Test ciążowy
fot. Adobe Stock

Pozytywny test ciążowy a brak ciąży. Czy to możliwe? Co oznacza wynik fałszywie pozytywny?

Pozytywny test ciążowy a brak ciąży to wcale nie jest rzadkość. Co możesz zrobić w takim przypadku? Czy jest się czego obawiać? Odpowiadamy na wszystkie pytania w naszym artykule.
Sylwia Arlak
Test ciążowy
fot. Adobe Stock
Z utęsknieniem czekałaś na test ciążowy pozytywny i upragnione dwie kreski. Kiedy już się pojawiły, twój ginekolog stwierdził, że nie wykrył ciąży w trakcie USG dopochwowego. Pozytywny test ciążowy a brak ciąży dotyczy sporej grupy kobiet. Duże wątpliwości wzbudza też blada kreska na teście ciążowym.

Test ciążowy wynik pozytywny

Jeśli planowałaś powiększenie rodziny, zatrzymanie miesiączki (przy regularnym miesiączkowaniu) i dodatni wynik testu ciążowego sprawiają, że nie posiadasz się z radości. Może się jednak zdarzyć, że idąc do ginekologa, lekarz będzie miał dla ciebie złą wiadomość. Pomimo pozytywnego wyniku tekstu, nie jesteś w ciąży. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Wyjaśniamy. 

Test pozytywny a brak ciąży na USG

Jeśli twój test wyszedł pozytywny, a badanie USG nie wykrywa ciąży, czas na badanie beta hCG. Badanie, które pokazuje poziom hormonów, możemy wykonywać nawet co kilka dni. Czasami zdarza się bowiem, że dochodzi do ciąży biochemicznej, które objawia się pozytywnym testem ciążowym, choć kobieta nie spodziewa się dziecka. 

Czy test ciążowy może wyjść fałszywie pozytywny?

Pozytywny test ciążowy zazwyczaj oznacza, że faktycznie jesteś w ciąży. Może się jednak zdarzyć, że wynik będzie zafałszowany. Kiedy test ciążowy może wyjść fałszywie pozytywny? Na zafałszowany wynik mogą wpływać:
  • nieprawidłowe wykonanie testu (sprawdź, kiedy zrobić test ciążowy, aby uzyskać wiarygodny wynik);
  • przyjmowanie niektórych środków farmakologicznych (substancje przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, przeciwkonwulsyjne, przeciwhistaminowe, moczopędne);
  • niektóre choroby (nowotwór jajnika, zakażenia układu moczowego, choroby nerek powodujące pojawianie się erytrocytów, czyli czerwonych krwinek w moczu);
  • ciąża pozamaciczna (nazywana też ciążą ektopową, w której zarodek jest umiejscowiony poza błoną śluzową jamy macicy);
  • przebyte poronienie. 

Pozytywny test ciążowy a torbiel 

Przyszłe mamy zastanawiają się, czy torbiel może wpływać na wynik testu ciążowego. Jak przekonują eksperci, torbiel nie ma żadnego wpływu na wynik testu ciążowego. Dla pewności warto jednak wykonać badanie hormonu beta hCG z krwi. Wynik jednoznacznie pozwoli potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Ile kresek to ciąża?

Nie pamiętasz, ile kresek to ciąża? Jedna kreska na domowym teście ciążowym oznacza wynik negatywny (brak ciąży). Dwie kreski na teście ciążowym oznaczają wynik pozytywny (ciąża).

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy jestem w ciąży? 5 najwcześniejszych objawów ciąży - film
Jakie są najczęstsze pierwsze objawy ciąży? Sprawdźmy!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy