Praca zmianowa w ciąży a niska masa urodzeniowa dziecka
fot. AdobeStock

Jesteś w ciąży i pracujesz na zmiany? Dziecko może urodzić się zbyt małe

Praca w systemie zmianowym zaburza funkcjonowanie zegara biologicznego, co jest szczególnie niekorzystne dla przyszłych mam i ich nienarodzonych dzieci. Sprawdź, dlaczego powinnaś jej unikać!
Milena Oszczepalińska
Praca zmianowa w ciąży a niska masa urodzeniowa dziecka
fot. AdobeStock
Pracując zmianowo, zaburzasz swój dobowy rytm, przez co możesz mieć gorszy sen. Zły sen z kolei zakłóca metabolizm i może wpłynąć na to, że do organizmu dziecka będzie przedostawało się zbyt mało pożywienia. W efekcie może ono urodzić się zbyt małe, podatne na infekcje i cierpiące z powodu problemów z oddychaniem. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Adelaide w Australii.

Praca zmianowa ciężarnej a niska masa urodzeniowa dziecka

Najnowsze badanie australijskich naukowców sugeruje, że dzieci, których matki pracowały w ciąży w systemie zmianowym, są bardziej narażone na urodzenie się z niedowagą. Praca zmianowa wymusza bycie aktywnym raz w dzień, raz w nocy, co mocno zakłóca wewnętrzny zegar organizmu. Kobiety w ciąży powinny mieć stabilny poziom cukru we krwi, aby do płodów przedostawały się odpowiednie ilości składników odżywczych i mogły one zdrowo rosnąć. Praca zmianowa zaburza procesy metaboliczne, przez co odżywianie dziecka w brzuchu nie jest optymalne.
Redakcja poleca: Praca w ciąży – aspekty prawne - film
Ile godzin dziennie może pracować ciężarna? Jaka wysokość wynagrodzenia przysługuje kobiecie w ciąży na zwolnieniu lekarskim?

Badanie na ciężarnych owcach

Badacze z Uniwersytetu w Adelajdzie we współpracy z ekspertami z Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych sprawdzili, jak rozwijają się jagnięta w brzuchach owiec, które musiały funkcjonować w systemie zmianowym, takim jak kobiety w ciąży. Okazało się, że te owce rodziły mniejsze jagnięta. Wyjątkiem były sytuacje, gdy owce nosiły w sobie bliźnięta. Wówczas ich ciąże trwały dłużej. Australijski zespół badawczy użył owiec jako modelu, ponieważ u ciężarnych zwierząt struktury układu krwionośnego i sposób transportu składników pokarmowych między matką a płodem jest podobny jak u ludzi. Wnioski naukowców były jednoznaczne. Praca zmianowa ma wyraźny, negatywny wpływ na ciążę.

Nie tylko praca zmianowa źle wpływa na kobiety

Może masz stałe godziny pracy, ale są to zawsze godziny nocne? To również nie jest zdrowe. W nocy organizm potrzebuje snu. Nocny wypoczynek jest najbardziej efektywny i konieczny do utrzymania organizmu w dobrej formie. Kobiety pracujące w nocy nie tylko mogą mieć komplikacje związane z ciążą, lecz także są znacznie bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi.

To kolejne badanie na temat tego, jak sen wpływa na ciążę. Z wcześniejszych analiz ekspertów wynika, że zbyt mała jego ilość może być przyczyną otyłości u dzieci. Pamiętajmy zatem o tym, by, jeśli tylko to możliwe, zawsze się wysypiać, zwłaszcza w ciąży. Nie tylko dla siebie, ale i dla naszego nienarodzonego dziecka.

Źródło: dailymail.co.uk [content:0_26001,0_25726,0_24889,0_24280:undefined]
Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy