handlowcy apelują o otwarcie przedszkoli
fot. Adobe Stock

Otwórzcie przedszkola dla dzieci handlowców: PIH apeluje do premiera

Pracownicy handlu są rozczarowani decyzją rządu o zamknięciu żłobków i przedszkoli dla ich dzieci. Polska Izba Handlu apeluje do premiera Morawieckiego o otwarcie placówek: osoby pracujące w sklepach chcą móc posyłać dzieci do przedszkoli, podobnie jak medycy i pracownicy służb mundurowych.
Magdalena Drab
handlowcy apelują o otwarcie przedszkoli
fot. Adobe Stock
Kolejna grupa zawodowa chce, aby otwarto dla nich żłobki i przedszkola. Dzieci pracowników handlu nie mogą zostać zmuszone do pozostania w domach, bo to źle wpłynie na funkcjonowanie całego społeczeństwa − przekonuje Polska Izba Handlu w apelu do premiera.

Otwórzcie przedszkola dla handlowców: apel do premiera

Od poniedziałku 29 marca do przedszkoli i żłobków w całej Polsce będą mogły chodzić tylko dzieci pracowników służb mundurowych oraz lekarzy. To oni na pierwszej linii walczą z pandemią Covid-19. Tymczasem pracownicy handlu nie rozumieją, dlaczego ich dzieci zostały pozbawione opieki. To przecież pracownicy sklepów i sprzedawcy zaopatrują ludzi w żywność i inne niezbędne produkty. Jak mają pracować, jeśli będą musieli zająć się dziećmi? PIH wystosowała w tej sprawie list do premiera, szefów resortów zdrowia, pracy i edukacji:

„Pracownicy handlu są niezbędni, by zapewniać społeczeństwu dostęp do żywności i produktów pierwszej potrzeby, od których zależy funkcjonowanie społeczeństwa i pośrednio kraju. Eliminacja funkcjonowania przedszkoli i żłobków dla tej grupy zawodowej automatycznie wpłynie na dyspozycyjność i gotowość do pracy tysięcy osób zatrudnionych w placówkach handlowych w całym kraju” − napisano w apelu.

Pracownicy branży handlowej chcą, aby ich dzieci także zostały uwzględnione w przepisach i mogły chodzić do przedszkoli:

„(...) jako reprezentacja handlu liczymy na ponowne przeanalizowanie wyłączeń funkcjonowania przedszkoli i żłobków dla poszczególnych grup zawodowych w okresie 29 marca – 9 kwietnia i uwzględnienia w nich możliwości zapewnienia dostępu do tych placówek także dzieciom pracowników handlu”.

Przypominamy, że nowe obostrzenia obowiązują od soboty 27 marca do 9 kwietnia. W zeszłym tygodniu premier zapewnił, że rodzice nadal będą mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Kiedy dziecko jest gotowe, by pójść do przedszkola? - film
Kiedy dziecko jest gotowe do pójścia do przedszkola? Jakie umiejętności powinno posiadać?
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy