ciąża, poród, brzuch w ciąży, infekcje intymne w ciąży, grzybica pochwy w ciąży

Ty rodzisz, ty wybierasz pozycję!

Jeśli wierzysz, że jesteś w stanie sama urodzić dziecko, że drzemią w tobie naturalne siły, które ci w tym pomogą, masz szansę na poród aktywny. To ty będziesz decydować o wyborze pozycji.
Małgorzata Wódz
ciąża, poród, brzuch w ciąży, infekcje intymne w ciąży, grzybica pochwy w ciąży
Myśląc o porodzie, widzisz siebie leżącą na łóżku, otoczoną położnymi i lekarzami, którzy wydają ci polecenia? Jeśli tak, to wyobrażasz sobie poród bierny. Poród aktywny nie odbywa się na leżąco (co najwyżej w jednej z jego faz). Ale to nie jedyne rozróżnienie. Aktywność podczas porodu to też chęć wzięcia na siebie odpowiedzialności za to, w jaki sposób urodzisz dziecko, i traktowania personelu medycznego jak osób, które mogą w tym pomóc. Ta postawa wynika z przekonania, że natura wyposażyła kobietę tak, by mogła urodzić dziecko.

Czy ten mechanizm zadziała?
W świecie wysokich technologii, szczegółowych procedur, dokładnych instrukcji nagle masz zdać się na coś, co jest nieuchwytne, nieprzewidywalne, czego do tej pory nie widziałaś, nie czułaś – i to w tak ważnej chwili jak narodziny dziecka. Nic dziwnego, że mogą pojawić się wątpliwości. Skąd wiadomo, że natura podpowie, kiedy i co robić? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, a w zdobyciu przekonania, że wszystko będzie dobrze, pomoże wiedza o przebiegu porodu.

Tego się nie da zaplanować
To, w jakiej pozycji urodzisz, trudno przewidzieć. Jeśli posłuchasz swego ciała, ułożysz je tak, że oprócz parcia w pokonaniu drogi na świat pomoże dziecku także siła grawitacji. Z obserwacji wynika, że nie ma jednej pozycji, która odpowiadałaby wszystkim kobietom, ale daje się zauważyć pewne prawidłowości, np. mamy, które rodzą w dzień, są bardziej aktywne od tych, które rodzą nocą. Gdy rodzi się duże dziecko, ciężarne instynktownie wybierają pozycję kolankowo-łokciową (w niej barki dziecka łatwiej pokonują kanał rodny).

Do twojej dyspozycji
Jeśli chcesz przejść przez poród aktywnie, dowiedz się, co dzieje się w kolejnych etapach i jak je przetrwać. Gruntowną wiedzę o porodzie zdobędziesz w szkole rodzenia. W pokoju porodowym możesz znaleźć drabinki, materac, stołek porodowy czy piłkę. Skorzystaj z nich, szukając dogodnej pozycji (miednica powinna być ustawiona tak, by ułatwić dziecku schodzenie kanałem rodnym). Jeśli to możliwe, weź kąpiel. Ciepła woda rozluźni mięśnie, zmniejszy dokuczliwość skurczów i przyspieszy rozwieranie się szyjki macicy.

Mama jako partner
Nie ma nic dziwnego w zmianach pozycji podczas porodu. Najpierw będziesz wolała stać lub klęczeć, potem może zdecydujesz się na siedzenie, np. na piłce, a rozwiązanie nastąpi, np. gdy ukucniesz. Zmienianie pozycji podczas porodu nie jest wynikiem naukowych badań czy postępu medycyny. To powrót do dawnych metod – tak kobiety rodziły od zawsze. Idąc w ich ślady, nie analizuj, co pomyśli lekarz czy położna. Personel medyczny ma ci pomóc w narodzinach dziecka, współpracuj z nimi, wyjaśniając swoje potrzeby. Jeśli będziesz bierna, nieufna i zalękniona, nie ułatwisz sobie porodu. Partnerska postawa da ci motywację do wysiłku.

Pierwszy okres porodu
Dzięki skurczom mięśnia macicy dziecko schodzi w dół kanału rodnego. Pod wpływem siły ciążenia główka silniej naciska na szyjkę macicy i rozwarcie postępuje szybciej. Wykorzystując siłę grawitacji, jeszcze bardziej wzmacniasz ten nacisk, dlatego w pierwszej fazie porodu staraj się jak najwięcej chodzić, stać, kucać.

Trzymaj pion
Nie kładź się, nawet jeśli czujesz się bardzo zmęczona. Chodź lub chociaż stój, wspierając się na partnerze. Nie kładź się i nie siadaj często – to może wydłużyć poród. Nawet zwykły spacer, poruszanie się czy częsta zmiana pozycji podczas porodu zmniejszą napięcie wywołane skurczami mięśnia macicy. Poczujesz, że pomagasz rodzącemu się dziecku.

Uklęknij, gdy boli
Jeśli podczas skurczu pojawi się ból w dolnej części pleców, uklęknij na czworakach lub oprzyj się na dużym worku, krześle czy kilku poduszkach, tak by mąż mógł masować ci plecy i ramiona. Każdy balansujący ruch biodrami przyniesie ulgę, bo rozluźnia. Poruszaj ciałem w odpowiedzi na nadchodzące skurcze. Kołysz biodrami jak w tańcu, kiwaj się w przód i w tył.

Posłuchaj swojego ciała
Nie wstydź się przybierać różnych pozycji, nawet jeśli są zupełnie nieoczekiwane. Możesz poradzić się położnej, jeśli pojawią się wątpliwości. Szukaj takiego ułożenia, w którym łatwiej zniesiesz nasilające się skurcze. Wielu kobietom w tym okresie porodu wygodniej jest na czworakach.


Drugi okres porodu
Od całkowitego rozwarcia do urodzenia dziecka. Trwa on 1–2 godziny, które wypełnia wypieranie dziecka. Zobacz, jak ułatwić dziecku narodziny.

Kucaj
Kiedy rozwarcie osiągnie ok. 10 cm i główka dziecka prawidłowo ustawi się w kanale rodnym, zaczniesz wypychanie malucha na zewnątrz. Kucając, poczujesz się stabilnie, rozluźnisz mięśnie krocza i w efekcie przyspieszysz wydostawanie się dziecka. Maluch będzie lepiej dotleniony, a to bardzo istotne w ostatniej fazie porodu. W czasie parcia główka może się pokazywać i cofać między skurczami.

Kucając, wyprostuj się
Ta pozycja ułatwi spontaniczne przejście główki dziecka przez kanał rodny (nazywana jest wyprostowaną pozycją kuczną). Wskazana jest pomoc męża lub położnej.

Połóż się na boku
Niekiedy kobiety spontanicznie wybierają pozycję na boku. I choć wtedy nie wykorzystuje się w pełni siły ciążenia, bywa to czasami pomocne, bo zmniejsza np. ucisk na kość krzyżową.

Zejdź do parteru, czyli klęknij na czworakach
Jeśli drugi okres porodu przebiega gwałtownie, najlepsza jest pozycja kolankowo-łokciowa – opóźnia opuszczanie się dziecka w kanale rodnym.


Usiądź
W pozycji półsiedzącej najwygodniej jest przeć. Rodzące kobiety często ją wybierają, ponieważ zapewnia mocne oparcie pleców i nóg (mąż może pomóc przyginać głowę do klatki piersiowej.Konsultacja: Jeannette Kalyta, położna, prowadzi własną szkołę narodzin w Warszawie.
Redakcja poleca: Poród z partnerem – film
Każda kobieta obawia się porodu. Czy warto przeżyć to wydarzenie razem z partnerem? Odpowiada nasz psycholog Adriana Klos.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy