GRY
 
 

Dzieci starszych mam lepiej się rozwijają! – informują naukowcy

Dziś kobiety nie boją się "późnego macierzyństwa". Okazuje się, że urodzenie dziecka po 35. roku życia może przynieść maluchowi wiele korzyści. Sprawdź, jakich!

Późne macierzyństwo może przynieść korzyści dziecku i matce
fot. Fotolia
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dzieci kobiet, które rodziły pomiędzy 25. a 29. rokiem życia, osiągały lepsze wyniki podczas testów zdolności poznawczych. Po 2001 roku ta tendencja się odwróciła. Dziś w testach lepiej radzą sobie dzieci urodzone przez kobiety pomiędzy 35. a 39. rokiem życia.

Późne macierzyństwo to lepsze zdolności poznawcze dziecka

Badacze z London School of Economics and Political Science i Instytutu Badań Demograficznych im. Maksa Plancka w Rostocku przeanalizowali badania przeprowadzone na dzieciach w wieku 10-11 lat w 1958, 1970 i 2001 roku. Okazało się, że od 2001 roku dzieci starszych kobiet zaczęły coraz lepiej sobie radzić w testach zdolności poznawczych i zaczęły osiągać lepsze wyniki od dzieci młodszych mam. Autorzy badania wyjaśniają, że obecnie kobiety później decydują się na urodzenie dziecka, są lepiej wykształcone, bardziej świadome zagrożeń, wiedzą, jak dbać o siebie i dziecko w czasie ciąży, nie korzystają z używek (przede wszystkim papierosów) w takim stopniu, jak kiedyś.

Zdolności poznawcze to przede wszystkim:
  • Rozumowanie, myślenie logiczne – wykorzystywanie zdobytej wiedzy, rozumienie sensu.
  • Procesy sensoryczne – wykorzystywanie zmysłów.
  • Pamięć – umiejętność zapamiętywania i przypominania.
  • Umiejętność koncentracji – zdolność do wyeliminowania z otoczenia niepotrzebnych bodźców i skupienia się na jednym wybranym.
Zdolności poznawcze pozwalają nam funkcjonować w codziennym świecie. Dzięki nim nawiązujemy relacje z ludźmi, odczuwamy emocje, możemy kontrolować swoje zachowanie.

To nie jedyna korzyść, jaką niesie za sobą późne macierzyństwo. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o odkryciu badaczy z Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Udowodnili, że kobiety, które decydują się na dziecko po 35. roku życia, mają mniejsze problemy z pamięcią w wieku menopauzalnym.

Czy to przekonuje was do późnego macierzyństwa? Ile miałyście lat, kiedy urodziłyście pierwsze dziecko?

Czytaj także: Udowodniono, że ciąża zmienia mózg kobiety!

Źródło: rynekzdrowia.pl, neurogra.pl
Redakcja poleca: To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia – film
Ciąża po 30-tce zdarza się dziś dosyć często. Czy wymaga specjalnego nadzoru? A co z ciążą po 40-tce, czy wiąże się z ryzykiem? Sprawdź!
Doładuj
Przeładuj