ich samodzielną decyzją.
Redakcja poleca: Dlaczego warto szczepić dzieci przeciwko pneumokokom i meningokokom? [WIDEO]
O tym, jak bardzo niebezpieczne dla życia i zdrowia dziecka może być zakażenie bakterią pneumokokową i meningokokową mówi Aneta Górska- Kot, ordynator oddziału pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

„Najchętniej odrąbałbym im te durne lekarskie łby”

W sprawie śmierci dziewczynki głos zabrał znany z promowania kontrowersyjnych naturalnych metod leczenia Jerzy Zięba. Ogłosił na Facebooku, że dziewczynka zmarła na sepsę. Przy okazji w niewybredny sposób zaatakował lekarzy ze szpitala w Poznaniu. „Najchętniej odrąbałbym im te durne lekarskie łby zawierające bezużyteczną substancję, jaką są ich gówniane, bezlitosne lekarskie mózgi z licencją na zabijanie" - napisał na Facebooku.

Post został usunięty, jednak zachowali go przedstawiciele profilu ANTY-Ukryte Terapie - Bzdury Jerzego, którzy walczą z pseudoteoriami Zięby. Wielkopolska Izba Lekarska złożyła w sprawie wpisu zawiadomienia do prokuratury.

Zięba nie ukończył studiów związanych z medycyną, jednak zgromadził rzesze zwolenników, którzy wierzą w jego kontrowersyjne i niepotwierdzone teorie np. o tym, że raka można leczyć witaminą C. Sam siebie nazywa "naturoterapeutą i dyplomowanym hipnoterapeutą". Jest częstym gościem paneli dyskusyjnych z udziałem m.in. antyszczepionkowców.

Uważaj na podstępne pneumokoki

Streptococcus pneumoniae, czyli pneumokoki, wywołują m.in. zapalenie ucha środkowego, zatok i płuc. Gdy przenikną do krwi lub płynu mózgowo-rdzeniowego, mogą wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a nawet sepsę. Pneumokoki są często odporne na antybiotyki, ale przed zakażeniami wywołanymi przez lekooporne szczepy chronią szczepienia, które od 2017 roku są obowiązkowe.

Pneumokoki to bakterie z grupy paciorkowców i są jedną z najczęstszych przyczyn zakażeń. Szacuje się, że ich nosicielami jest ponad 25 proc. dzieci wychowywanych w domu i prawie 60 proc. dzieci chodzących do żłobka. 

Czy łatwo zarazić się pneumokokami?

Niestety tak, bakteria przenosi się drogą kropelkową. Aby stać się jej nosicielem wystarczy:
 
  • bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem,
  • wdychanie tego samego powietrza,
  • picie z tej samej butelki.

Na zakażenie są szczególnie narażone dzieci często przebywające w dużych skupiskach ludzi, np. żłobku czy przedszkolu. Ze względu na nierozwiniętą jeszcze w pełni odporność, najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych wywołanych pneumokokami notuje się u dzieci do 2. roku życia.

Obowiązkowe szczepienia przeciw pneumokokom

Dziecko dostaje bezpłatną szczepionkę w 2. miesiącu życia, a kolejną dawkę po 8 tygodniach. W 13-15 miesiącu życia otrzymuje dawkę uzupełniającą. Dzieci z określonych grup ryzyka dostają 3 dawki w 1. roku życia oraz dawkę uzupełniającą w 2. roku życia.

Napiszcie w komentarzach, czy zaszczepiłyście dzieci przeciw pneumokokom.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 

Źródło: fakt

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy