Polki zwlekają z macierzyństwem – film

Marzenia o powiększeniu rodziny kobiety realizują coraz później, ponieważ wcześniej szukają poczucia bezpieczeństwa. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, liczba pań, które urodziły pierwsze dziecko, mając 35–39 lat, wzrosła w ciągu ostatnich lat o 70%.
Starania o dziecko po 30. lub 40. roku życia nikogo już nie dziwią. W zasadzie (dzięki osiągnięciom medycyny, inseminacji i in vitro) każda z 3 kobiet, które są na zdjęciu powyżej mogłaby zajść w ciążę.

Blisko 45% Polek jako przyczynę późnego macierzyństwa wskazuje brak stabilizacji finansowej. Rodzinne wartości także odchodzą dziś na dalszy plan. Podążamy za współczesnymi trendami i stawiamy raczej na karierę oraz samorealizację. Na dziecko często brakuje czasu i sił.

Sprawdź: Jak się przygotować do ciąży po 40.?

Jak twierdzi Ewelina Wojtków, psycholog z firmy Telemedi.co: „Problem nie dotyczy wyłącznie kobiet. Porównując dzisiejszego dwudziestokilkuletniego mężczyznę z jego równolatkiem sprzed 30 lat, dostrzeglibyśmy duże rozbieżności w zakresie stawiania sobie celów i ogólnie – podejścia do życia”.

Późne rodzicielstwo – wady i zalety

Decyzja o ciąży po 30. lub 40. roku życia ma swoje plusy. Starsze mamy zwykle są już stabilne zawodowo i finansowo, co pozytywnie wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa i świadomość własnej wartości. Lepiej realizują propagowany przez media model kobiety multifunkcjonalnej, perfekcyjnie wykonującej wszystkie swoje obowiązki. Są bardziej asertywne. Potrafią koncentrować się na celach i potrzebach, które rzeczywiście są ważne dla nich i dziecka. To jednak nie koniec korzyści. Ciąża w późniejszym wieku psychicznie odmładza. Panie mobilizują się, by stworzyć „gniazdo” dla swojej pociechy. To dlatego tak chętnie zajmują się wówczas urządzaniem dziecięcego pokoiku.

Przeczytaj: Późne macierzyństwo – sposób na przedłużenie młodości

Ekspertka przestrzega jednak przed problemami, z którymi mogą się spotkać starsze mamy: „Ciąża to duże obciążenie dla organizmu, tymczasem jego wydolność maleje wraz z wiekiem. Zwiększa się też ryzyko urodzenia dziecka z wadą genetyczną, ponieważ jakość komórek jajowych się pogarsza. Dlatego należy pamiętać o regularnych wizytach u lekarza, dbać o siebie i wraz ze specjalistą kontrolować przebieg ciąży”.

źródło: www.infoWire.pl

Poznaj: 5 badań, które trzeba zrobić, jeśli nie możesz zajść w ciążę
 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy