Kiedy mozna poczuć pierwsze ruchy dziecka
fot. RF

Późne macierzyństwo – sposób na przedłużenie młodości?

Późne macierzyństwo jest coraz bardziej popularne. Coraz więcej kobiet decyduje się na ciążę po 30. czy nawet po 40. roku życia. Wiele z nich wspaniale znosi ciążę i twierdzi, że późniejsze macierzyństwo to doskonały sposób na przedłużenie młodości.
Kiedy mozna poczuć pierwsze ruchy dziecka
fot. RF
Młodość dzięki ciąży? Wiele mam uważa, że ciąża odmładza, a późniejsze macierzyństwo jest sposobem na zachowanie wigoru, zdrowia i dobrego samopoczucia. I to nie tylko dlatego, że później zostaniesz babcią…

Kobiety coraz później decydują się na pierwsze dziecko

Nie tylko znane gwiazdy, które wcześniej nie miały czasu na macierzyństwo, bo skupione były na robieniu kariery, zostają mamami po  40. Halle Berry, która drugie dziecko urodziła mając 46 lat, czy Salma Hayek, która swoją pierwszą córkę urodziła w wieku 41 lat, nie są wyjątkami.

Przeczytaj też, czym różnią się bezpłodność i niepłodność

W Polsce średni wiek urodzenia pierwszego dziecka tez się przesuwa – w 2000 roku było to niewiele ponad 23 lata, dziś to już ponad 27 lat. Badania pokazują, że kobiety, które zdecydowały się na dziecko po trzydziestce żyją dłużej niż młode mamy. Później też zauważają pierwsze oznaki starzenia. I to nie tylko te fizyczne – ich organizm jest zdrowszy i mniej narażony na niektóre rodzaje nowotworów.

Przeczytaj też, jak poprawić męską płodność
Redakcja poleca: To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia – film
Ciąża po 30-tce zdarza się dziś dosyć często. Czy wymaga specjalnego nadzoru? A co z ciążą po 40-tce, czy wiąże się z ryzykiem? Sprawdź!

Późniejsza ciąża – dłuższa młodość

W czasie ciąży kobiecy organizm jest w stanie otrzymać i wykorzystać komórki macierzyste. To komórki, które mają niezwykłą zdolność przekształcania się w niemal dowolną komórkę organizmu, regenerują więc te tkanki, które tego potrzebują. To nie wszystko – mamy, które decydują się na dziecko w 3 dekadzie życia, są mniej narażone na nowotwory jajnika i szyjki macicy. Poród i ciąża po 30. pomagają oczyścić narządy rodne ze starych komórek endometrium, które wyściela narządy rodne i złuszcza się średnio co miesiąc w kolejnych cyklach. Zalegające komórki endometrium zwiększają ryzyko zapadalności na nowotwory narządów rodnych.

Ciąża około 40 – warto czy nie?

Specjaliści nie są zgodni co do tego, jaki wiek jest najlepszy dla kobiety na ciążę. Z biologicznego punktu widzenia organizm najlepiej jest przygotowany przed 30. rokiem życia. Profesor psychologii Jean Twenge z San Diego State University radzi jednak kobietom, aby w ogóle nie myślały o ciąży przed 35. urodzinami. Uważa, że wtedy kobieta jest najlepiej przygotowana do macierzyństwa i jej sytuacja pozwala się skupić na dziecku. 
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy