GRY

Dwie kreski na teście ciążowym: kiedy to fałszywy wynik?

Pozytywny wynik testu ciążowego oznacza 99 procent pewności, że jesteś w ciąży. A czy wynik negatywny jest równie wiarygodny? Kiedy zrobić test?

Szczęśliwa kobieta z testem ciążowym
fot. fotolia
Testy ciążowe, obok badań krwi, są podstawowym narzędziem sprawdzenia, czy kobieta będzie miała dziecko. Pozytywny test ciążowy, czy raczej pozytywny jego wynik  (szczególnie gdy pomiar został wykonany blisko terminu spodziewanej miesiączki), daje niemal pewność, że spodziewasz się dziecka.

Co oznacza pozytywny wynik testu ciążowego

Pozytywny test to pojawienie się w okienku wynikowym dwóch kresek. Jedna z nich to kreska testowa, druga informuje o obecności hormonu hCG w moczu. Hormon ten to gonadotropina kosmówkowa, zwana hormonem ciążowym. Jest produkowany przez zarodek od momentu zagnieżdżenia w ścianie macicy, a jego poziom zaczyna spadać dopiero około trzeciego miesiąca ciąży.
Pojawienie się dwóch kresek na teście zazwyczaj oznacza ciążę. Jedna z kresek może być nieco słabsza, co może być interpretowane jako nieprawidłowy wynik, ale zazwyczaj oznacza wynik pozytywny. Możesz go potwierdzić, robiąc drugi test lub... idąc na wizytę do ginekologa, który skieruje na badanie USG lub sam je wykona.

Zobacz też: 1. miesiąc ciąży
 
Redakcja poleca: Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? - film
Zbyt wcześnie zrobiony test ciążowy może pokazywać fałszywy wynik. Sprawdź, jak długo powinnaś zaczekać, zanim go wykonasz.

Kiedy zrobić test ciążowy?

A właściwie pytanie powinno brzmieć: kiedy najwcześniej można zrobić test ciążowy, by uzyskać wiarygodny wynik? Lekarze są zgodni, że całkiem wiarygodny wynik można uzyskać już w 9-10 dni po stosunku, chociaż im bliżej do daty przewidywanej miesiączki, tym test pewniejszy.
Pozytywny wynik testu ciążowego może się pojawić także w wyniku ciąży ektopowej, czy pozamacicznej. Taki rodzaj ciąży trzeba jak najszybciej usunąć, gdyż zagraża zdrowiu i życiu matki.

Co to jest test ciążowy z krwi?

Test z krwi polega na pobraniu krwi od kobiety i zbadaniu jej pod kątem obecności gonadotropiny kosmówkowej (hormonu ciążowego, w skrócie hCG). Pozwala on uzyskać informację, czy kobieta zaszła w ciążę czy nie nieco wcześniej niż test ciążowy domowy, z apteki. Minusem jego jest jednak czas oczekiwania na wynik - nie uzyskuje się go od razu.

Zobacz też: Wejdź na kalkulator daty zapłodnienia i sprawdź, kiedy mogłaś zajść w ciążę

 
Test przeprowadzony w laboratorium daje pewne wyniki i często pozwala potwierdzić ciążę szybciej niż test domowy.

Czytaj więcej: http://www.sosrodzice.pl/test-ciazowy-z-krwi/

Ocena (2 oceny)

6.0
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Co kupić dla noworodka?

Sezon na witaminy