GRY
 
 

Pozycje do karmienia noworodka

Co zrobić, by karmienie się powiodło. Prawidłowe przystawianie do piersi, odpowiednia pozycja i Twój spokój to już trzy czwarte sukcesu.

karmienie piersią, pozycja leżąca do karmienia piersią
fot. Iza Zborowska

Zazwyczaj na karmieniu noworodka spędzasz kilka albo nawet kilkanaście godzin dziennie. W tym czasie dajesz dziecku nie tylko pożywienie, ale także swoje ciepło i czułość. To więc ważne, by nie towarzyszył im stres. Oto nasz poradniczek dla początkujących mam.

Najwygodniej karmi się w obszernym fotelu z wygodnym podparciem pod plecy. Innym dobrym wyjściem, szczególnie w pierwszych dniach po porodzie i nocą, jest karmienie na łóżku – na leżąco lub siedząc i opierając się o poduszki.

  • Podczas karmieniu noworodka zadbaj o spokój. Ścisz dzwonek telefonu, nie odrywaj się do innych zajęć. Możesz włączyć relaksującą muzykę. Stres zaburza laktację, może też udzielić się dziecku. Jeśli jesteś bardzo zdenerwowana, najpierw postaraj się wyciszyć, pooddychaj głęboko, poczytaj przez chwilę.
  • Przed karmieniem noworodka przygotuj pieluchę, by ochronić swoje ubranie (mleko z drugiej piersi może wyciekać samoistnie), a także coś do picia i, ewentualnie, przekąskę.
  • Podczas karmieniu noworodka usiądź jak najwygodniej i sprawdź, czy główka malca jest na wprost piersi, buzia na wprost brodawki, a ucho, ramię i biodro w jednej linii. Jego brzuszek też powinien być zwrócony do Ciebie.
  • Podczas karmieniu noworodka właściwie ułóż palce na piersi. Czterema palcami podtrzymuj ją od spodu, kciuk ułóż na niej. Nie dotykaj brodawki ani jej otoczki. Nie chwytaj też piersi kciukiem i palcem wskazującym. Ucisk może być wtedy zbyt silny, co grozi zatkaniem przewodu mlecznego.
  • Poczekaj, aż noworodek szeroko otworzy usta. Możesz go do tego zachęcić, dotykając sutkiem jego buzi. Następnie energicznie nałóż malucha na pierś. Nie pochylaj się nad nim, żeby wcisnąć mu pierś do buzi – chodzi bowiem o to, by maleństwo przystawiać do piersi, a nie mu ją podawać.
  • Upewnij się, że noworodek dobrze chwycił brodawkę. Prawidłowo przystawiony noworodek obejmuje całą brodawkę wraz z jej otoczką. Język, tworząc rynienkę, obejmuje pierś od dołu, pokrywa dolne dziąsła i wargę. Dziecko ssie miarowo, głęboko, jest spokojne, słychać rytmiczne połykanie.
  • Gdy chcesz odstawić noworodka, najpierw wsuń mały palec pomiędzy jego dziąsła i dopiero potem spokojnie wyjmij z jego buzi pierś.

Kto Ci pomoże w zakresie karmienia noworodka

Jeśli podejrzewasz, że dziecko źle chwyta pierś – podczas karmienia denerwuje się, często wypuszcza i ponownie chwyta brodawkę – poszukaj pomocy. Najlepiej w poradni laktacyjnej – mieszczą się one przy szpitalach położniczych.
Problemy wynikają często z niewłaściwego przystawiania dziecka, bywają też skutkiem budowy anatomicznej jamy ustnej. Gdy noworodek ma za krótkie wędzidełko podjęzykowe, może nie być w stanie chwycić piersi. Konsultant laktacyjny doradzi Ci, co robić. Czasem wystarczy skorygować pozycję, swoją lub malucha, niekiedy potrzebny jest masaż wędzidełka, ewentualnie jego podcięcie, co umożliwi dziecku prawidłowe ssanie.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 3
Zobacz, jak karmić dziecko w pozycji spod pachy.

Wybierz pozycję do karmienie noworodka

1. Karmienie noworodka w pozycji klasycznej. Dziecko jest przytulone brzuszkiem do Twego brzucha. Musi być całe zwrócone do Ciebie, a nie mieć jedynie obróconą główkę bo wtedy jest mu niewygodnie, z trudem połyka i oddycha. Główka opiera się w zgięciu Twego łokcia. Przedramieniem podtrzymujesz mu plecki.

2. Karmienie noworodka w pozycji  krzyżowej. Gdy dziecko słabo ssie, ma obniżone napięcie mięśniowe, a także dla wcześniaków, ponieważ daje większą kontrolę nad główką i buzią maleństwa. Karmiąc z lewej piersi, lewą ręką podtrzymujesz pierś od strony pachy, a prawą obejmujesz dziecko i podtrzymujesz mu główkę.

3. Karmienie noworodka spod pachy. Jeśli masz duży biust, płaskie lub wklęsłe brodawki, jesteś po cięciu cesarskim. Również w przypadku dzieci, które słabo ssą, wcześniaków oraz bliźniaków (możesz je karmić jednocześnie). Dziecko trzymasz na przedramieniu, główkę podtrzymujesz dłonią z przodu, przy piersi, nóżki są z tyłu.

4. Karmienie noworodka na boku. Dobra nocą i po porodzie. Leżysz z głową na poduszkach. Dziecko, na boczku, otaczasz ramieniem. Możesz położyć je bezpośrednio na materacu – wtedy rękę trzymaj pod swoją głową, a za plecami malca ułóż wałek z kocyka. Między kolana włóż jasiek – to rozluźni ciało. Nie podpieraj się łokciem!

5. Karmienie noworodka na plecach. Polecana po cesarskim cięciu w znieczuleniu przewodowym i wtedy, gdy pokarm wypływa bardzo szybko i obficie, gdyż chroni przed zakrztuszeniem. Dobra także, jeśli dziecko chowa język. Leżysz płasko na plecach, malec spoczywa na Twoim brzuchu w poprzek i chwyta pierś od góry.

konsultacja: mgr Elżbieta Bartha międzynarodowy konsultant laktacyjny.
Założycielka poradni laktacyjnej w Szpitalu im. Świętej Rodziny w Warszawie, w której do dziś pomaga mamom i ich maleństwom.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!