fot. Fotolia.pl

Pracodawca płaci za mrożenie kobiecych jajeczek. Czy moda zza oceanu dotrze do Polski?

Coraz częściej współczesne kobiety odkładają plany związane z macierzyństwem w czasie. Naprzeciw tym trendom wyszły firmy: Apple i Facebook, które postanowiły dopłacać swoim pracownicom do zabiegu mrożenia komórek jajowych. Czy taka moda zawita również do Polski?
Aneta Grinberg
fot. Fotolia.pl
Temat mrożenia komórek jajowych niespodziewanie przeniknął do opinii publicznej za sprawą dwóch  światowych gigantów, którzy zaoferowali swoim pracownicom sfinansowanie tego zabiegu.

Apple i Facebook płacą pracownicom za mrożenie jajeczek

Kobiety pracujące w firmach Apple i Facebook mogą otrzymać nawet 20 tys. dolarów za to, że zdecydują się zamrozić swoje komórki jajowe. Technologiczne giganty chcą w ten sposób pomóc kobietom, które stają przed życiowym dylematem – kariera, czy macierzyństwo.

W Facebooku program działa od ubiegłego roku, w Apple akcja rozpoczęła się w styczniu 2015 roku. Obydwa koncerny są pierwszymi firmami, które proponują swoim pracownicom takie nietypowe rozwiązanie. Tłumaczą, że dzięki temu kobiety, które stają przed dylematem – rozwój zawodowy czy rodzina, będą mogły nie tylko odłożyć na później myślenie o macierzyństwie, ale również podjąć konkretne działania w tym kierunku.
O jak dużych kwotach mówimy? Zamrażanie jajeczek jest dość drogie - koszt jednej rundy to 7 tys. do nawet 12 tys. dol., do czego dochodzi przechowywanie i leki, czyli kolejne 4 tys. dol. rocznie. A lekarze zalecają mrożenie co najmniej 20 jajeczek, co oznacza dwie rundy. Tak więc dla pracodawcy jest to z pewnością spory wydatek. Facebook i Apple pokrywają koszty do 20 tys. dol., co nie wystarczy wprawdzie na obie rundy, ale to i tak hojny gest.
Zwolennicy zamrażania komórek jajowych uważają, że to właśnie poświęcanie się wychowywaniu dzieci sprawia, że rosną dysproporcje nie tylko w zawodowych sukcesach kobiet i mężczyzn, ale również w wysokości wynagrodzenia, jakie otrzymują za swoją pracę. Czy zamrażanie jajeczek to zmieni?  Czy Polscy pracodawcy podchwycą pomysł?


Czytaj też: 5 pytań o przedłużenie płodności.
 

Redakcja poleca: Polki zwlekają z macierzyństwem – film
Marzenia o powiększeniu rodziny kobiety realizują coraz później, ponieważ wcześniej szukają poczucia bezpieczeństwa. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, liczba pań, które urodziły pierwsze dziecko, mając 35–39 lat, wzrosła w ciągu ostatnich lat o 70%.

Joanna Krupa zamroziła komórki jajowe  na oczach kamer

W Polsce temat  wypłynął za sprawą światowej sławy modelki, która na oczach kamer udała się do ginekologa i zamroziła swoje komórki jajowe. Joanna Krupa, bo o niej mowa od pewnego czasu w wywiadach mówiła, o tym, że chciałaby mieć dziecko, ale nie jest jeszcze na to gotowa. W związku z tym, że ma już 35 lat obawia się, że kiedy w końcu podejmie decyzje o macierzyństwie może mieć problem z zajściem w ciążę. Dlatego zdecydowała się na zamrożenie swoich jajeczek.
 

Zobacz też: Ciąża po trzydziestce i czterdziestce - zobacz co o tym sadzi znany ginekolog.

Doładuj
Przeładuj