Ty rodzisz, ty wybierasz pozycję!

Jeśli wierzysz, że jesteś w stanie sama urodzić dziecko, że drzemią w tobie naturalne siły, które ci w tym pomogą, masz szansę na poród aktywny. To ty będziesz decydować o wyborze pozycji.
ciąża, poród, brzuch w ciąży, infekcje intymne w ciąży, grzybica pochwy w ciąży
Myśląc o porodzie, widzisz siebie leżącą na łóżku, otoczoną położnymi i lekarzami, którzy wydają ci polecenia? Jeśli tak, to wyobrażasz sobie poród bierny. Poród aktywny nie odbywa się na leżąco (co najwyżej w jednej z jego faz). Ale to nie jedyne rozróżnienie. Aktywność podczas porodu to też chęć wzięcia na siebie odpowiedzialności za to, w jaki sposób urodzisz dziecko, i traktowania personelu medycznego jak osób, które mogą w tym pomóc. Ta postawa wynika z przekonania, że natura wyposażyła kobietę tak, by mogła urodzić dziecko.

Czy ten mechanizm zadziała?
W świecie wysokich technologii, szczegółowych procedur, dokładnych instrukcji nagle masz zdać się na coś, co jest nieuchwytne, nieprzewidywalne, czego do tej pory nie widziałaś, nie czułaś – i to w tak ważnej chwili jak narodziny dziecka. Nic dziwnego, że mogą pojawić się wątpliwości. Skąd wiadomo, że natura podpowie, kiedy i co robić? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, a w zdobyciu przekonania, że wszystko będzie dobrze, pomoże wiedza o przebiegu porodu.

Tego się nie da zaplanować
To, w jakiej pozycji urodzisz, trudno przewidzieć. Jeśli posłuchasz swego ciała, ułożysz je tak, że oprócz parcia w pokonaniu drogi na świat pomoże dziecku także siła grawitacji. Z obserwacji wynika, że nie ma jednej pozycji, która odpowiadałaby wszystkim kobietom, ale daje się zauważyć pewne prawidłowości, np. mamy, które rodzą w dzień, są bardziej aktywne od tych, które rodzą nocą. Gdy rodzi się duże dziecko, ciężarne instynktownie wybierają pozycję kolankowo-łokciową (w niej barki dziecka łatwiej pokonują kanał rodny).

Do twojej dyspozycji
Jeśli chcesz przejść przez poród aktywnie, dowiedz się, co dzieje się w kolejnych etapach i jak je przetrwać. Gruntowną wiedzę o porodzie zdobędziesz w szkole rodzenia. W pokoju porodowym możesz znaleźć drabinki, materac, stołek porodowy czy piłkę. Skorzystaj z nich, szukając dogodnej pozycji (miednica powinna być ustawiona tak, by ułatwić dziecku schodzenie kanałem rodnym). Jeśli to możliwe, weź kąpiel. Ciepła woda rozluźni mięśnie, zmniejszy dokuczliwość skurczów i przyspieszy rozwieranie się szyjki macicy.

Mama jako partner
Nie ma nic dziwnego w zmianach pozycji podczas porodu. Najpierw będziesz wolała stać lub klęczeć, potem może zdecydujesz się na siedzenie, np. na piłce, a rozwiązanie nastąpi, np. gdy ukucniesz. Zmienianie pozycji podczas porodu nie jest wynikiem naukowych badań czy postępu medycyny. To powrót do dawnych metod – tak kobiety rodziły od zawsze. Idąc w ich ślady, nie analizuj, co pomyśli lekarz czy położna. Personel medyczny ma ci pomóc w narodzinach dziecka, współpracuj z nimi, wyjaśniając swoje potrzeby. Jeśli będziesz bierna, nieufna i zalękniona, nie ułatwisz sobie porodu. Partnerska postawa da ci motywację do wysiłku.
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.

Ocena (3 oceny)

4.7
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wsparcie dla rodziców

Badania przyszłej mamy