pozycje do karmienia piersią
fot. Adobe Stock

Najlepsze pozycje do karmienia piersią: wygodne nawet po cesarce, na leżąco i na brzuchu [PRZETESTOWANE]

Znajdź najlepszą pozycję do karmienia piersią dla ciebie i twojego dziecka. Nie ma znaczenia czy rodziłaś naturalnie czy po cesarce – w każdej sytuacji można znaleźć pozycję idealną.
Martyna Pstrąg
pozycje do karmienia piersią
fot. Adobe Stock

Zanim wybierzesz pozycję do karmienia, zadbaj o swoje otoczenie. Najwygodniej karmi się piersią w obszernym fotelu z solidnym podparciem pod plecy. Innym dobrym wyjściem, szczególnie w pierwszych dniach po porodzie i nocą, jest karmienie na łóżku – na leżąco lub siedząc i opierając się o poduszki. Ale to nie jedyne możliwości. Poznaj najlepsze pozycje do karmienia.

Spis treści:

 1. Pozycja klasyczna do karmienia
 2. Pozycja krzyżowa do karmienia
 3. Pozycja spod pachy do karmienia
 4. Pozycja na boku do karmienia
 5. Pozycja na plecach do karmienia

​Pozycje do karmienia piersią: jak zacząć?

Wybierając pozycję do karmienia, usiądź jak najwygodniej i sprawdź, czy główka malca jest na wprost piersi, buzia na wprost brodawki, a ucho, ramię i biodro w jednej linii. Jego brzuszek też powinien być zwrócony do ciebie. Poza tym:

 • Podczas karmienia noworodka zadbaj o spokój. Ścisz dzwonek telefonu, nie odrywaj się do innych zajęć. Możesz włączyć relaksującą muzykę. Stres zaburza laktację, może też udzielić się dziecku. Jeśli jesteś bardzo zdenerwowana, zanim szukać odpowiedniej pozycji do karmienia, najpierw postaraj się wyciszyć, pooddychaj głęboko, poczytaj przez chwilę.
 • Przed karmieniem noworodka przygotuj pieluchę, by ochronić swoje ubranie (mleko z drugiej piersi może wyciekać samoistnie), a także coś do picia i, ewentualnie, przekąskę.
 • Gdy już przyjmiesz pozycję do karmienia, właściwie ułóż palce na piersi. Czterema palcami podtrzymuj ją od spodu, kciuk ułóż na niej. Nie dotykaj brodawki ani jej otoczki. Nie chwytaj też piersi kciukiem i palcem wskazującym. Ucisk może być wtedy zbyt silny, co grozi zatkaniem przewodu mlecznego.
 • W pozycji do karmienia poczekaj, aż noworodek szeroko otworzy usta. Możesz go do tego zachęcić, dotykając sutkiem jego buzi. Następnie energicznie nałóż malucha na pierś. Nie pochylaj się nad nim, żeby wcisnąć mu pierś do buzi – chodzi bowiem o to, by maleństwo przystawiać do piersi, a nie mu ją podawać.
 • Upewnij się, że noworodek dobrze chwycił brodawkę. Prawidłowo przystawiony noworodek obejmuje całą brodawkę wraz z jej otoczką. Język, tworząc rynienkę, obejmuje pierś od dołu, pokrywa dolne dziąsła i wargę. Dziecko ssie miarowo, głęboko, jest spokojne, słychać rytmiczne połykanie.
 • Gdy chcesz odstawić noworodka, najpierw wsuń mały palec pomiędzy jego dziąsła i dopiero potem spokojnie wyjmij z jego buzi pierś.
Jeśli podejrzewasz, że dziecko źle chwyta pierś – podczas karmienia denerwuje się, często wypuszcza i ponownie chwyta brodawkę i nie pomaga nawet zmiana pozycji do karmienia – poszukaj pomocy. Najlepiej w poradni laktacyjnej – mieszczą się one przy szpitalach położniczych. Problemy wynikają często ze złej pozycji do karmienia, niewłaściwego przystawiania dziecka, bywają też skutkiem budowy anatomicznej jamy ustnej. Gdy noworodek ma za krótkie wędzidełko podjęzykowe, może nie być w stanie chwycić piersi. Konsultant laktacyjny doradzi ci, co robić. Czasem wystarczy skorygować pozycję do karmienia, swoją lub malucha, niekiedy potrzebny jest masaż wędzidełka, ewentualnie jego podcięcie, co umożliwi dziecku prawidłowe ssanie.
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

Najlepsze pozycje do karmienia piersią

Wybierz taką pozycję do karmienia piersią, która zapewni komfort i tobie, i dziecku. Pozycje do karmienia możesz zmieniać, w zależności od samopoczucia i potrzeb.

Pozycja klasyczna do karmienia

W tej pozycji dziecko jest przytulone brzuszkiem do twojego brzucha. Musi być całe zwrócone do ciebie, a nie mieć jedynie obróconą główkę, bo wtedy jest mu niewygodnie, z trudem połyka pokarm i oddycha. Główka opiera się w zgięciu twego łokcia. W pozycji klasycznej przedramieniem podtrzymujesz dziecku plecki.

Pozycja krzyżowa do karmienia 

To pozycja zalecana wtedy, gdy dziecko słabo ssie, ma obniżone napięcie mięśniowe, dobra także dla wcześniaków, ponieważ daje większą kontrolę nad główką i buzią maleństwa. W pozycji krzyżowej karmiąc z lewej piersi, lewą ręką podtrzymujesz pierś od strony pachy, a prawą obejmujesz dziecko i podtrzymujesz mu główkę.

Wypróbuj taką poduszkę do karmienia piersią − to będzie ogromna ulga dla twojego kręgosłupa!

Pozycja spod pachy do karmienia 

Pozycja spod pachy będzie idealna, jeśli masz duży biust, płaskie lub wklęsłe brodawki lub jesteś po cięciu cesarskim. Sprawdzi się również w przypadku dzieci, które słabo ssą, wcześniaków oraz bliźniaków (możesz je karmić jednocześnie). W pozycji spod pachy dziecko trzymasz na przedramieniu, główkę podtrzymujesz dłonią z przodu, przy piersi, nóżki są z tyłu.

Osłonki na piersi pomogą ci, jeśli bolą cię brodawki:

Pozycja na boku do karmienia

To pozycja dobra nocą i tuż po porodzie. W pozycji na boku leżysz z głową na poduszkach. Dziecko, na boczku, otaczasz ramieniem. Możesz położyć je bezpośrednio na materacu – wtedy rękę trzymaj pod swoją głową, a za plecami malca ułóż wałek z kocyka. Między kolana włóż jasiek – to rozluźni ciało. W pozycji na boku nie podpieraj się łokciem!

Pozycja na plecach do karmienia

Pozycja polecana po cesarskim cięciu w znieczuleniu przewodowym i wtedy, gdy pokarm wypływa bardzo szybko i obficie. Pozycja na plecach chroni dziecko przed zakrztuszeniem. Jest także dobra, jeśli dziecko chowa język. W tej pozycji do karmienia leżysz płasko na plecach, dziecko spoczywa na twoim brzuchu w poprzek i chwyta pierś od góry.

Zobacz też:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy