Karmienie piersią
fot. AdobeStock

5 najlepszych pozycji do karmienia piersią

Dobra pozycja do karmienia piersią to klucz do sukcesu w karmieniu naturalnym. Oto pięć najlepszych pozycji do karmienia piersią polecanych przez naszych specjalistów. Wybierz jedną z pozycji, a twój noworodek będzie najadać się do syta, a ty unikniesz problemów z bolesnymi brodawkami.
Aleksandra Sokalska
Karmienie piersią
fot. AdobeStock


1. Pozycja do karmienia piersią klasyczna

Usiądź na krześle lub fotelu, tak by twoje plecy były wyprostowane i dobrze podparte. Nogi oprzyj na podłodze lub podnóżku. Zadbaj o to, aby w czasie karmienia nie pochylać się, nie skręcać tułowia, siedzieć wygodnie. Postaraj się o kilka małych poduszek, którymi podeprzesz swoje ramię i spoczywającego na nim noworodka. Pamiętaj o rozluźnieniu wszystkich mięśni. Dziecko ułóż na boku, tak by było przytulone brzuszkiem do twojego brzucha. Jego główkę oprzyj w swoim zgięciu łokciowym, przedramieniem podtrzymuj jego plecy, a dłonią pupę. Sprawdź, czy ucho, ramię i biodro dziecka znajdują się w linii prostej. Dzięki temu ciebie nie bolą plecy, a smyk uniknie w przyszłości wady postawy.

 Sprawdź inne pozycje do karmienia piersią


Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.

2. Pozycja do karmienia piersią krzyżowa 

Usiądź na krześle lub fotelu, tak by twoje plecy były wyprostowane i dobrze podparte. Nogi oprzyj na podłodze lub podnóżku. Zadbaj o to, aby w czasie karmienia nie pochylać się, nie skręcać tułowia, siedzieć wygodnie. Noworodka ułóż podobnie jak w pozycji klasycznej, tylko trzymaj go ręką przeciwną do piersi, z której go karmisz. Twoja dłoń powinna podpierać kark i główkę dziecka, a przedramię jego plecy.

Z tej pozycji warto korzystać, gdy masz kłopot z karmieniem energicznego, kręcącego główką niemowlaka lub wcześniaka czy dziecka, które nie chce piersi – przytrzymując jego główkę dłonią, będziesz mogła precyzyjnie przystawić dziecko do piersi.

 
Sprawdź inne pozycje do karmienia piersią


3. Pozycja do karmienia piersią spod pachy, tzw. pozycja futbolowa

Usiądź w fotelu lub na kanapie, pod plecy wsuń poduszkę. Z boku i na kolanach ułóż małe poduszki lub zrolowany koc, które będą podpierały dziecko i Twoją rękę. Noworodka trzymaj tak, by jego główka znajdowała się na wysokości piersi, brzuszek zaś był przytulony do twojego boku, a nóżki leżały pod twoją pachą. Podtrzymuj dłonią główkę i kark dziecka, a przedramieniem jego plecy. Nie pochylaj się, raczej niemowlę podnieś wyżej, tak abyś mogła siedzieć wyprostowana.

Pozycja spod pachy jest wygodna dla mamy z dużym biustem, a także w przypadku płaskich lub wklęsłych brodawek; wskazana, gdy masz zastój pokarmu i zapalenie piersi (gdy ogniska zapalne znajdują się w bocznych segmentach piersi).

 Sprawdź inne pozycje do karmienia piersią


4. Pozycja do karmienia piersią leżąca

Połóż się na boku, twoje ramię powinno być oparte na podłożu, głowa nieco wyżej na poduszce. Pod plecy i między kolana włóż małe poduszki. Dziecko ułóż na swoim ramieniu, przytulone brzuszkiem do twojego brzucha. Jego buzia powinna znajdować się naprzeciwko twoich piersi. Plecy dziecka podeprzyj poduszką, by nie odsuwało się od ciebie w czasie karmienia.

Warto nauczyć się karmić w ten sposób, wówczas nocne karmienie piersią nie będzie uciążliwe, a w dzień będziesz miała okazję, by odpocząć. Karmiąc w pozycji leżącej, nigdy nie opieraj się na łokciu!


 Sprawdź inne pozycje do karmienia piersią


5. Pozycja do karmienia piersią po cesarskim cięciu

W tym przypadku niezbędna jest pomoc drugiej osoby, np. położnej, partnera. Leżysz na plecach, twoja głowa powinna być oparta na wysokiej poduszce. Dziecko jest ułożone na tobie albo przy boku. Obejmujesz malca ramieniem, tak by jego głowa oparła się o twoje ramię i znajdowała się na wysokości piersi. Ramię warto podeprzeć poduszkami. Zwracaj szczególną uwagę na to, czy nosek dziecka nie jest zatkany przez dotykającą do niego pierś.

Mama po cesarskim cięciu może wybrać do kolejnych karmień także pozycję leżącą lub spod pachy.

 


 

Sprawdź również, czego nie możesz karmiąc piersią

Oceń artykuł

Ocena 4 na 12 głosy

Zobacz także

Popularne tematy